1. 10. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Takmer rok sú terčom vydierania a hrozieb dve nielen v Holandsku, ale aj nemecky hovoriacich krajinách známe televízne osobnosti - moderátorka Linda de Mol a jej brat, producent John de Mol.
V Blaricu neďaleko Amsterdamu, bydlisku rodiny de Molovcov, o tom dnes informovala holandská polícia, píše agentúra DPA.
Moderátorka čelí hrozbám od októbra 2013, jej brata, ktorý zarobil miliardy eur na reality šou Big Brother, vydiera jedna alebo viacero osôb.
Polícia, ktorá zatiaľ neuviedla ďalšie podrobnosti, avizovala, že dnes večer zverejní v televíznom vysielaní identikit muža, ktorý má s prípadom s určitosťou niečo spoločné.


Rusko nemá v úmysle obmedzovať prístup na internet, ani zaviesť totálnu kontrolu nad ním, ubezpečil dnes ruský prezident Vladimir Putin na zasadnutí Rady bezpečnosti Ruskej federácie venovanom opatreniam na ochranu pred hrozbami v počítačovej sfére. Putin dodal, že "o tom sa ani neuvažovalo".
Ruský prezident však uviedol, že Rusko čelí rastúcemu počtu počítačových útokov na svoje internetové domény. Dodal, že ich počet "mnohonásobne" stúpol v posledných šiestich mesiacoch. Preto vyhlásil, že Rusko musí chrániť štátne internetové domény pred počítačovými útokmi.
Putin v tejto súvislosti podľa agentúry TASS vyhlásil, že niektoré krajiny zneužívajú svoje dominantné postavenie na internete na dosiahnutie svojich vojensko-politických cieľov.
Agentúra RIA Novosti uviedla, že problémy s fungovaním ruských serverov a počítačovou bezpečnosťou Ruska vo všeobecnosti sa stali aktuálnymi v súvislosti s vyostrením rozporov medzi Ruskom a Západom kvôli udalostiam súvisiacim s vnútropolitickým vývojom na Ukrajine. Sankcie uvalené Západom na Rusko donútili ruských výrobcov, aby hľadali náhradných dodávateľov, vrátane komponentov pre internetové technológie.
TASS pripomenul, že ruské vedenie už prijalo viacero opatrení pre prípad, že by sa západné štáty pokúsili zablokovať Rusku prístup k internetu.
Kremeľ už dlhší čas čelí obvineniam, že chce izolovať ruský internet. Rozhodne ich však odmieta a opakovane zdôrazňuje, že jeho jediným záujmom je zaistenie národnej bezpečnosti v čase, keď vzťahy Moskvy so Západom v dôsledku udalostí na Ukrajine ochladli na úroveň čias studenej vojny.
Napriek svojim tvrdeniam však Moskva schválila viacero zákonov namierených proti používateľom internetu vrátane povinnosti obľúbených blogerov prihlásiť sa na úrade pre dohľad nad médiami (Roskomnadzor) alebo povinnosti webových stránok uchovávať osobné údaje ruských občanov. Začiatkom tohto roka označil ruský prezident Vladimir Putin internet za "špeciálny projekt CIA".

Copyright © TASR 2014