SLOVAK RADIO NEWS
Verejnoprávny Slovenský rozhlas (SRo) je stále bez rozpočtu. Svojim pracovníkom preto napríklad nemôže platiť odmeny, zastavil aj technologický rozvoj. Problémom je, že Rozhlasová rada už tretí mesiac nezaujala stanovisko k rozpočtu SRo. Vedenie SRo predložilo ešte minulý rok v novembri Rozhlasovej rade rozpočet na rok 2009, ktorého súčasťou je aj programový koncept. Rozpočet rada odmietla po prvýkrát vlani 17. decembra, následne aj 21. januára. Na rokovaní 18. februára sa k jeho prerokovaniu nedostala, lebo ho zaradila takmer na záver programu. Následne rada zvolala mimoriadne rokovanie venované výlučne rozpočtu na dnes. Na jeho začiatok o 9:00 však prišlo len sedem členov rady. Potrebných minimálne osem členov sa nezišlo ani po dvojnásobnom polhodinovom posúvaní začiatku rokovania. Naopak časť členov pre zjavný neúspech zvolaného mimoriadneho rokovania odišla. Predseda Rozhlasovej rady Igor Gallo preto približne o 10:15 konštatoval, že Rozhlasová rada nie je schopná uznášania, rokovanie prerušil na ďalší rokovací deň, ktorý určí do piatich dní. Väčšine rady pri doterajších rokovaniach prekážalo, že s prijatím rozpočtu by súhlasili s odchodom rozhlasu zo stredných vĺn. To sa však už udialo, keď rozhlas 2. februára presunul vysielanie národnostného Rádia Patria zo stredných vĺn na veľmi krátke vlny.
Rozpočet na decembrové zasadnutie rady sme predložili jej členom už v novembri 2008 a dodali sme aj ďalšie materiály, ktoré k nemu rada žiadala, uviedla pre médiá generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková. Podľa nej mala rada dosť času na jeho preštudovanie. Rozpočet je vyrovnaný a "do dnešného dňa rada nebola schopná zaujať k nemu žiadne stanovisko, nemám k tomu žiadne uznesenie", uviedla. Keďže rada neprijala rozpočet, funguje celý SRo - všetky jeho rádiá v rozpočtovom provizóriu. Konkrétne to znamená, že "má síce peniaze na účte, hospodári v príjmovej časti tak ako by to šlo s rozpočtom, ale vo výdavkovej časti sa riadi rozpočtovým provizóriom. ...vypláca len zákonné nárokové platby. Najviac to pociťujú zamestnanci rozhlasu tak, že nedostávajú odmeny, príplatky, doplatky". Zastavené je zvyšovanie platov, investície do technológií. "Takýmto spôsobom sa dlhodobo fungovať nedá," povedala s tým, že Rozhlasová rada sa správa nezodpovedne. Rozpočet navyše rade odporučila prijať aj dozorná komisie rozhlasu, dodala.
"Pre pracovníkov rozhlasu to znamená, že nemôžu plnohodnotne pracovať," povedala pre médiá Zdena Baumanová, predsedníčka odborov zamestnancov SRo. Vyplácajú sa iba základné mzdy, nevyplácajú sa ostatné druhy odmien dohodnuté v kolektívnej zmluve a nemôžu sa ani platiť, teda ani zamestnávať externí spolupracovníci. Podľa Baumanovej pritom odbory dohodli s manažmentom pracovné a mzdové podmienky na rok 2009 už v októbri 2008. Dnešné konanie rady označila Baumanová za obštrukcie. Pripomenula, že jej členovia svoju odmenu zo zákona dostanú, či sa zúčastnia alebo nezúčastnia na rokovaní. K rokovaniu rady o rozpočte ešte dodala, že členovia rady "nie sú kvalifikovaní na to, aby to vedeli posúdiť, permanentne prekračujú svoje kompetencie zo zákona a zasahujú do kompetencií iných orgánov." Tvrdí, že rady SRo aj STV by sa mali podobne ako v prípade TASR tvoriť na základe odbornosti.
Predseda rady Igor Gallo nechce komentovať vyjadrenia Zemkovej a Baumanovej k práci rady. Považuje ich za subjektívne tvrdenia, pričom podľa neho "partnerom pre Rozhlasovú radu je generálna riaditeľka, bol by precedens ak by predseda Rozhlasovej rady komunikoval so šéfkou odborov, pretože odbory riešia personálnu agendu". Tvrdí, že doterajšia diskusia o rozpočte nebola zbytočná a jej výsledkom je napríklad zabezpečenie strednovlnného vysielania Rádia Patria pre Bratislavu a okolie. Podľa neho ho SRo zabezpečuje z budovy svojho sídla na Mýtnej v Bratislave aj po intervencii rady.
