MEDIA NEWS
Ekvádorský prezident Rafael Correa pozval v nedeľu na návštevu krajiny predstaviteľov Medziamerickej komisie pre ľudské práva (IACHR) a zástupcov ôsmich organizácií zaoberajúcich sa slobodou tlače. Ľavicový prezident čelí kritike pre pokusy obmedziť slobodu prejavu. Minulý týždeň zažaloval noviny La Hora za marcový úvodník, v ktorom jeho autor napísal, že Correa riadi krajinu pomocou "davov, kameňov a palíc".
Text bol narážkou na kontroverzné odvolanie 57 opozičných poslancov v súvislosti s populárnym plánom prezidenta prepísať ústavu. Poslancom, ktorých odvolal Najvyšší volebný tribunál, polícia nedovolila vstúpiť do budovy kongresu a napadli ich davy Correových priaznivcov. Žaloba vyvolala vlnu kritiky zo strany IACHR a Výboru pre slobodu svetovej tlače (World Press Freedom Committee). Výbor na ochranu novinárov (CPJ) so sídlom v New Yorku Correu vyzval, aby žalobu proti novinám stiahol. "Strach z trestného postihu zabráni ekvádorskej tlači informovať a komentovať témy vo verejnom záujme," povedal minulý týždeň výkonný riaditeľ CPJ Joel Simon.
Nedeľňajšie prezidentské vyhlásenie hovorí, že "akákoľvek delegácia, ktorá je oddaná hľadaniu pravdy" je v Ekvádore vítaná. Žiadna z organizácií zatiaľ na pozvanie nezareagovala. Vo vyhlásení sa píše, že sloboda prejavu je základné právo, avšak existujú "legitímne limity", ktoré chránia dobré meno a verejný imidž. Prezident zároveň povedal, že žalobu stiahne, ak sa noviny verejne ospravedlnia.
Medzinárodne uznávaný poľský spisovateľ, novinár a publicista Ryszard Kapuscinski, ktorý sa preslávil monitorovaním kríz a konfliktov v najnebezpečnejších oblastiach sveta, bol podľa najnovších odhalení poľskej tlače agentom komunistickej štátnej bezpečnosti.
Informovalo o tom dnes poľské vydanie týždenníka Newsweek. Ide o ďalšie zo série mediálnych odhalení, týkajúce sa významnej osobnosti poľského verejného života.
Kapuscinski, ktorého meno sa často objavovalo medzi potenciálnymi kandidátmi Nobelovej ceny, zomrel v januári tohto roku vo veku 74 rokov.
Newsweek zverejnil výňatky z Kapuscinského zväzkov, uchovávaných poľským Inštitútom národnej pamäti. Vyplýva z nich, že spisovateľ pôsobil ako agent tajnej bezpečnosti v rokoch 1967 až 1972, teda v dobe keď intenzívne cestoval po Afrike a Latinskej Amerike.
Počas tohto obdobia preukazoval veľkú ochotu ku spolupráci, v konečnom dôsledku však režimu nedodal žiadne významné informácie.
Kapuscinského zástancovia poukazujú na skutočnosť, že bez formálnej spolupráce s tajnou bezpečnosťou nielenže nemohol cestovať, ale ani písať a publikovať.
Kapuscinski bol najprekladanejším súčasným poľským autorom a držiteľom vyše 40 cien a vyznamenaní. Napísal 19 kníh, ktoré boli preložené do 30 svetových jazykov. Od konca 50. rokov minulého storočia viac ako dve desaťročia sledoval ako zahraničný dopisovateľ poľskej tlačovej agentúry PAP vývoj v najnebezpečnejších a najchudobnejších krajinách tretieho sveta.