z denníka SME klamal
Kritika vlády je legitímnou súčasťou demokratického politického procesu a vláda SR s ňou nemá žiadny problém. Ak však autor Peter Schutz v dnešnom vydaní denníka SME (6.6.) vo svojom komentári nazvanom Po vlastnej stope uvedie, že súčasná vláda "sa len nečinne prizerá bez toho, aby s rozpočtom robila niečo zásadné", potom zjavne nepíše o súčasnej vláde Slovenskej republiky alebo nechce vidieť veci také, aké sú. Nehovoriac o tom, že autor uvádza viaceré tvrdenia, ktoré sú už na prvý pohľad v rozpore s realitou.
Vláda SR sa oficiálne zaviazala k dodržaniu cieľa 3% deficitu verejných financií v roku 2013, čím si uložila záväzok znížiť deficit o 1,5 mld. v budúcom a 300 mil. v tomto roku. Odo dňa, kedy vláda získala oficiálny mandát pre napĺňanie svojho programu, absolvoval predseda vlády či príslušné ministerstvá práve k témam konsolidácie verejných financií, hospodárskeho rastu či znižovaniu nezamestnanosti nespočetné množstvo odborných a politických rokovaní. V najširšom sociálnom dialógu od vzniku štátu vláda prediskutovala a predložila ambiciózny konsolidačný plán s radom opatrení, z ktorých niektoré už majú podobu zákonov. Vláda pristupuje k úpravám daní, s ktorými autor komentáru nemusí súhlasiť, ktoré však napĺňajú dva princípy, na ktoré má vláda mandát od voličov - nezaťažujú ľudí s nízkymi príjmami a v čo najmenšej miere poškodzujú hospodársky rast, menej ako pravicou plánované plošné zvyšovanie DPH. Rovnako autorovi príspevku pripomíname program dôsledného boja proti daňovým únikom z dielne rezortov financií, spravodlivosti a vnútra, zásadnú reorganizáciu a úsporu v štátnej správe v rámci programu ESO, rušenie špecializovanej krajskej štátnej správy k 1.1.2013, dohodu s bankármi na spolupráci pri boji proti únikom na DPH, program zamestnanosti mladých ľudí, úpravu neudržateľného dôchodkového systému, zákon proti neopodstatneným návrhom zvyšovania cien energií, ktorý už prerokoval parlament, záchranu v kritickej situácii s financovaním sľúbeného zvýšenia platov v zdravotníctve a ďalšie a ďalšie rozhodnutia a opatrenia.
Príjmy štátneho rozpočtu sa nevyvíjajú dobre, každému je však zrejmé, že v rozhodujúcej miere je to dôsledok toho, že vláda zdedila daňový systém, ktorý úplne znefunkčnil práve príjmovú stránku daňovej správy. Nehovoriac o tom, že za vývoj verejných financií v prvom štvrťroku tohto roka (teda väčšej časti práve prebiehajúceho roka) zodpovedala ešte bývalá vláda, ktorá výdavky takpovediac úplne pustila z reťaze, na čo predstavitelia SMERu-SD opakovane upozorňovali a o čom svedčia nielen škandalózne zlaté padáky, o ktorých sa dnes dozvedáme.
Nevieme, o akých "troch mesiacoch", ktoré údajne vláda premrhala, autor píše, keďže vláda SR pod vedením R. Fica má oficiálny mandát na výkon svojej funkcie od 15. mája tohto roku, kedy získala dôveru v Národnej rade SR. Energiu, ktorú od tohto dňa venuje práve náročnej úlohe konsolidácie verejných financií, pri súčasnom nepoškodení hospodárskeho rastu a nepresunutí ťarchy konsolidácie na ľudí s nízkymi a strednými príjmami, je každému, kto chce vidieť veci také, aké sú, zrejmá. Zjavne to neplatí o komentároch autorov, pri ktorých už v minulosti boli ich tvrdenia v zásadnom rozpore s realitou, ako pri klamstvách o financovaní tunela na Úrade vlády SR či o zriadení bieloruskej ambasády.
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR