Svetový deň slobody tlače
Svetový deň slobody tlače je pripomienkou toho, že v roku 1791 americký kongres prijal prvý dodatok k ústave, ktorý hovorí, že žiadny zákon nesmie obmedzovať slobodu slova a slobodu tlače. Táto zdanlivo neaktuálna odvolávka na históriu má veľmi súčasný rozmer. Aj v tom, ako upozorňuje, že po vyše dvoch storočiach táto otázka nestratila svoju aktuálnosť. Ale tiež obsahovo. Napríklad v súvislosti s naším novým tlačovým zákonom tento odkaz pripomína, ako sa pri tvorbe a schvaľovaní súčasnej slovenskej legislatívnej normy uplatňovali odlišné princípy, než vtedy pri formovaní mladej demokracie.
Vtedy to nebolo len o tlači samotnej, ale o občanovi a demokracii v jej celistvosti. A práve tlač sa chápala a dodnes v pluralitnej spoločnosti chápe ako kľúčový nástroj, ktorým občan môže kontrolovať moc. Vyspelé demokracie sú preto veľmi citlivé a obozretné pri akýchkoľvek normách, ktoré by mohli zužovať priestor pre novinárov a tlač. Pri všetkých diskusiách i polemikách stále stavajú do popredia známu úlohu strážnych psov demokracie. Médiá napĺňajú zásadné poslanie vo verejnom záujme a túto pozíciu v mnohých krajinách i medzinárodných organizáciách radia vyššie než väčšinu iných noriem, práv či záujmov. Žiaľ, u nás takýto prístup neplatí, čo sa jasne ukázalo práve v súvislosti s tlačovým zákonom a s veľmi zúženým chápaním poslania tlače a novinárov. Svetový deň slobody tlače má preto aj v našich podmienkach veľmi aktuálne súvislosti.
Združenie vydavateľov periodickej tlače Slovenska
Poznámka Carlosa :
Nie je jasné, ako Združenie vydavateľov periodickej tlače dospelo k tomu , že Svetový deň tlače je pripomienkou toho, že v roku 1791 americký kongres prijal prvý dodatok k ústave, pretože 3. máj bol ako dátum zvolený preto, lebo v ten deň v roku 1991 prijali významní africkí novinári v namíbijskom Windhoeku na 26. valnoo zhromaždení UNESCO tzv. Windhoek Declaration, ktorá vyjadruje princípy slobodnej tlače.