V Prahe otvorili výstavu
fotografií Dubčeka z archívu TASR
Výstavu unikátnych čiernobielych fotografií z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) otvorili v pondelok v Národnom múzeu v Prahe a v priestoroch Slovenského inštitútu na Námestí republiky v Prahe.
Výstava s názvom Alexander Dubček – v práci a medzi svojimi zachytáva popredného politika a jednu z hlavných osobností obrodného procesu z konca 60. rokov minulého storočia v bývalom Československu počas pracovných stretnutí i v súkromí v období jedného roka. Autormi záberov sú agentúrni fotografi Ľudovít Füle, Štefan Petráš, Anton Tarkoš, Ivan Dubovský, Ján Bakala a Miroslav Vojtek.
Výstavu otvorili generálny riaditeľ Národného múzea v Prahe Michal Lukeš, veľvyslanec Slovenskej republiky v Českej republike Peter Weiss, generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala a riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe Vlado Valovič.
„Výstava fotografií TASR v Národnom múzeu v Prahe nie je len prezentáciou udalostí spred 50 rokov, ale vypovedá aj o práci fotoreportérov tlačovej agentúry, ktorí za každých podmienok a v každom období zachytávajú to podstatné, čo sa deje. Zdigitalizovali sme celý agentúrny archív a unikátne fotografie, ktoré sa týkajú našej spoločnej histórie, chceme aj takýmto spôsobom sprítomniť našim susedom,“ uviedol generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala.
„Som rád, že výstavu môžeme mať u nás v novej budove Národného múzea, čo je vlastne bývalé Federálne zhromaždenie a miesto, kde sa vrátil (Dubček) do spoločenského a politického života a podieľal sa na znovuobnovení demokracie v Čechách a na Slovensku,“ povedal generálny riaditeľ Národného múzea v Prahe Lukeš.
Návštevníci výstavy tu nájdu zábery Dubčeka z kúpaliska v Santovke, ktoré dokumentujú obľúbenosť politika medzi ľuďmi. Okrem toho sú tu zábery z oficiálnych pracovných ciest po Slovensku, ale i návštev v priemyselných podnikoch, kde si vždy našiel čas na stretnutie s obyvateľmi a zamestnancami.
K vzácnym záberom patria aj fotografie, ktoré vznikli niekoľko týždňov po invázii spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, keď sa slávnostne podpisoval zákon o československej federácii. Desaťtisíce Bratislavčanov vítali v špalieroch popredných politikov a ich limuzíny zahádzali kvetinami.
„Bolo mi cťou uviesť výstavu fotografií TASR o Alexandrovi Dubčekovi, s ktorým som sa osobne poznal a s ktorým mám možno poslednú fotografiu jeho života. Bol som s ním v roku 1992 na oslavách výročia SNP na Jankovom vŕšku a dva alebo tri dni nato prišla tá tragická dopravná nehoda z 1. septembra. Alexander Dubček je významnou súčasťou našich spoločných dejín,“ uviedol slovenský veľvyslanec v Českej republike Weiss.
„Výstava o Alexandrovi Dubčekovi je sprítomňovaním našich spoločných dejín. Je dôležité o tom hovoriť a ukazovať to hlavne mladej generácii, ktorá toto obdobie nezažila,“ pripomenul riaditeľ Slovenského inštitútu Valovič.
Výstava je súčasťou spoločných osláv dejinných udalostí medzi Slovenskou a Českou republikou v roku 2018. Vznikla v spolupráci so Slovenským inštitútom v Prahe a Národným múzeom. Záštitu nad podujatím prevzal veľvyslanec Slovenskej republiky v Českej republike Weiss.
Copyright ©TASR 2018