23. 4. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Sociálna sieť Facebook zaznamenala v kvartáli, ktorý sa skončil 31. marca, nárast tržieb o takmer 42 % na 3,54 mld. USD z hodnoty 2,5 mld. USD. Príjmy z reklamy v sledovanom období medziročne posilnili o 46 % na 3,32 mld. USD. Čistý zisk spoločnosti Facebook dosiahol 509 mil. USD, čo predstavuje 18 centov na akciu. V rovnakom období predchádzajúceho roka bol čistý zisk sociálnej siete 639 mil. USD, teda 25 centov na akciu.
Po úprave o niektoré položky spoločnosť Facebook zarobila 42 centov na akciu. Spoločnosť informovala, že počet aktívnych užívateľov jej služieb sa dostal na 1,44 mld. ľudí, pričom 87 % z nich využíva smartfóny, prípadne iné mobilné zariadenia.

James May, jeden z moderátorov populárnej motoristickej relácie Top Gear, uviedol, že sa do programu nevráti bez Jeremyho Clarksona. Ten prišiel o svoje miesto minulý mesiac po tom, ako napadol producenta Oisina Tymona. Mayovi, rovnako ako aj tretiemu moderátorovi Richardovi Hammondovi, vypršal kontrakt minulý mesiac.
"Hammond a ja spolu s nejakým náhradníkom za Jeremyho, to by nemalo úspech. Musíme to byť my traja spolu. Top Gear bez Jeremyho je trochu hlúpy nápad. Nemyslím si, že by bolo dobre pokračovať s nami dvoma a niekým, kto by mal byť novým Jeremym, pretože by to nebol nový Jeremy. Bolo by to krátkozraké a nemyslím si, že by to fungovalo. Je to v podstate nemožné," vyhlásil pre denník The Guardian 52-ročný May, ktorý si však myslí, že existuje šanca, aby Top Gear alebo nejaký iný motoristický program na BBC moderoval s Hammondom aj Clarksonom. "BBC nezatvorila dvere Jeremymu úplne. Nedostal zákaz ani ho nevyhodili, iba s ním neobnovili kontrakt. Je to malý rozdiel, ale dôležitý," dodal May. To, že neexistuje žiadne nariadenie zakazujúce prípadný Clarksonov návrat do BBC, potvrdila aj vedúca staníc BBC Two a BBC Four Kim Shillinglaw. Práve ona má na starosti výber nového moderátora alebo moderátorky.
Clarkson napadol Tymona 4. marca, pretože mu producent po nakrúcaní nezabezpečil teplé jedlo. Tymon, ktorý utrpel zranenie úst, sa následne sám odviezol do nemocnice, pričom si myslel, že príde o prácu. Na moderátora preto ani nepodal oficiálnu sťažnosť vedeniu BBC. To sa o incidente dozvedelo až od samotného Clarksona, ktorého 10. marca suspendovali na neurčito, pričom pozastavili aj vysielanie Top Gearu. Fanúšikovia relácie na toto rozhodnutie zareagovali spustením online petície, prostredníctvom ktorej žiadali Clarksonov návrat. Podpísalo ju viac než milión ľudí. Vedenie BBC taktiež spustilo vyšetrovanie, ktoré viedol riaditeľ BBC Scotland Ken McQuarrie. Ten výsledky odovzdal generálnemu riaditeľovi Tonymu Hallovi, ktorý 25. marca oznámil, že s Clarksonom pre porušenie interných predpisov neobnovia kontrakt. O niekoľko hodín neskôr dostal Hall e-mail, v ktorom sa mu vyhrážali smrťou. Clarkson uplynulý víkend prezradil, že dva dni pred napadnutím Tymona mu lekár oznámil, že má pravdepodobne rakovinu jazyka, čo sa však nakoniec nepotvrdilo.


©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Indická vláda pozastavila na päť dní vysielanie panarabskej televízie al-Džazíra v Indii po tom, ako sa v jej spravodajstve objavili nepresné mapy so sporným himalájskym regiónom Kašmír. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Podľa správy indickej vlády mapy odvysielané televíziou al-Džazíra "nezobrazovali oblasť Kašmíru ako súčasť indického územia". Pozastavenie vysielania al-Džazíry v Indii vstúpilo do platnosti v stredu a potrvá do pondelka.
Panarabská televízia so sídlom v Katare medzičasom päťdňové pozastavenie svojho vysielania odsúdila a požiadala o rokovanie s indickou vládou. Al-Džazíra sa odvoláva na to, že sporné mapy zmenila, hneď ako India poukázala na túto záležitosť.
Indická vláda je veľmi citlivá na zobrazovanie himalájskeho regiónu Kašmír na mapách, čo súvisí s jeho rozdelením medzi Indiu a Pakistan, analyzuje AP.
Kašmír leží v indicko-pakistanskom pohraničí, pričom oba štáty si nárokujú celé územie tohto regiónu. Od roku 1947, keď India a Pakistan získali nezávislosť od Británie, viedli už medzi sebou dve vojny o ovládnutie Kašmíru.


Copyright © TASR 2015