MEDIA NEWS
Generálna prokuratúra Ukrajiny oznámila, že získala dôkazy o účasti bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu na brutálnej vražde investigatívneho novinára Heorhija Gongadzeho. Informovala o tom agentúra AP.
Gongadzeho uniesli v septembri 2000 a jeho bezhlavé telo sa našlo v lese o niekoľko mesiacov neskôr. Bývalý člen Kučmovej ochranky vtedy zverejnil tajne zhotovené nahrávky, na ktorých je zaznamenaný hlas podobný Kučmovmu, hovoriaci o úkladoch proti novinárovi.
Prvý námestník ukrajinského generálneho prokurátora Renat Kuzmin dnes pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy uviedol, že jeho úrad disponuje "dostatočným množstvom dôkazov" o Kučmovom podiele na zločine. Ten už predtým čelil obvineniam v tejto kauze, avšak súd v roku 2011 prípad uzavrel.
Kučma, ktorý je poradcom súčasného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, svoju angažovanosť v kauze novinárovej smrti odmieta. Z vykonania vraždy usvedčili niekoľkých policajtov.
Smrť populárneho 31-ročného novinára, známeho z televíznych diskusných relácií, vtedy v Kyjeve vyústila až do pouličných zrážok medzi protestujúcimi a poriadkovou políciou.
Spolkový správny súd v Nemecku dnes rozhodol, že novinári budú môcť získavať informácie od spolkových inštitúcií len na základe ústavy.
Súd tak rozhodol po tom, ako sa redaktor denníka Bild na základe krajinského mediálneho zákona pokúšal od Spolkovej spravodajskej služby (BND) okrem iného zistiť, koľko jej bývalých zamestnancov malo nacistickú minulosť a koľko ich pôsobilo v Organizácii Gehlen, predchodkyni BND.
Podľa verdiktu súdu môžu novinári žiadať informácie od spolkových inštitúcií iba na základe ústavy, ktorá upravuje aj slobodu tlače, nie však na základe mediálnych zákonov jednotlivých spolkových krajín.
Senát súdu sa pri zamietnutí žiadosti opieral o zdôvodnenie tajnej služby, ktorá nebola schopná poskytnúť požadované informácie za rozumné náklady a odvolala sa na prácu komisie historikov, zriadenej na preskúmanie dejín BND. Tá zatiaľ nepredložila svoje závery.
Copyright © TASR 2013