MEDIA NEWS
Ako o tretej televíznej revolúcii či analógovej tme hovoria odborníci o noci zo štrvtka na piatok v Prahe. Všetky tradičné televízne stanice, Česká televízia, TV Nova aj TV Prima, je odvtedy možné sledovať iba digitálne, pomocou digitálneho prijímača, tzv. settopboxu, alebo nového televízora, ktorý má toto zariadenie už zabudované. Analógové šírenie signálu trvalo v hlavnom meste Česka od roku 1954, a od roku 1973 sa začal vysielať aj " vo farbe".
Digitálne vysielanie bolo v ČR spustené experimentálne v roku 2005. Neskôr boli pridelené nové digitálne licencie, ktoré umožnili vznik nových digitálnych staníc. Od roku 2008 beží v ČR plán postupného vypínania analógového signálu v jednotlivých regiónoch. Prechod na digitálny signál bude trvať až do roku 2011, ale Praha bola najdôležitejším regiónom.
Namiesto štyroch analógových programov môžu teraz diváci v Prahe sledovať viac ako tucet staníc. Prechod na digitálne vysielanie sa nijako nedotkol ľudí, ktorí využívajú služieb káblovej televízie, alebo sledujú vysielanie prostredníctvom satelitného príjmu alebo internetu. Podľa odhadov sa na vypnutie analógového signálu v Prahe nepripravilo iba asi 5 percent domácností. Až 20 percent domácností v marci tvrdilo, že prípravy na nový typ príjmu nechávajú až na poslednú chvíľu.
Digitálne vysielanie prináša divákom lepšiu kvalitu signálu a väčší výber bezplatných kanálov. Od digitalizácie sa očakávajú aj veľké zmeny na reklamnom trhu: o tzv. reklamný koláč sa bude deliť viac hráčov, ktorí sa budú špecializovať na rôzne skupiny divákov.
Zásah Bieloruskej polície v Minsku proti Rádiu Racja.
Bieloruské úrady zadržali reportéra, ktorý pracuje pre poľské médiá, za príspevok kritizujúci vládu a hospodársku situáciu v Bielorusku a predviedli ho na výsluch. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Belapan.
Podľa predstaviteľov bieloruskej tajnej služby v provincii Hrodna porušil bieloruský novinár Ivan Roman, pracujúci pre poľskú rozhlasovú stanicu Radio Racja, tlačový zákon svojimi správami o hospodárskych a sociálnych problémoch v Bielorusku.
Agenti KGB zadržali Romana v jeho dome a odviedli ho na výsluch na policajnú stanicu, potom ho prepustili.
Radio Racja vysiela z poľského mesta Bialystok, nachádzajúceho sa pri hraniciach s Bieloruskom. Reportér prispieva aj do novín Magazyn Polski, ktoré sa zameriavajú na informovanie poľskej menšiny žijúcej v Bielorusku.
Ak by sa potvrdilo, že novinár sa podľa zákona podieľal na "diskreditovaní Bieloruskej republiky tým, že poskytoval cudzincom nesprávne informácie o krajine", hrozí mu najviac dvojročné väzenie.
Roman informoval, že veľké bieloruské firmy majú problém s vyplácaním miezd. "Povedali mi, aby som uviedol, že bieloruské firmy vyplácajú mzdy, len trochu neskôr," povedal zadržaný novinár.
Irán prehodnotí osemročný trest pre americko-iránsku novinárku Roxanu Saberiovú, ktorú odsúdili za špionáž pre Spojené štáty. Vyhlásil to dnes šéf iránskej diplomacie Manúčehr Mottakí po stretnutí s japonským ministrom zahraničných vecí Hirofumim Nakasonem.
Nakasone povedal svojmu iránskemu partnerovi, že Japonsko sleduje so znepokojením prípad novinárky, ktorej matka je Japonka.
Mottakí potvrdil, že Saberiová môže počítať s férovým odvolacím konaním. "V tomto prípade bolo podané odvolanie, ktoré bude prehodnotené v súlade so spravodlivosťou, ľudskosťou a islamskou dobrosrdečnosťou," dodal Mottakí.
Generálny prokurátor v stredu vyhlásil, že novinárka môže požiadať o milosť najvyššieho iránskeho vodcu ajatolláha Alího Chameneího. Ten má podľa ústavy pri všetkých súdnych žalobách štátu, teda aj vo veciach rozsudku, posledné slovo.
Medzitým otec 32-ročnej novinárky Réza Saberi informoval médiá, že ona už nechce, aby ju zastupovala advokátka a nositeľka Nobelovej ceny za mier Schirin Ebadiová, keďže medzi jej kanceláriou a teheránskou prokuratúrou došlo k "diferenciám". Povedal to v rozhovore pre nemecký magazín "Spiegel".
Podľa otca drží jeho dcéra vo väzení naďalej hladovku, aj keď to oficiálne teheránske zdroje popierajú.
Spojené štáty požadujú, aby novinárku, ktorá pracovala pre americký rozhlas a britskú spravodajskú stanicu BBC, okamžite prepustili. Prípad môže skomplikovať zbližovanie medzi Washingtonom a Teheránom, ktoré po nástupe do svojej funkcie deklaroval prezident Barack Obama.
Copyright © TASR 2009
Britské médiá včera informovali, že speváčke Amy Winehouse sa podarilo získať súdny zákaz pre paparazzov, ktorí ju sledovali pred jej londýnskym domom. Podľa britského denníka Guardian požiadala 25-ročná Amy Winehouse súd o zákaz pre fotografov, ktorí ju sledujú alebo sa na 100 metrov priblížia k jej domu. V sobotu vraj pred domom umiestnila súdny príkaz proti obťažovaniu, ktorý získala. Jej hovorca sa zatiaľ nevyjadril.
Päťnásobná držiteľka hudobných cien Grammy má na svojom konte dva úspešné albumy Frank (2003) a Back to Black (2006). Jej hudobnú kariéru však zatieňujú problémy v súkromí a drogové aféry. Práve vďaka nim sa pravidelne objavuje na titulných stranách britskej tlače.
Stovky ľudí demonštrovali v sobotu v amerických štátoch Minnesota a Severná Dakota za prepustenie novinárky Roxany Saberiovej, ktorú v Iráne odsúdili za špionáž. Demonštrácia na podporu novinárky sa uskutočnila na moste spájajúcom mestá Moorhead a Fargo, z ktorého Saberiová pochádza.
Saberiovú odsúdili v apríli v Iráne na osem rokov väzenia za špionáž na základe neskôr odvolaného priznania. Novinárku odsúdil iránsky revolučný súd, ktorý sa zaoberá záležitosťami národnej bezpečnosti, pričom neverejný proces trval jediný deň. Podľa prokuratúry vykonávala špionážnu činnosť pre USA pod zámienkou, že je novinárka. Saberiová začala 25. apríla držať hladovku.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.