Filmy v sekcii Un Certain Regard: Blue Valentine (réžia Derek Cianfrance) ;
Les Amours Imaginaires (réžia Xavier Dolan) ; O Estranho Caso de Angélica (réžia Manoel de Oliveira) ; Los Labios (réžia Ivan Fund, Santiago Loza) ;
Simon Werner a Disparu... (réžia Fabrice Gobert) ;Film Socialisme (réžia Jean-Luc Godard) ; Unter Dir die Stadt (réžia Christoph Hochhäusler) ;
Ha Ha Ha (réžia Sangsoo Hong) ; Hai Shang Chuan Qi (réžia Zhang-Ke Jia);
Rebecca H. (Return to the Dogs) (réžia Lodge Kerrigan) ; Pál Adrienn (réžia Ágnes Kocsis) ; Udaan (réžia Vikramaditya Motwane) ; Marti, dupa craciun (réžia Radu Muntean) ; Chatroom (réžia Hideo Nakata) ; Aurora (réžia Cristi Puiu) ; Life above all (réžia Oliver Schmitz) ; Carancho (réžia Pablo Trapero)
Octubre (réžia Daniel Vega, Diego Vega) ; R U There (réžia David Verbeek)
Aj tento rok sa na pôde Medzinárodného filmového festivalu v Cannes v rámci projektu Producers on the Move predstaví človek zo Slovenska. Po Petrovi Kerekesovi, ktorý sa projektu zúčastnil minulý rok, to bude Silvia Panáková. Producers on the Move sa uskutoční od 15. do 18. mája. Počas trojdňového programu jeho účastníci a účastníčky prediskutujú obsah, plánovanie a financovanie ich európsky orientovaných projektov a vďaka organizátorovi, European Film Promotion, sa dostanú do pozornosti medzinárodného filmového priemyslu a médií, uvádza sa na www.efp-online.com. Silvia Panáková dostala šancu zúčastniť sa Producers on the Move spolu s ďalšími 22 producentmi a producentkami, ktorými sú: Anneli Ahven, Álvaro Alonso, Vladimir Anastasov, Simone Bachini, Pavel Berčík, Lauranne Bourrachot, Daniel Burlac, Oliver Damian, Joao Figueiras, Katie Holly, Lizette Jonjic, Kamen Kalev, Tamás Liszka, Jelena Mitrović, David Óskar Ólafsson, Kamila Polit, Christian Rank, Isabelle Stead, Annika Sucksdorff, Yorgos Tsourgiannis, Asle Vatn a Anne Walse.
Cieľom projektu Producers on the Move je podporiť ambicióznych mladých producentov a producentky v získavaní kontaktov a pozornosti medzinárodných filmových distributérov a médií. V minulosti sa ho zúčastnili napríklad Bettina Brokemper, producentka Bal, víťaznej snímky tohtoročného festivalu Berlinale, ako aj Daniel Mitulescu, ktorý produkoval snímku Ak si chcem pískať, tak si pískam. Táto dráma vyniesla režisérovi Florinovi Şerbanovi Strieborného medveďa z Berlinale.
Na 63. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, ktorý sa uskutoční od 12. do 23. mája, bude v rámci oficiálneho výberu Cinéfondation súťažiť stredometrážny film Ďakujem, dobre v réžii Mátyása Priklera. O ocenenie z prestížneho festivalu bude bojovať s ďalšími dvanástimi snímkami: Cooked, Hinkerort Zorasune, Coucou-les-nuages, Ijsland, Frozen Land, Ja već jesam sve ono što želim da imam, Taulukauppiaat, Los minutos, las horas, Miramare, El juego, Itt vagyok a Shelley.
Cinéfondation sa venuje tvorbe najmladšej generácie filmových tvorcov a tvorkýň a je jednou z oficiálnych súťažných sekcií Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. V rámci jej súťažnej časti Sélection sa predstaví 13 krátkych a stredometrážnych filmov z produkcie filmových škôl celého sveta. Výsledky súťaže vyhlásia počas záverečného festivalového ceremoniálu. Predsedom tohtoročnej poroty Cinéfondation je režisér Atom Egoyan, ďalšími členmi a členkami sú herečky Emmanuelle Devos a Dinara Droukarova, brazílsky režisér Carlos Diegues a španielsky režisér Marc Recha.
