Opäť prekvapenie
Martina Šmatláka zvolila dnes popoludní Rada Audiovizuálneho fondu (AVF) do funkcie riaditeľa na obdobie piatich rokov. Šmatlák bol jediným kandidátom na túto funkciu, ktorý na základe výzvy AVF predložil v termíne do 27. apríla na Ministerstvo kultúry SR prihlášku do výberového konania spolu s projektom riadenia a rozvoja fondu. Počas verejného vypočutia prezentoval jednotlivé časti projektu, silné stránky novozriadeného fondu, postupné kroky v jeho činnosti pre roky 2009 a 2010 vrátane strednodobých cieľov a dlhodobej koncepcie činnosti. V druhej časti vypočutia odpovedal na viaceré otázky, ktoré mu položili všetci členovia Rady AVF. Na základe výsledku tajného hlasovania, keď z deviatich členov rady bolo osem za výber kandidáta a jeden člen sa zdržal hlasovania, bol zvolený do funkcie riaditeľa fondu.
Martin Šmatlák (1961) vyštudoval filmovú vedu na VŠMU v Bratislave. Pracoval vo funkcii riaditeľa Slovenského filmového ústavu, neskôr pôsobil v manažmente Slovenskej televízie, ako riaditeľ sekcie na Ministerstve kultúry SR a v televízii JOJ. V súčasnosti je pedagógom Filmovej a televíznej fakulty VŠMU.
"V tejto chvíli je veľmi dôležité určiť, ako ten fond má fungovať, to znamená definovať jeho ciele, priority a premietnuť do pravidiel poskytovanie finančných príspevkov," povedal v rozhovore pre TASR bezprostredne po zvolení. "Považujem za dobré a pozitívne, že sa fond a jeho hlavná činnosť bude orientovať nielen na podporu audiovizuálnej tvorby, ale aj na podporu audiovizuálneho priemyslu. To znamená na podporu prostredia, v ktorom tá tvorba vzniká, šíri sa, existuje a ekonomicky sa zhodnocuje," skonštatoval.
O vzniku fondu a jeho hlavných cieľoch uviedol: "Na Slovensku tá myšlienka vznikla niekedy v roku 1990, preniesla sa do prvého návrhu niekedy v roku 1991. Je to úplne opodstatnené a legitímne, keďže zanikol štátny monopol, boli sprivatizované filmové podniky v distribúcii aj vo výrobe. Bolo potrebné vymyslieť mechanizmus, ktorý zachová štátnu podporu do vyvíjajúceho sa podnikateľského prostredia. Trvalo osemnásť rokov, kým sme dospeli k postupnému vyprofilovaniu takého subjektu, akým je Audiovizuálny fond. Je to štandardné riešenie, ktoré funguje v mnohých európskych krajinách, či už na národnej, alebo celoeurópskej úrovni. Toto znamená rozšírenie nielen finančných zdrojov, ale aj možností ich použitia."
Podľa Šmatláka možno očakávať prvé výsledky po prvom rozdelení finančných prostriedkov z fondu, ktoré sa uskutoční začiatkom budúceho roka. Keďže audiovizuálna výroba je časovo dosť náročná, prvé dnes rozpracované projekty môžu byť hotové už na konci budúceho roka, projekty vo vývoji v horizonte troch štyroch rokov. Jeho predstava o prvom kroku po nástupe do funkcie je jasná "pôjdem si kúpiť stoličku", dodal s úsmevom v závere rozhovoru pre TASR.
"Som veľmi šťastný, že tento zákon je na svete, Audiovizuálny fond aj nového riaditeľa čaká veľké množstvo práce, ktoré treba spraviť do konca roka. Osobne veľmi vítam to, že pán Šmatlák uspel vo výberovom konaní. Verím, že sa nájde zhoda našich názorov, teda názorov rady a výkonného riaditeľa, že to v konečnom dôsledku prospeje slovenskej kinematografii a slovenským divákom," povedal pre TASR po vyhlásení výsledku výberového konania predseda Rady AVF Patrik Pašš.
Poslaním Audiovizuálneho fondu je podpora a rozvoj audiovizuálnej kultúry a priemyslu na Slovensku. Predsedom deväťčlennej rady je Patrik Pašš, členov Rady AVF vymenoval na šesť rokov 30. marca 2009 minister kultúry Marek Maďarič. Orgánmi fondu sú rada, dozorná komisia a riaditeľ, ktorým je od dnešného dňa Martin Šmatlák.
Copyright © TASR 2009