27. 12. 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

 

Čínske úrady zhabali televízory v 300 kláštoroch v prevažne tibetskej časti na západe krajiny a odstránili aj satelitné zariadenia, ktoré vysielajú "protičínske" programy. K týmto krokom ich donútili početné prípady samoupálenia Tibeťanov v regióne.
Tento rok sa na protest proti čínskej vláde podpálilo približne 94 Tibeťanov. Päť prípadov samoupálenia sa stalo v prevažne tibetskej prefektúre Chuang-nan v provincii Čching-chaj, uviedla dnes štátna tlačová agentúra Qinghai News, riadená miestnou vládou.
Vláda v Chuang-nane uviedla, že medzi jej riešeniami situácie je napríklad správne "nasmerovanie verejnej mienky o dalajlámovi", zvýšené hliadky a "blokovanie vonkajších škodlivých informácií".
"V tejto chvíli, kritickej pre zachovanie sociálnej stability v prefektúre Chuang-nan..., musíme posilňovať opatrenia a naplno viesť nezvyklý zápas proti samoupáleniam," uvádza sa v článku štátnej tlačovej agentúry Qinghai News.
Peking pokladá laureáta Nobelovej ceny za mier, ktorý ušiel z Číny v roku 1959 po nevydarenom povstaní proti čínskej vláde, za separatistu. Dalajláma však tvrdí, že sa iba snaží o väčšiu autonómiu svojej himalájskej domoviny.
V článku tlačovej agentúry sa tiež uvádza, že v poľnohospodárskych a vidieckych oblastiach prefektúry sa používali satelitné zariadenia, prostredníctvom ktorých obyvatelia "sledovali a počúvali zahraničné, protičínske programy".
Miestna vláda investuje 8,64 milióna jüanov (1,05 milióna eur) do nainštalovania 50 vysielačov, ktoré budú zaobstarávať vysielanie 70 percent televíznych staníc prefektúry, napísala v správe tlačová agentúra.
Čína opakovane odsudzuje dalajlámu a exilové tibetské skupiny za podnecovanie ľudí k samoupáleniu.




Mená a adresy ľudí, ktorí majú legálne doma strelnú zbraň, zverejnil v nedeľu americký denník The Journal News, pokrývajúci oblasť v údolí rieky Hudson severne od mesta New York. Článok mal titulok "Majiteľ strelnej zbrane v susedstve: Čo neviete o zbraniach vo vašom okolí".
Mladík, ktorý v polovici decembra v Newtowne v Connecticute zavraždil svoju matku a potom na základnej škole 20 prvákov a šesť učiteliek, strieľal zo zbraní svojej matky držaných legálne.
Noviny citujú obe strany debaty o množstve zbraní v americkej spoločnosti. A reagujú na obavy tých, ktorí by radi vedeli, či má niekto z ich susedov doma zbrane. Článok sprevádzajú online mapy okresov Westchester a Rockland. Po kliknutí sa na internete objaví meno majiteľa a adresa každej legálne držanej pištole či revolveru s poznámkou, že dotyčná osoba dostala povolenie držať takúto zbraň - to však neznamená, že ju v skutočnosti aj má.
Do stredajšieho večera si mapy preposlalo na Facebooku a ďalších sociálnych sieťach okolo 30.000 ľudí.
Väčšina online komentárov zverejnenie týchto informácií kritizovala s tým, že uľahčia zlodejom dostať sa k strelnej zbrani.
Mnohí vyjadrili názor, že zverejnenie mien ľudí, ktorí majú povolenie vlastniť zbraň, ich stigmatizuje podobne ako zverejnenie zoznamov registrovaných sexuálnych delikventov.
Noviny si však za projektom stoja. "Vedeli sme, že databáza (a sprievodný článok) vyvolajú kontroverzné reakcie, ale domnievame sa, že poskytnutie informácií o zbrojných povoleniach v našej oblasti má svoj význam po strieľačke v Newtowne," citovala noviny tlačová agentúra Associated Press.


Copyright © TASR 2012