After MEMO 98
Šéfredaktor spravodajstva a publicistiky televízie TA3 Alfonz Šuran rezolútne odmieta, že vo vysielaní TA3 sa objavujú nevyvážené, neopodstatnené či účelovo spracované spravodajské príspevky týkajúce sa menšín. Reagoval tak na dnes zverejnené výsledky Monitoringu vplyvu vybraných elektronických médií na formovanie mienky vo vzťahu k menšinám. Uvedené hodnotenia podľa šéfredaktora TA3 nekonkretizujú, v akých reportážach televízia negatívne či stereotypne zobrazila rómsku problematiku.
"Všetky televízie sa vyznačujú špecifickým prevedením spravodajských formátov, je preto nevyhnutné posudzovať ich individuálne," myslí si Šuran. Podľa jeho slov spravodajská televízia nikdy účelovo nepoukazovala na spájanie trestnej činnosti s touto minoritou. Rovnako nevysiela štáby do rómskych osád, aby bez opodstatnenia pertraktovala možné negatívne javy rómskych či iných menšín.
"Zámerom TA3 určite nie je zobrazovať Rómov ako exotické exponáty. Keď vysielame reportáže o aktuálnych udalostiach, používame konkrétne spravodajské, nie ilustračné zábery," spresnil šéfredaktor TA3. Analýzu preto považuje za nedostatočne argumentačne podloženú.
Z uvedeného monitoringu vyplynulo, že v spravodajstve slovenských celoplošných televízií (STV1, STV2, Markíza, JOJ a TA3) sú časté príspevky, ktoré zobrazujú život Rómov negatívne a stereotypne. Výsledky tiež poukazujú na permanentné používanie ilustračných záberov zdôrazňujúcich etnickú príslušnosť Rómov.
V správe sa ďalej uvádza, že zdôrazňovaním negatívnych javov pasivity, závislosti, chudoby a hladu, bez analýzy ekonomického a sociálneho vývoja, sú Rómovia v týchto záberoch zobrazení ako exotické exponáty.
Copyright © TASR 2008