MEDIA NEWS
Americký herec Ben Affleck údajne požiadal tvorcov televíznej relácie Finding Your Roots with Henry Louis Gates, Jr. (2012) spoločnosti PBS, aby zamlčali, že jeden z jeho predkov bol otrokár. Vyplýva to z e-mailovej komunikácie moderátora šou Henryho Louisa Gatesa a riaditeľa Sony Pictures Michaela Lyntona. Správy, ktoré si vymieňali, unikli pri novembrovom útoku na počítačový systém spoločnosti Sony Pictures a minulý štvrtok ich zverejnil portál WikiLeaks. Gates a Lynton v e-mailoch ani raz priamo nespomenuli Affleckovo meno. Človeka, ktorý žiadal, aby PBS zamlčala informácie o jeho predkovi, označovali len "megahviezda" alebo "Batman", pričom 42-ročný Affleck v tom čase nakrúcal snímku Batman v Superman: Dawn of Justice, ktorú by mali do amerických kín uviesť 25. marca 2016.
"Mám takýto problém: po prvý raz nás jeden z hostí dôverne požiadal, aby sme z programu vystrihli informáciu o jednom z jeho predkov - konkrétne to, že vlastnil otrokov. Štyria alebo piati hostia v tejto sezóne mali tiež predkov, ktorí boli otrokári, vrátane Kena Burnsa. Nikdy sme však nemali nikoho, kto by chcel, aby sme zatajili alebo upravili niečo, čo sme zistili. Je to megahviezda. Čo budeme robiť?," napísal Gates 22. júla 2014 Lyntonovi. Ten navrhol, aby predmetnú informáciu v šou nezverejňovali, neskôr sa však spolu s Gatesom zhodli, že ak by svoje zistenia cenzurovali, poškodili by tým nielen hosťa, ale aj sami seba. Hovorkyňa PBS v súvislosti s prípadom uviedla, že vedenie PBS nevedelo o komunikácii medzi Gatesom, spoločnosťou Sony a Affleckom a nezasahovalo do toho, čo Gates a jeho producenti nakoniec do programu zaradili a čo nie.
Epizódu, v ktorej sa venovali Affleckovmu rodokmeňu, odvysielali 14. októbra. O jeho otrokárskom predkovi v nej však nič neodznelo. PBS i Gates sa v súvislosti s kauzou vyjadrili, že ich cieľom nebolo niečo zatajiť. V minulosti už podľa ich slov mali v šou hostí, napríklad spomínaného režiséra a producenta Kena Burnsa alebo moderátora Andersona Coopera, ktorých predkovia boli otrokári a neváhali to zverejniť. V prípade Afflecka sa však sústredili na zaujímavejších predkov, ako napríklad na veterána Americkej vojny za nezávislosť, ktorý sa začal venovať okultizmu, či hercovu matku, ktorá v roku 1964 ako aktivistka podporovala boj za občianske práva. "Pri každom hosťovi odhalíme viac príbehov o jeho predkoch ako reálne môžeme použiť," uviedol vo vyhlásení pre agentúru AP Gates.
Ben Affleck sa do povedomia verejnosti dostal snímkami Flákači (1995) a Hľadám Amy (1997) režiséra Kevina Smitha. Preslávil sa však najmä vďaka filmu Dobrý Will Hunting (1997). Za scenár, ktorý napísal spolu s Mattom Damonom, získal Oscara a Zlatý glóbus, pričom obaja si v úspešnej dráme aj zahrali. Okrem toho účinkoval aj vo filmoch ako Zamilovaný Shakespeare (1998), Armageddon (1998), Dogma (1999), Pearl Harbor (2001), Najväčšia hrozba (2002), Otcom na plný úväzok (2004), Zabiť eso (2006), Nie je z teba až tak paf (2009), Na odstrel (2009) či v krimidráme Mesto (2010), ktorú rovnako ako snímku Zbohom baby (2007) sám režíroval. V roku 2012 na seba upozornil politickým trilerom Argo, ktorý získal Oscara v kategórii Najlepší film a samotný Affleck si za réžiu vyslúžil napríklad ceny BAFTA a DGA či Zlatý glóbus. Predstavil sa tiež v snímkach Hra na hrane (2013) a Stratené dievča (2014). V roku 2005 sa oženil s herečkou Jennifer Garner, s ktorou má tri deti - syna Samuela a dcéry Violet a Seraphinu.
©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Ministerstvo zahraničných vecí USA oznámilo, že nemá žiadne oficiálne potvrdenie obvinení, ktoré boli údajne vznesené voči zadržanému novinárovi denníka Washington Post Jasonovi Rezaianovi. Napísala to agentúra Reuters.
Denník dnes zverejnil informáciu, podľa ktorej bol Rezaian obžalovaný zo špionáže, ako aj ďalších činov súvisiacich s bezpečnosťou.
Hovorkyňa ministerstva Marie Harfová povedala, že by bolo "zjavne absurdné", ak by správy o obvineniach zo špionáže proti Rezaianovi boli pravdivé.
Jason Rezaian je teheránsky spravodajca denníka Washington Post. Zadržali ho minulý rok. Podľa svojej právničky je obvinený okrem iného zo spolupráce s nepriateľskými vládami a propagandy proti štátnemu zriadeniu.
Hovorkyňa americkej Národnej bezpečnostnej rady Bernadette Meehanová povedala, že Biely dom nevie o žiadnom oficiálnom obvinení novinára iránskou justíciou.
Copyright © TASR 2015