Zomrel Kurt Vonnegut
Americký spisovateľ Kurt Vonnegut, ktorý zachytil absurdnosť vojny a spochybňoval pokroky vedy v ponuro humorných dielach ako Bitúnok č. 5 či Kolíska, zomrel v stredu vo veku 84 rokov.
Vonnegut, ktorý sa často čudoval, že žil tak dlho napriek celoživotnému fajčeniu, utrpel pred niekoľkými týždňami zranenia mozgu pri páde vo svojom dome v newyorskom Manhattane, uviedla jeho manželka, fotografka Jill Krementzová.Autor najmenej 19 románov, medzi nimi mnohých bestsellerov, ako aj desiatok poviedok, úvah a hier, sa tešil z úlohy spoločenského kritika. Pravidelne vystupoval s prednáškami, v ktorých poslucháčov nabádal na samostatné myslenie, a nachádzal potešenie v štipľavých poznámkach na adresu inštitúcií, ktoré podľa neho ľudí dehumanizovali.
Podľa jeho predlôh nakrútili filmy ako Raňajky šampiónov , Matka noc, Slapstick, Bitúnok č. 5. Hral aj vo filmoch Raňajky šampiónov a Matka noc."Poviem čokoľvek, aby som bol zábavný, často v tých najhroznejších situáciách," povedal raz na stretnutí psychiatrov. Vonnegut, ktorý sa sám označoval za náboženského skeptika a slobodne mysliaceho humanistu, sa preslávil dielami spájajúcimi satiru, čierny humor či vedeckú fantastiku.Väčšina jeho života však bola bolestná. Napriek komerčnému úspechu Vonnegut bojoval s depresiami a v roku 1984 sa pokúsil o samovraždu pomocou liekov s alkoholom. Neskôr žartoval o tom, ako to pokazil.Jeho matka spáchala samovraždu krátko predtým, ako počas druhej svetovej vojny odišiel bojovať do Nemecka, kde ho rýchlo zajali. Zadržiavali ho v Drážďanoch, kde prežil spojenecké bombardovanie, pri ktorom v meste podľa odhadov zahynulo 135.000 ľudí.Vonnegut tvrdil, že bombardovanie Drážďan nijako nesúviselo s tým, prečo písal, čo písal a kým je. Celých 23 rokov však zápasil s tým, aby napísal o tejto udalosti, ktorú prežil s niekoľkými ďalšími zajatcami v podzemnom mäsiarskom sklade označenom ako Bitúnok č. 5.