Worldwide Press Freedom Index
Sloboda tlače na Slovensku má mimoriadne vysokú úroveň. Svedčí o tom fakt, že sa SR v tohtoročnom rebríčku medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), ktorý zverejnili dnes, nielenže udržala v prvej desiatke v konkurencii ďalších 168 krajín, ale si oproti vlaňajšiemu ôsmemu miestu polepšila a obsadila tretiu priečku.
Slovensko sa umiestnilo hneď za vedúcim trojlístkom Island, Nórsko, Estónsko, pričom prvú desiatku krajín dopĺňajú ešte Belgicko, Fínsko, Švédsko, Dánsko, Írska republika a Portugalsko.
Spomedzi členských krajín EÚ obstáli najhoršie Bulharsko (51. miesto) a Poľsko (56. miesto), ktoré sa ako jediné štáty únie nedostali do TOP 50.
Výraznejšie si spomedzi nich pohoršilo iba Holandsko, ktoré kleslo z druhej na 12. priečku, keďže v krajine tulipánov dva dni zadržiavali dvojicu novinárov, pretože odmietali vydať súdu svojho informátora.
Spomedzi krajín G8 sa však do prvej dvadsiatky dostali iba dve, a to Kanada na 18. a Nemecko na 20. mieste.
Francúzsko, kde sa množia prípady zasahovania majiteľov médií do práce médií, sa umiestnilo na 31. priečke. Taliansko napriek pretrvávajúcim hrozbám tamojším zamestnancom médií dokázalo stabilizovať svoje postavenie, zastaviť pokles v rebríčku a umiestniť sa na konci prvej štyridsiatky.
V USA došlo k miernemu poklesu porušovania slobody tlače, čo zámorskej veľmoci umožnilo mierne zlepšenie vlaňajšej pozície, a to z 53. na 48. miesto. V Ruskej federácii pokrok v danej oblasti takisto nebol výrazný, čo sa odzrkadlilo na 144. priečke v aktuálnom rebríčku oproti vlaňajšiemu 147. miestu.
Spomedzi 20 krajín, ktoré sa v hodnotení jednotlivých kritérií slobody tlače umiestnili na konci rebríčka, leží sedem v Ázii (Pakistan, Srí Lanka, Laos, Vietnam, Čína, Mjanmarsko a Kórejská ľudovodemokratická republika), ďalších päť štátov s výraznou cenzúrou médií sa nachádza na čiernom kontinente, štyri sú z oblasti Blízkeho východu a tri patria medzi niekdajšie sovietske zväzové republiky (Bielorusko, Uzbekistan a Turkménsko). Tejto časti rebríčka sa nevyhla ani Kuba.
Na samotnom konci rebríčka sa umiestnila Eritrea, ktorú hodnotili vôbec po prvý raz, iba tesne pred ňou dva vlani posledné štáty Turkménsko a KĽDR.