Odpočívaj v pokoji
Slovenský rozhlas sa verejne ospravedlňuje šéfdirigentovi Symfonického orchestra pánovi Oliverovi Dohnányimu za incident, ktorý sa odohral po skončení náročného a úspešného koncertu 15. 2. 2007 na pôde Slovenského rozhlasu. Rozhlas si váži prácu pána Dohnányiho, považuje jeho umelecké renomé za nespochybniteľné, rovnako ako celá umelecká obec na Slovensku a v zahraničí. Gesto huslistu, ktorý pánovi Dohnányimu odovzdal po koncerte pohrebnú kyticu, je nevkusné, neprípustné a vyjadruje len jeho subjektívny názor. Slovenský rozhlas sa od tohto pochybného gesta dištancuje a podniká právne kroky k ochrane dobrého mena šéfdirigenta pána Olivera Dohnányiho a Slovenského rozhlasu. Miloslava Zemková generálna riaditeľka SRo
Členovia orchestra Slovenskej filharmónie (SF) podporujú zachovanie Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR) v Bratislave. Ako sa ďalej uvádza v ich stanovisku adresovanom generálnej riaditeľke Slovenského rozhlasu (SRo) Miloslave Zemkovej, rozhlasový symfonický orchester by sa mal zachovať "v hráčskom obsadení obvyklom pre symfonické telesá v medzinárodnom meradle, ktoré umožňuje interpretáciu diel kultúrneho dedičstva svetového symfonizmu." Členovia SF sú proti prepúšťaniu v SOSR, ktoré je najstarším symfonickom telesom na Slovensku. Podľa nich by to bol prvý krok k jeho likvidácii.
Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, o ktorom informoval predseda odborov profesionálnych hudobníkov pri Slovenskej filharmónii Vladimír Miklovič, "od Slovenského rozhlasu ako od verejnoprávnej inštitúcie očakávame podporu a ochranu všetkého pozitívneho, čo sa v slovenskej kultúre zrodilo a vybudovalo. Takúto podporu, ochranu a v neposlednom rade úctu si zaslúži aj SOSR." Vedenie SRo by preto malo zastaviť kroky vedúce k postupnému zániku tohto popredného symfonického telesa.
Vedenie SRo avizovalo, že k 31. marcu chce prepustiť z 92-členného SOSR 36 jeho hráčov. O prepúšťaní by malo vedenie SOSR a jeho odbory rokovať s generálnou riaditeľkou SRo tento týždeň a 28. februára je mu venované mimoriadne rokovanie Rozhlasovej rady. Rozhlasové symfonické orchestre v Prahe, Viedni či v Nemecku majú viac ako 100 hráčov.