Film Ďakujem, dobre ponúka nelichotivé a intímne nazretie do života jednej rodiny v ktorej sa naplno odráža deštrukcia medziľudských vzťahov na pozadí ekonomickej krízy. Vznikol v roku 2009 ako absolventský film Mátyása Priklera, pričom na scenári spolupracoval aj Marek Leščák. V hlavných úlohách sa okrem iných predstavili Attila Mokos a Zuzana Mauréry. Premiéru absolvoval minulý rok počas Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, v Cannes bude mať medzinárodnú premiéru. Snímku už ocenila slovenská filmová kritika aj porota festivalu študentských filmov Early Melons. Okrem toho je nominovaná na národnú filmovú cenu Slnko v sieti v kategórii Najlepší krátky hraný film.
Sekcia Cannes Classics, ktorá vznikla v roku 2004, doplní klasickými dielami súčasné filmy v oficiálnom výbere Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Diváci a diváčky uvidia napríklad filmy Boudu z vody vytažený (1932) od Jeana Renoira, ktorý uvedú s doteraz nepremietanými zábermi, Tristana (1970) od Luisa Buňuela, Gepard (1963) od Luchina Viscontiho, Africká Kráľovná (1951) od Johna Hustona, Psycho (1960) Alfreda Hitchcocka či Bozk pavúčej ženy (1985) od Hectora Babenca.
Slovenskú kinematografiu na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes nebude prezentovať len krátky film Ďakujem, dobre Matyása Priklera v súťaži Cinéfondation a Silvia Panáková v programe Producers On the Move. O slovenskom filme sa bude hovoriť viackrát.
Spomínaná hraná snímka Ďakujem, dobre a animák Mesiac Ondreja Rudavského sa odprezentujú na 7. filmovom trhu pre krátkometrážne snímky Short Film Corner. Na stretnutí Producers´ Network sa zúčastní spoločnosť Jakubisko Film. Na festivale v Cannes vyvrcholí aktuálny ročník celoročného medzinárodného scenáristického workshopu ScriptEast, zameraného na vývoj scenára dlhometrážneho hraného filmu, v ktorom Slovensko so svojím projektom Polystyrén zastupuje mladá scenáristka Zuzana Belková, víťazka domácej scenáristickej súťaže Cena Tibora Vichtu. Spolu s Českou republikou sa Slovensko aj tento rok predstaví na medzinárodnom filmovom trhu Marché du Film. "Spoločný pavilón bude slúžiť ako miesto pre zahraničných záujemcov o informácie o slovenskej audiovízii, ale aj ako priestor pre slovenských zástupcov na prezentáciu svojej tvorby a činnosti. V pavilóne sa budú prezentovať aktuálne i pripravované slovenské filmy, ale aj propagačný materiál Slovak Films 08 - 10, aktualizovaný pre MFF Cannes, i katalóg Nové slovenské filmy (Upcoming Slovak Films) 2010 - 2011. Svoj priestor na prezentáciu dostane tradične aj Správa o stave slovenskej audiovízie v roku 2009," informovala tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu Simona Nôtová. Stánok bude zároveň slúžiť ako miesto stretávania sa v rámci medzinárodnej spolupráce pre akreditovaných hostí a hostky zo Slovenska, napríklad pre tvorivý tím filmu Ďakujem, dobre, štáb filmovej relácie Kinorama, programoví pracovníci a pracovníčky Medzinárodného filmového festivalu Bratislava a Art Film Fest, rôzni filmoví producenti, producentky a tvorcovia, tvorkyne. Slovensko má zastúpenie aj v jednej z troch festivalových porôt. V Ekumenickej porote zasadne výkonný riaditeľ LUX communication Tomáš Straka
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.