5. 4. 2018

Vražda novinára Jána Kuciaka

Vražda novinára Jána Kuciaka


Opakovanou výzvou na okamžité odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara, ako aj na systémové zmeny v polícii sa v Bratislave skončilo zhromaždenie Za slušné Slovensko. Na Námestí SNP sa podľa medializovaných informácií zišlo vyše 45-tisíc ľudí, protest prebehol pokojne. Zhromaždenia sa konali aj v ďalších 34 mestách po celom Slovensku aj v zahraničí. „Pán premiér Peter Pellegrini a minister vnútra Tomáš Drucker, čakáme, že presadíte jasné systémové zmeny vo fungovaní polície, súdov a prokuratúry. Inak prídeme znovu,“ uzavrela jedna z organizátorov zhromaždenia Karolína Farská s tým, že od vymenovania novej vlády prešlo desať dní, no zatiaľ neurobila nič.
Na Pochod za slušné Slovensko v Nitre dnes prišlo približne 2 000 ľudí. Trasa pochodu bola symbolická. Začala sa pred okresným úradom, v blízkosti ktorého sa nachádza Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde študovala Martina Kušnírová. Dav prešiel okolo sídla katedry žurnalistiky, pôsobiska Jána Kuciaka, k Mariánskemu stĺpu na Svätoplukovom námestí, kde účastníci pochodu zapálili sviečky pri fotografiách zavraždeného páru.
Dnešný pochod bol bez pódia aj rečníkov. Zhromaždeniu sa prihovoril len jeden z organizátorov Jakub Prok, ktorý prečítal vyhlásenie. V ňom pripomenul, že od vraždy Kuciaka a Kušnírovej už uplynul viac ako mesiac. Za ten čas desaťtisíce ľudí v uliciach prinútili vládu prijať politickú zodpovednosť, no ich ďalšia požiadavka – dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy páru a tiež všetkých káuz, na ktoré novinár Kuciak poukázal – zostáva nesplnená. Rovnako nesplnený je aj sľub ministra vnútra Tomáša Druckera vrátiť dôveru v orgány činné v trestnom konaní. „Je nepochopiteľné, že aj po desiatich dňoch vo funkcii nedokázal urobiť ani to najzákladnejšie gesto – odvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Jeho zotrvanie vo funkcii je pritom výsmechom akejkoľvek snahe o objektivitu vyšetrovania,“ prízvukoval Prok.
Ľudia skandovali „odvolať“ a „do basy“, niektorí si so sebou priniesli aj transparenty s nápismi ako „Spravodlivosť pre súdruha Fica a jeho zločinecký gang“ alebo „Pán Drucker, uuuuuž?“ Na záver zaspievali slovenskú hymnu a dav sa rozišiel. Bol to v poradí štvrtý protest, ktorý zorganizovala občianska iniciatíva Občania pre Nitru. Po predchádzajúcich zhromaždeniach dnes zvolili formu pochodu.

Požiadavky na výmenu policajného prezidenta Tibora Gašpara a na odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zazneli dnes okrem iných na ďalšom zo série zhromaždení Za slušné Slovensko na Trojičnom námestí v Trnave. Moderátor Tomáš Vravník upozornil aj na disciplinárne stíhanie prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý informoval o možnej korupcii na najvyšších miestach, ale aj na situáciu v polícii či RTVS.
Emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák povedal, že lavína odvahy spôsobila také zmeny, ktoré dovtedy ľudia považovali za nemožné. "Smrť Jána Kuciaka v nás vzbudila záujem o veci verejné, záujem o pravdu a spravodlivosť. Vytvorila určitý druh búrky, ktorá sa valí Slovenskom a posúva nás ďalej. Je to udalosť tajomná, skoro biblická, keď smrť tvorí nový život, a ja verím, že žijeme chvíle toho nového života,“ povedal Bezák. Jeho vystúpenie asi päťsto prítomných ocenilo búrlivým potleskom. Ľudia o tom, že Bezák príde do Trnavy, nevedeli, pretože nechcel, aby o tom organizátori informovali.
K účastníkom zhromaždenia sa prihovoril aj Vladimír Oktavec, najvýraznejšia osobnosť udalostí z novembra 1989 v Trnave. "Ak sme v novembri 1989 vedeli zlikvidovať bez násilia diktatúru a priniesť demokraciu a slobodu, ja verím, že na jar 2018 sa nám bez násilia podarí priniesť na Slovensko aj slušnosť". S konkrétnymi návrhmi na ozdravenie verejného života vystúpil Peter Wilfling z iniciatívy Chceme veriť. Potrebná je podľa neho odluka polície od ministerstva vnútra, otvorenosť pri výbere prokurátorov či dôveryhodný ústavný súd.
Prvé zo série zhromaždení Za slušné Slovensko sa v Trnave konalo 9. marca, zúčastnilo sa na ňom asi dvetisíc ľudí. O týždeň neskôr bola účasť približne rovnaká. V piatok 23. marca sa konal tichý pochod mestom, zúčastnilo sa na ňom asi päťsto ľudí.


