SFÚ NEWS
Zisk vo výške 9016,12 eura zaznamenal vlani Slovenský filmový ústav (SFÚ), ktorý minulý rok oslávil 50. výročie svojho vzniku. Na dnešnom verejnom odpočte činnosti za rok 2013 to potvrdil generálny riaditeľ SFÚ Peter Dubecký. Celkové náklady inštitúcie boli 5.070.710,35 eura a výnosy 5.079.726,47 eura, z čoho príspevok ministerstva kultúry SR predstavoval sumu 2.894.674,65 eura.
Podľa Dubeckého národný projekt Digitálna audiovízia, ktorý realizuje SFÚ v spolupráci s RTVS, sústreďoval v minulom roku najväčšiu pozornosť a znamená pre ústav zásadný posun. Po ukončení výstavby digitalizačného pracoviska v suterénnych priestoroch Kina Lumiére sa začne digitalizovať 1000 objektov napriek tomu, že výška nenávratného finančného príspevku (v roku 2012 vo výške 24.089.940 eur) pre projekt Digitálna audiovízia bola znížená o sumu 1.342.257 eur. Výška príspevku bola upravená na 22.534.777 eur, z čoho čiastka pre SFÚ predstavuje 14.097.319 eur a pre RTVS 8.437.458 eur. "Napriek tomu, že došlo k realokácii finančných prostriedkov, všetky stanovené hodnoty merateľných ukazovateľov ostávajú nezmenené ako u nás, tak aj v RTVS," doplnil s tým, že v súčasnosti má RTVS zdigitalizovaných 34.517 objektov z merateľného ukazovateľa výsledku 57.700 zvukových a zvukovo-obrazových objektov. V rámci SFÚ pribudlo za rok 2013 28.523 nových databázových záznamov.
Generálny riaditeľ SFÚ ďalej poukázal na projekt informačného systému SK CINEMA, ktorý v novembri sprístupnili v experimentálnej prevádzke v slovenskej verzii na www.skcinema.sk. Filmový portál v troch častiach (Slovenská filmová databáza, Katalóg SFÚ a Heslár SFÚ) poskytuje zásadné informácie o slovenskej kinematografii a audiovízii. "Nie je to možno úplne užívateľsky najpríjemnejší portál, ale sú to veci, ktoré sa ešte modifikujú, pracuje sa na anglickej verzii," doplnil k projektu, ktorý má v súčasnosti 334.805 záznamov a SFÚ ho realizuje od roku 2002.
V rámci projektu Systematická obnova audiovizuálneho dedičstva a jeho sprístupňovanie, ktorý ústav robí od roku 2006 do roku 2020, prešlo vlani procesom kompletnej laboratórnej obnovy v Ateliéroch Bonton Zlín 5 celovečerných filmov, 48 titulov krátkometrážnych a stredometrážnych filmov a 80 titulov animovaných filmov. Rovnako sa SFÚ podarilo laboratórne spracovať filmové materiály získané z pozostalostí, konkrétne filmy Martina Slivku, Ivana Rumanovského a Ivana J. Kovačeviča. Celková metráž rozmnožovacích a zabezpečovacích materiálov audiovizuálnych diel v projekte Zákonný depozitár v roku 2013 predstavovala 205.457 metrov.
Peter Dubecký ďalej vyzdvihol projekt Prezentácia slovenskej kinematografie v zahraničí, ktorý v SFÚ funguje od roku 2009. V rámci neho sa aj vlani predstavila slovenská filmová tvorba na medzinárodných filmových trhoch v Cannes a Berlíne. Zastúpenie mala aj na MFF Karlove Vary, kde v medzinárodnej premiére uviedli film Petra Solana Kým sa skončí táto noc v digitálne zreštaurovanej verzii z DCP nosiča. Najviac uvádzaným slovenským filmom bola snímka Miry Fornay Môj pes Killer.
Šéf SFÚ tiež pozitívne zhodnotil prevádzku Kina Lumiére, ktoré vlani uskutočnilo 1669 projekcií. V roku 2013 tiež zdigitalizovali kinosálu K1 a získali prostriedky pre digitalizáciu K2. Filmový stánok SFÚ zaznamenal 43-percentný nárast návštevnosti. Úspešným projektom bol i vzdelávací cyklus Filmový kabinet. Dubecký pripomenul aj ocenenie, ktoré kino získalo minulý rok od novinárov za premyslenú a inšpirujúcu dramaturgiu.
Z edičnej činnosti SFÚ, ktorá priniesla 15 DVD nosičov so slovenskými filmami a štyri publikácie, Dubecký upozornil zvlášť na knihu britského filmového kritika a publicistu Petra Hamesa Best of Slovak Film. "Po prvý raz sme si v slovenskej kinematografii pozvali renomovaného človeka, profesora, ktorý sa pozrel na slovenský film inými očami, ako sa na tie filmy pozeráme my," komentoval významnú publikáciu. "Nielenže mapuje 30 filmov 18 režisérov, ale je to predovšetkým veľmi zásadný obraz o tom, ktoré filmy majú možnosť rezonovať v súčasnosti v zahraničí," povedal pre TASR Peter Dubecký.
Kompletnú výročnú správu SFÚ za rok 2013 nájdu záujemcovia na webstránke ústavu a ministerstva kultúry SR.
Copyright © TASR 2013