RTVS pripravuje edukatívne
diskusie na slovenských gymnáziách
O osobnostiach Top 10 ankety Najväčší Slovák budú diskutovať aj gymnazisti. Snahou RTVS je priblížiť stredoškolákom život a kariéru desiatich nominovaných osobností, zároveň aj iniciovať diskusiu o ich živote a kontroverzných rozhodnutiach. Diskusie na slovenských gymnáziách sú naplánované na apríl.
Diskusie na školách bude moderovať Štefan Chrappa, advokátmi jednotlivých osobností budú stredoškoláci. Tí prednesú krátku úvodnú reč, nasledovať bude diskusia medzi obhajcami. V nej sa budú snažiť svojich spolužiakov presvedčiť, aby dali hlas práve osobnosti, ktorú obhajujú. Diskusiu ukončí školské hlasovanie, v ktorom si žiaci zvolia najväčšieho Slováka svojej školy. Podujatí sa zúčastnia aj odborníci - historici. Tí budú dohliadať na to, aby všetky vyslovené informácie a súvislosti boli historicky správne. Pilotná diskusia bude už 22. marca v bratislavskom gymnáziu na Bilíkovej ulici. Na ďalších školách z celého Slovenska budú diskusie pokračovať do konca apríla.
Podporu pilotnej diskusie uvedie špeciálne vysielanie Rádia Slovensko. „Dobré ráno, Slovensko!" s podtitulom „Kto bude najväčší Slovák o 50 rokov?" bude priamo z bratislavského gymnázia Rádio Slovensko vysielať od 7.15 h. O ankete Najväčší Slovák prídu do rannej šou porozprávať režisér programu Peter Núñez a moderátor stredajších diskusií Štefan Chappa. Hosťami 2,5-hodinového vysielania moderátorov Ivany Ilgovej a Romana Bomboša budú aj Juraj Čurný, youtuberi Matej Zrebný a Lukáš Frlajs. Naživo vystúpi aj hudobný hosť Peter Cmorik.
„Jedným z hlavných cieľov projektu Najväčší Slovák je popularizácia histórie Slovenska a jeho osobností. RTVS chce svojimi aktivitami na stredných školách atraktívnou formou priblížiť slovenskú históriu aj mladým ľuďom. Myslíme si, že ich bezprostredný kontakt s populárnymi moderátormi a hosťami môže byť tým správnym spôsobom," uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
Riaditelia gymnázií môžu prihlásiť svoju školu vyplnením formulára, ktorý v týchto dňoch dostanú e-mailom z RTVS. Zapojenie gymnázií do tohto edukatívneho programu je bezplatné.