26. 6. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Prvý raz v histórii nevyšli vo Francúzsku ani jedny finančné denníky . Zamestnanci Les Echos a La Tribune štrajkovali na protest akvizičnej startégii bilionára Bernarda Arnaulta. Arnaultova firma LVMH rokuje o kúpe Les Echos od mediálneho domu Pearson, ktorý vlastní aj Financial Times. V rovnakom čase sa LVMH usiluje predať La Tribune, ktorý vlastní od roku 1993. Zamestnanci at Les Echos sa obávajú o svoju nezávislosť, pretože Arnault je veľmi blízkym priateľom Nicolasa Sarkozyho .
Zákaz Australian Football League pre fotografov z globálnych a zahraničných spravodajských organizácií považuje World Association of Newspapers za nebezpečnú eróziu nezávislosti tlače . WAN a koalícia medzinárodných spravodajských agentúr - Agence France-Presse, Associated Press, Reuters and Getty Images , protestujú proti odmietnutiu akreditácie od AFL pre sezónu 2007 .AFL oznámila, že vytvára svoju vlastnú exkluzívnu agentúru , ktorá bude zabezpečovať médiám prístup ku momentkám z hier AFL . AFL sa chová ako mnohé športové organizácie, ale WAN tvrdí , že tento prístup ide ďaleko za licenčné práva, ktoré športové organizácie môžu mať a neumožňuje to nezávislé , kritické spravodajstvo.
Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) v Budapešti vypísalo dnes odmenu päť miliónov forintov (v prepočte 685.000 Sk) za informácie vedúce na stopu útočníkov, ktorí v noci na sobotu brutálne zbili novinárku Irén Kármánovú. Podľa najnovších záznamov internetového blogu investigatívnej novinárky, ktorá sa zaoberala odhaľovaním miliardových podvodov s vykurovacími olejmi a prepojením politikov na zločinecké kruhy, sa do najväčšej kauzy hospodárskej kriminality po zmene režimu zamotali popri FIDESZ Maďarskom občianskom zväze (FIDESZ) (pozn. TASR: vtedajšom Zväze mladých demokratov), a Maďarskom demokratickom fóre (MDF) aj socialisti. Kauzu 90. rokov, ktorou sa Kármánová už dávnejšie zaoberá, a ktorá podľa jej slov prebiehala počas viacerých vlád, napokon zakamuflovali. Premiér Ferenc Gyurcsány v pondelok v parlamente prisľúbil, že preveria súvisiace spisy, ktoré sú utajené na 85 rokov, a že nič z toho, čo bolo utajené z politických motívov, nezostane tajné. Dobitá žena sa maďarskému liberálnemu denníku Magyar Hírlap sťažovala na postup policajtov. Hliadka, ktorá prišla na dunajské nábrežie, kde ju našiel zviazanú a dobitú rybár, údajne najskôr nepustila k nej záchranárov, aby ju vzali do nemocnice. Nezdalo sa im totiž pravdepodobné, že ju naozaj prepadli. Neskôr zas jej syna podozrievali z toho, že ju zbil on.
V pondelok novinárka, ktorá leží v budapeštianskej nemocnici, vyhlásila, že by nebola rada, keby politické strany zneužili túto záležitosť, ktorú považuje za svoju osobnú tragédiu. Hospodárska mafia podľa jej slov je prepojená s politickými stranami, formulovala v pondelok v blogu Kármánová, podľa ktorej zodpovednosťou vládnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) je, aby zastavila tento proces. Na odhaľovaní okolností kauzy, v ktorej išlo o stovky miliárd forintov, začala Kármánová pracovať osamotene. Aktuálne zistenia publikovala v knihe, nakrúcala dokumentárny film, pripravovala scenár hraného filmu a súčasne vedie aj blog.
Palestínska skupina, ktorá uniesla britského reportéra BBC Alana Johnstona v utorok pohrozila jeho zabitím, pričom požaduje prepustenie väzňa napojeného na al-Kájdu. Zároveň obvinila hnutie Hamás zo zatknutia dvoch jej členov. Vo vyhlásení, ktoré sa prostredníctvom emailu dostalo do redakcií v utorok večer, Armáda islamu pohrozila, že Johnstona "zabije ako ovcu", ak jej požiadavky nebudú splnené. V texte vyzýva na prepustenie Abú Muhammada al-Makdísího zadržiavaného v Jordánsku, ktorý je známy ako duchovný učiteľ lídra irackej vetvy al-Kájdy Abú Musába al-Zarkávího. Predtým skupina požadovala slobodu pre Sajídu al-Rišávíovú, Iračanku odsúdenú v Jordánsku na trest smrti za jej rolu pri trojnásobnom bombovom útoku na hotel v kráľovstve v roku 2005, pri ktorom zahynulo šesťdesiat ľudí. Išlo o najhorší teroristický útok v Jordánsku a 35-ročná al-Rišávíová mala byť jednou zo samovražedných útočníkov. Skupina zároveň označila zatknutie dvoch jej členov Hamásom za "vyhlásenie vojny." Hovorca zosadeného premiéra Ismaíla Haníju, Ghází Hamád, v reakcii "odmietol pretrvávajúce zadržiavanie Alana", pričom zdôraznil, že pokračujú v úsilí o jeho rýchle prepustenie. Johnstona uniesli na ulici v Gaze 12. marca. Jeho únos odsúdili vlády, skupiny pre ľudské práva, novinárske združenia, ako aj palestínski predstavitelia.