2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko sa vo štvrtok opäť konalo v centre Košíc. Podujatie, ktoré prebehlo bez incidentov, pritiahlo na Hlavnú ulicu pri Dolnej bráne viac ako 2000 ľudí. K akcii sa pridali aj farmári z východu Slovenska, ktorí sa sťažujú, že sú vytláčaní z vlastnej pôdy organizovanými skupinami. Ich protest sprevádzala kolóna desiatok traktorov, ktorá prešla Košicami od mestskej časti Barca až k centru mesta.
Nový minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) by podľa výzvy zo zhromaždenia mal vykonať opatrenia na obnovu dôvery občanov v políciu a ministerstvo vnútra. "Žiadame okamžité odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, odpolitizovanie vedenia polície a realizáciu nevyhnutných systémových zmien v policajnej inšpekcii, ktoré budú garantovať jej nezávislosť," uviedli za organizátorov Ján Gálik a Alžbeta Bojková. Poukázali na medializované informácie o pochybeniach pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj na stále sa objavujúce korupčné kauzy.
Za protestujúcich farmárov vystúpil František Oravec, farmár z Gyňova pri Košiciach, ktorý hovoril o "mafiánskych praktikách" v poľnohospodárstve. Silné skupiny podľa jeho slov zaberajú pôdu od tých, ktorí majú na ňu právny nárok a ktorí tak musia čeliť nátlaku, vyhrážkam i fyzickým útokom.
"Žiadame, aby finančné prostriedky - dotácie boli vyplácané iba takým užívateľom pôdy, ktorí k nej vedia preukázať právny titul, či už na základe vlastníctva, alebo právoplatnej nájomnej zmluvy. Žiaľ, odkedy sme vstúpili do Európskej únie, nie je žiadny štátny ani samosprávny orgán, ktorý by kontroloval právne tituly k pôde. Tu je tá diera a priestor pre rôznych špekulantov, novodobú mafiu, ktorá vie poberať finančné prostriedky Európskeho spoločenstva bez právneho titulu," povedal Oravec pre novinárov.
Pokiaľ Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) alebo ministerstvo pôdohospodárstva nepristúpia k zmene, nespokojní farmári sa podľa neho chystajú na protest aj s traktormi od Michaloviec až do Bratislavy.  
Na zhromaždení vystúpil aj vedúci charity Samaritán a zakladajúci člen Občianskeho fóra a hnutia VPN Ľubomír Badiar, ktorý navrhol vyhlásiť deň zavraždenia novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za pamätný deň SR – deň boja proti korupcii. Medzi rečníkmi boli aj ochranár a filmár Erik Baláž či riaditeľka Karpatskej nadácie a občianska aktivistka Laura Dittel.

Na zhromaždení Za slušné Slovensko sa vo štvrtok popoludní zišlo na Námestí Andreja Hlinku v Žiline niekoľko tisíc ľudí. Jedným z jeho cieľov bolo podľa spoluorganizátora zhromaždenia Mareka Richtera vyslať jasný nesúhlas s tým, že minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) stále neodvolal prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara.
"Rovnako chceme poukázať na nevyhnutné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície. Preto požadujeme dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície," zdôraznil Richter.
Za iniciatívu siedmich mimovládnych organizácií Chceme veriť, ktorú podpísalo 6000 signatárov, sa zhromaždeniu prihovoril Ján Orlovský. "Najdôležitejšia vec je, že sa zobudila občianska spoločnosť. Pretože, keď kontrolujeme vládnu moc len raz za štyri roky v čase volieb, zdá sa, že je to málo. Zvolení ľudia si veľmi rýchlo zvyknú na isté pohodlie a moc. Majú pocit, že už sú nekontrolovateľní. A keď nefungujú jednotlivé inštitúcie, tak tu máme marazmus, ktorý tu máme," podotkol Orlovský.
Podľa blízkeho priateľa Jána Kuciaka Marcela Tomaníka je veľmi ťažké uvedomiť si, že človek, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou vášho života, tu už nikdy viac nebude. "To, čo Janko robil, nerobil len pre seba. Robil to pre nás všetkých. Preto, aby naozaj docielil slušné Slovensko. Žiaľ, už nikdy to nedokončí. Preto vás všetkých prosím, aby ste nepoľavili a dávali najavo, že to, čo sa tu, na Slovensku deje, nie je v poriadku. Chcem požiadať všetkých, ktorým nie je jedno, v akom štáte žijú a v akom štáte budú žiť ich deti, aby neprestali bojovať za slušný štát, spravodlivosť, urýchlené a transparentné vyšetrenie vraždy našich priateľov," povedal pred zhromaždením Tomaník.

Približne 2000 ľudí sa zišlo vo štvrtok podvečer na Námestí SNP v Banskej Bystrici na mítingu podporujúcom iniciatívu Za slušné Slovensko. Na pódiu sa takmer dve hodiny striedali organizátori z rôznych občianskych zoskupení a rečníci z radov študentov, zdravotníkov či umeleckej obce.
Ako krátko pred podujatím TASR povedala Martina Strmeňová, koordinátorka platformy Nie v našom meste, ktorá v Banskej Bystrici organizuje mítingy Za slušné Slovensko, štvrtkový protest pod Urpínom sa koná najmä preto, aby boli splnené požiadavky protestujúcich, ako sú nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a zostavenie dôveryhodnej vlády. "Nezávislé vyšetrenie vraždy však nemôže byť, pokiaľ je na svojom mieste v polícii politický nominant. Preto chceme zvýrazniť našu požiadavku na odstúpenie policajného prezidenta Tibora Gašpara," zdôraznila. Organizátori sa zároveň pripojili aj k protestom slovenských farmárov pre agrokauzu s eurodotáciami na východe Slovenska.
Na pódiu sa okrem organizátorov a hudobných hostí vystriedali napríklad aktivistka z platformy Nie v našom meste Csilla Droppová, novinár Eugen Korda alebo občiansky aktivista Slávo Sochor.  

Copyright © TASR 2018