SLOVAK MEDIA NEWS
Trojnásobný islandský novinár roka, hovorca kontroverzného servera WikiLeaks Kristinn Hrafnsson, nepovažuje odpočúvanie slovenských novinárov za nič prekvapivého. "Nepovažujem za prekvapivé, že boli novinári odpočúvaní, zvlášť ak pracovali na výbušných témach," povedal 8. decembra pre TASR Hrafnsson. Dodal, že od útokov na newyorské dvojičky 11. septembra 2001 prechádzajú jednotlivé štáty znepokojivým "orwellovským" vývojom, kedy v mene bezpečnosti dochádza na jednej strane k nárastu utajovania zo strany štátu a korporácií, na druhej strane k nebývalým útokom na súkromie občanov.
Technológie, ktoré umožňujú odpočúvať, sledovať a monitorovať človeka prostredníctvom jeho mobilu a osobného počítača podľa neho predáva vyše 100 firiem z 25 štátov sveta a kontrola ich predaja zďaleka nie je dostatočná.
"V najnovšej správe spolu s mediálnym partnerom ukazujeme, že boli použité za Kaddáfího v Líbyi proti disidentom, dokonca aj tým, čo boli na území Veľkej Británie. Vieme, že niektoré z týchto technológií boli predané Sýrii. Vieme dokázať, že tam boli použité na sledovanie opozície. Vieme, že tieto technológie boli predané štátom s veľmi problematickým vzťahom k ľudským právam. Je to strašidelný svet a, samozrejme, keď je táto technológia k dispozícii, skončí v rukách indivíduí, ktoré ich zneužijú na svoje vlastné ciele, na útoky proti svojim politickým oponentom, alebo môžu takéto technológie skončiť v rukách organizovaného zločinu," uviedol v exkluzívnom rozhovore pre TASR hovorca WikiLeaks a dlhoročný investigatívny novinár Kristinn Hrafnsson.
Copyright © TASR 2011