MEDIA NEWS
Ukrajinský súd zamietol dnes obvinenie proti bývalému prezidentovi Leonidovi Kučmovi, údajne zapletenému do vraždy opozičného novinára Georgija Gongadzeho z roku 2000. Súd rozhodol, že tajné magnetofónové nahrávky, ktoré mali exprezidenta usvedčovať zločinu, nie sú prípustným dôkazom.
Ukrajinská generálna prokuratúra začala v marci vyšetrovanie Kučmu - prezidenta nezávislej Ukrajiny v rokoch 1994-2005 - pre podozrenie z účasti na vražde Gongadzeho, jedného z najostrejších verejných kritikov Kučmu.
Vražda obľúbeného novinára, ktorý bol známy z televíznych diskusných relácií, sa stala priam symbolom pre zvrátený a násilný režim v postsovietskej Ukrajine za vlády Kučmu. Smrť žurnalistu vyústila až do pouličných zrážok v Kyjeve medzi protestujúcimi a poriadkovou políciou.
Kyjevský súd však dnes vyhlásil trestné stíhanie prokuratúry za neoprávnené. Prokuratúra tvrdila, že došlo k zneužitiu prezidentského úradu a výsledkom bolo zabitie novinára. Informácie priniesli ukrajinské tlačové agentúry.
Kučma (73) poprel akúkoľvek rolu v ohavnej vražde 31-ročného novinára, ktorého telo bez hlavy sa našlo v lese poldruha mesiaca po jeho únose v roku 2000. Zo smutnej vraždy sa stal najznámejší trestný prípad postsovietskej Ukrajiny a zlomový bod Kučmovej desaťročnej vlády, pretože znamenal jej koniec, napísala agentúra Reuters.
Kučma bol v minulosti podporovateľom súčasného prezidenta Viktora Janukovyča a jeho prípad sa podobá trestnému stíhaniu opozičnej líderky Julie Tymošenkovej. Tú v októbri odsúdili na sedem rokov väzenia za zneužívanie úradných právomocí.
Tymošenková ako Janukovyčov politický nepriateľ kritizovala v marci krok proti Kučmovi, ktorý má podľa nej vyvolať falošný dojem, že Janukovyč len dodržiava zákony a tým môže odôvodniť svoju pomstu voči nej.
Expremiérka predpovedala, že prípad proti Kučmovi bude zrušený.
Správy, že súd odmietol obvinenie voči Kučmovi, prišli v čase, keď Tymošenkovej právny zástupca oficiálne začal proces odvolania proti jej sedemročnému trestu.
Internet treba "rozumne kontrolovať", tvrdí šéf ruskej Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev. Jeho dnes zverejnené výroky sú, ako píše agentúra Reuters, najnovším znakom, že Kremeľ sa obáva využitia sociálnych sietí na podporu protivládnych protestov a že úrady uvažujú nad spôsobmi kontroly.
Opozičné skupiny a bežní Rusi využili Facebook a obľúbenú ruskú sociálnu sieť VKontakte na organizovanie minulotýždňových protestov proti priebehu parlamentných volieb zo 4. decembra.
Nespokojní občania obvinili úrady, že voľby zmanipulovali v prospech vládnej strany ruského premiéra Vladimira Putina Jednotné Rusko.
Desaťtisíce ľudí sa zhromaždili v sobotu 10. decembra na najväčších protivládnych protestoch odvtedy, ako sa Putin dostal pred 12 rokmi k moci. Demonštranti skandovali "Rusko bez Putina!"
Odporcovia plánujú ďalšie protesty aj pred marcovými prezidentskými voľbami, vďaka ktorým sa Putin podľa očakávania vráti do prezidentského úradu. Povedal to Patrušev, bývalý agent sovietskej tajnej služby KGB, riaditeľ jej nástupníckej ruskej služby FSB počas Putinovho pôsobenia v prezidentskom úrade v rokoch 2000-2008 a súčasný šéf ruskej Bezpečnostnej rady.
"Pokusy zabrániť ľuďom v komunikovaní sú v zásade kontraproduktívne a dokonca nemorálne," povedal Patrušev denníku Argumenty i Fakty.
"Človek však nesmie ignorovať to, že internet využívajú zločinci a teroristické skupiny. Samozrejme, v Rusku treba vykonávať rozumnú kontrolu, ako to robia aj v Spojených štátoch, Číne a v mnohých ďalších krajinách," dodal Patrušev.
Putin už skôr verejne vyhlásil, že možnosti a právo štátu kontrolovať internet sú obmedzené, a naznačil, že jeho vláda k tomu nesiahne. Analytici však uviedli, že zástancovia tvrdej línie v blízkosti Putina budú chcieť zaviesť kontrolu podobnú Číne. Peking totiž reguluje internet oveľa prísnejšie než napríklad USA.
"Demonštrant" sa dnes stal osobnosťou roka 2011, ktorú každoročne vyhlasuje americký týždenník Time.
Titul, udeľovaný časopisom od roku 1927, tento rok nezískala žiadna konkrétna osobnosť, ale len symbolická postava demonštranta.
Time definuje ako osobnosť roka ako človeka, prípadne skupinu, myšlienku a pod. s najväčším vplyvom na udalosti roka - v dobrom alebo zlom.
Tohtoročné globálne dianie podľa časopisu najviac ovplyvnila vlna protestov, ktorá začala v arabskom svete a rozšírila sa aj do Európy a USA.
Osobnosťou roka sa preto stal "demonštrant" meniaci podobu súčasného sveta. Časopis Time svoj zverejnil svoj výber prostredníctvom americkej televízie NBC.
"Rok po tom, ako sa upálil tuniský predavač ovocia, nespokojnosť sa rozšírila po Blízkom východe, Európe a USA, mení globálnu politiku a znovu definuje moc ľudu," uviedol Time.
Vlani vyhlásil Time za osobnosť roka zakladateľa a šéfa sociálnej siete Facebook Marka Zuckerberga. V roku 2008 si magazín zvolil vtedy novozvoleného prezidenta USA Baracka Obamu a rok predtým vtedajšieho šéfa Kremľa Vladimira Putina.
Copyright © TASR 2011
Majiteľ jednej z hlavných ruských mediálnych holdingových spoločností prepustil redaktora a vrcholového manažéra pre "porušenie etiky."
Miliardár Ališer Usmanov, jeden z najbohatších obyvateľov Ruska, neposkytol detaily o dôvodoch ich prepustenia, no pozorovatelia to označili za snahu zabrániť zverejňovaniu kritických materiálov o Putinovej strane Jednotné Rusko.
Usmanov povedal, že šéfredaktor časopisu Kommersant Vlasť Maxim Kovaľský a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Kommersant Andrej Galijev boli prepustení. Rovnako ako ostatné ruské nezávislé médiá aj Kommersant Vlasť informoval o údajných volebných podvodoch počas parlamentných volieb, ktoré sa konali v Rusku 4. decembra, ktoré ukázali zjavný úpadok podpory Putinovej strany a vyvolali najväčšie protivládne protestné zhromaždenia za posledných desať rokov.
Podľa zdroja z prostredia denníka hlavnou príčinou ich prepustenia bolo zverejnenie svedectva niekoľkých osôb o falšovaní volieb do Štátnej dumy.
© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.