MEDIA NEWS
Rozpačitú a nejednoznačnú reakciu amerického prezidenta Donalda Trumpa na víkendové násilnosti v Charlottesville, kde po útoku krajne pravicového extrémistu zahynula jedna žena a ďalších 19 ľudí utrpelo zranenia, v piatok kritizoval aj šéf spoločnosti 21st Century Fox James Murdoch, pod ktorú patrí televízia Fox News Channel. Práve táto televízia doteraz stála v prevažnej miere za Trumpom a americký prezident sa o nej vyjadroval pochvalne, na rozdiel od iných médií, ktoré podľa neho šíria "falošné správy".
Podľa Jamesa Murdocha, ktorý je synom známeho mediálneho magnáta a majiteľa 21st Century Fox Ruperta Murdocha, nielen udalosti v Charlottesville, ale tiež Trumpove reakcie na ne "sú znepokojujúce pre nás všetkých". "Neverím, že to musím písať: Postaviť sa nacistom je nevyhnutné. Neexistujú dobrí nacisti. Ani dobrí členovia Kukluxklanu, ani dobrí teroristi," napísal James Murdoch v hromadnom e-maile svojím priateľom a partnerom, o ktorom informuje agentúra AP.
Trump v prvej reakcii na sobotňajší útok na účastníkov antirasistickej demonštrácie v Charlottesville, do ktorých opakovane narážal autom dvadsaťročný neonacista James Alex Fields, síce násilnosti odsúdil, hovoril ale o nenávisti a násilí "na mnohých stranách". Za to utŕžil kritiku nielen zo strany demokratov, ale aj jeho vlastných republikánov, ktorí ho vyzývali, aby problém pomenoval adresne, keďže zo strany antirasistických demonštrantov k žiadnemu násiliu nedošlo.
V pondelok Trump pritvrdil a po rokovaní s ministrom spravodlivosti Jeffom Sessionsom a šéfom FBI Christopherom Wrayom vyhlásil, že neonacisti, členovia Kukluxklanu a ľudia presvedčení o nadradenosti bielej rasy sú "kriminálnici a zločinci" a tiež povedal, že konanie neonacistov "odporuje všetkému, čo je pre nás Američanov sväté".
Po tomto vyhlásení zas čelil kritike zo strany amerických pravicových extrémistov, z ktorých mnohí hovorili o zrade od človeka, ktorému doteraz verili a podporovali ho. "Prezident Trump, prosím, pre Božie zmilovanie, vy nie ste povinný hovoriť tieto veci. Ničomu tým nepomôžete," odkázal mu bývalý šéf Kukluxklanu a ikona americkej krajne pravicovej scény David Duke.
V utorok Trump opäť otočil a vyhlásil, že vinu za násilnosti v Charlottesville "nesú obe strany". Uznal, že medzi účastníkmi pochodu krajných pravičiarov, ktorý sa v meste konal súbežne s antirasistickou demonštráciou, boli "niektorí veľmi zlí", ale vyhlásil, že "na oboch stranách boli aj veľmi dobrí ľudia".
Sobotňajší pochod stúpencov extrémnej pravice v Charlottesville sa konal na protest proti plánom na odstránenie sochy generála Roberta E. Leeho, ktorý velil silám Konfederácie počas americkej občianskej vojny v rokoch 1861 - 1865.
Trump sa v utorok otvorene postavil na stranu tých, ktorí sú za zachovanie sochy Roberta E. Leeho, ako aj sôch ďalších postáv južanskej histórie, ktoré pre značnú časť americkej verejnosti symbolizujú v prvom rade otrokárstvo.
©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.