RADA STV
Pokuty za viac ako 29 miliónov korún udelila Slovenskej televízii v rokoch 2003 až 2006 Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Radu STV o tom dnes na jej rokovaní informovala Dozorná komisia (DK) STV. Ako vyplýva z informácii DK STV, najviac - až 29 pokút uložila STV licenčná rada za prerušenie programu reklamou, ich celkový súčet sa do konca minulého roka vyšplhal na 25 950 000 korún. Tieto pokuty dostala verejnoprávna televízia najmä za prvú a druhú sériu speváckej súťaže Slovensko hľadá SuperStar . RVR televíziu pokutovala za súťaž aj tento rok v úhrnnej sume 9.250 000,- Sk .
Okrem toho dostala STV od licenčnej rady dve pokuty za porušenie objektívnosti a nestrannosti (spolu 70 tisíc korún), osem pokút za ohrozenie morálneho vývinu mladistvých (spolu 540 tisíc korún), 17 pokút za porušenie jednotného systému označovania (1,050 mil. Sk), štyri sankcie za skrytú reklamu (600 tisíc Sk), štyrikrát ju RVR pokutovala za nezreteľné oddelenie reklamy (700 tisíc Sk) a dvakrát za sponzoring (150 tisíc Sk). Celková suma pokút udelených v rokoch 2003 až 2006 tak dosiahla 29 060 000 korún. Dozorná komisia STV pri jednotlivých pokutách skúmala, do akej miery za pokutované porušenie zákona o vysielaní a retransmisii môžu výrobcovia relácií. Podľa jej názoru je výrobca postihnuteľný iba v prípadoch pokút za skrytú reklamu. Išlo o výrobcov OREO / XXL za 400.000,- / , Leonard TV/ Môj dom môj hrad, 100.000,- , / Trigon production / Postav dom, zasaď strom, 100.000,- /.
Rada STV v súvislosti so závermi dozornej komisie odporučila vedeniu televízie, aby od spoločností, ktoré dodali pokutované programy, vymáhalo škody. Rada tiež od generálneho riaditeľa STV Radima Hrehu chce, aby určil, kto je zodpovedný za dodržiavanie zákona o vysielaní a retransmisii. Zároveň schválila aj uznesenie navrhnuté členom rady Štefanom Fejkom, venované špeciálne pokutám za prerušovanie programu SHS I. a II.
Fejko konštatoval, že vtedajšie vedenie STV na čele s generálnym riaditeľom Richardom Rybníčkom neprijalo opatrenia na zamedzenie nárastu ďalších škôd a finančného poškodzovania. Rada preto požiadala R. Hrehu, aby vymáhal spôsobené škody, ktoré podľa uznesenia vznikli aj napriek upozorneniam niektorých členov Rady STV, aby manažment STV upustil od postupu pokutovaného RVR.STV sa pokúsi získať peniaze, ktoré musí zaplatiť na pokutách od licenčnej rady najprv právnou cestou. Podľa Hrehu konkrétnych vinníkov, od ktorých by ich mala získať, musí najprv určiť súd. Ak by sa to nepodarilo, musela by televízia hľadať prostriedky na pokrytie strát v rozpočte z platenia pokút inými spôsobmi. Nevylúčil, že by preto mohli požiadať aj o dotáciu od štátu. Ako po zasadnutí rady konštatoval pre médiá, po prvej pokute za SHS bolo každé ďalšie nerešpektovanie rozhodnutia RVR vedomým vytvorením podmienok pre vznik škody. "Chcem, aby naši právnici vo všetkých prípadoch spísali žaloby," dodal.
Rada STV rokovala aj o plánovaných programových zmenách v najbližšom období. STV v apríli prinesie na obrazovky formáty Milionár a Hit storočia, Aurel, otvorenie nového SND a začiatok MS v hokeji. Začne aj nový slot, venovaný československým televíznym seriálom. STV zároveň spustí refresh grafiky Jednotky . Výkonný riaditeľ STV informoval aj o aktuálnych personálnych zmenách v STV. Na post programového intendanta príde doterajší šéfproducent produkčnej spoločnosti Maya a bývalý výrobný riaditeľ STV Pavel Bob a nahradí tak poverenú intendantku Denisu Biermannovú. Šéfkou stratégie komunikácie a PR sa stane bývalá hovorkyňa televízie Markíza Ivana Semjanová. Post riaditeľky výskumu programu obsadí bývalá vedúca analýz Markízy Darina Kyselová , ktorá pracovala aj v TV JOJ, STV, Na pozíciu finančnej riaditeľky zasadne Elena Šramková. Rada STV dostala nie celkom uspokojivú odpoveď na realizáciu Stratégie postupu STV v legislatívnom procese v súvislosti s návrhom programu o digitalizácii .V súvislosti s návrhom zákona o poplatkoch generálny riuaditeľ pripustil istý posun v jeho chápaní, ale jednoznačne povedal, že spoločne so Slovenským rozhlasom pripravia aj vlastný koncept zákona.