Na začiatok dnešného mimoriadneho rokovania Rozhlasovej rady prišli - predseda rady Igor Gallo a členovia rady František Balun, Ján Dudra, Mária Hlucháňová, Peter Juščák, Vladimír Talian a Ľubomír Zeman. Neskôr, po 10:00, keď už časť z nich odišla, prišiel Ján Valovič. Časť rady, ktorá dnes na rokovanie prišla, však počítala s tým, že rokovanie sa uskutoční. Vychádzala pritom z prísľubu člena rady Ondreja Pataráka, ktorý viacerým členom svoju účasť potvrdil ešte tento týždeň. Zároveň to uviedol aj v e-maili, ktorý má agentúra SITA k dispozícii. Podľa šéfa rady sa všetci ôsmi členovia rady, ktorí dnes na začiatok rokovania neprišli, riadne vopred ospravedlnili.
Návrh rozpočtu SRo pre ten rok je vyrovnaný, s celkovými nákladmi 28 980 714 € (873 073 000 Sk) a rovnako vysokými výnosmi. Rozhlas ako inštitúcia verejnej správy totiž nemôže zostavovať stratové rozpočty. Už v návrhu rozpočtu preto nepočítal s financovaním stredných vĺn, pre ktoré bol dlhodobo v strate. Ročné náklady na stredné vlny sú 1,16 mil. € a vysielanie Patrie na stredných vlnách bolo podľa vedenia SRo udržateľné len vtedy, ak by dostali od štátu dotáciu. To však rozhlas nepredpokladá, lebo povinnosť štátu financovať vysielanie na stredných vlnách bola v zákone o SRo do roku 2008. Vedenie SRo odchod zo stredných vĺn plánovalo ku koncu tohto roka. K skoršiemu riešeniu sa rozhodlo pre finančné problémy.
Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) chce oklieštiť právomoci šéfky Slovenského rozhlasu (SRo) Miloslavy Zemkovej v prospech Rozhlasovej rady. Do pripomienkového konania predložil novelu zákona o SRo. Zemková s ňou nesúhlasí a tvrdí, že ak Maďaričovi prejdú väčšie právomoci pre radu, funkciu riaditeľa SRo možno zrušiť. "Rada dostáva novelou exekutívne právomoci a to je proti doterajšej filozofii zákona. Ak by skutočne mala mať rozhodovanie o exekutíve, o personálnych veciach, o znení zmlúv, o znení výkazových dokumentov, tak potom v rozhlase nie je vôbec potrebný generálny riaditeľ. Šéfom exekutívy by v takom prípade mal byť predseda Rady," povedala pre agentúru SITA Zemková.
Podľa novely by generálna riaditeľka SRo smela vymenovávať svojich najbližších spolupracovníkov - štatutárnych zástupcov až po tom, ako jej ich odsúhlasí Rozhlasová rada. V súčasnosti sa rada k jej návrhu na vymenovanie len vyjadruje. "Zástupcovia generálneho riaditeľa SRo majú v čase neprítomnosti generálneho riaditeľa SRo právomoc rozhodovať v rovnakom rozsahu ako generálny riaditeľ SRo," zdôvodňuje v dôvodovej správe Maďarič. Zemková s takýmto zásahom do právomocí nesúhlasí. "Túto personálnu právomoc rady považujeme za neodôvodnenú, navyše je v rozpore s inými ustanoveniami zákona o SRo a so Zákonníkom práce," dodala Zemková.
Rozhlasová rada si má posilniť právomoci aj v prípade výročnej správy SRo. Po novom ju nebude len prerokovávať, ale schvaľovať. Ak sa jej nebude pozdávať, môže ju dať generálnej riaditeľke SRo dopracovať. Podľa Zemkovej nikdy nebude garantované, či rada naozaj schváli výročnú správu, čo môže rozhlasu narobiť problémy. Jej neschválením sa nemusia stihnúť termíny na uverejnenie výročnej správy v zbierke listín Obchodného registra.
Rovnaké pravidlá ako pre výročnú správu majú platiť aj pre návrh zmluvy so štátom a jej dodatky, ktoré budú musieť členovia rady schváliť. "Ide o duplicitný schvaľovací proces, znovu neodôvodnený," hodnotí Zemková. Podľa novely zmluvu bude môcť podpísať generálna riaditeľka SRo s ministerstvom kultúry až po jej odsúhlasení v rade.
Rozhlas by sa mohol zadlžovať. Novela mu povoľuje brať si úvery, najviac však do výšky 60 % príjmov z predchádzajúceho roka, pričom nemôže do príjmov započítať peniaze zo štátneho rozpočtu. Úvery nebude môcť splácať štátnymi peniazmi. V súčasnosti si rozhlas nemôže brať úvery. Po ukončení pripomienkového konania by mala novelu prerokovať vláda. Ak ju odobrí, pôjde do parlamentu. Maďarič chce, aby bola účinná od 1. septembra.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.