30. 6. 2019

Fest Anča 2019

Fest Anča 2019




Dystopická počítačom generovaná párty, krátky český film aj tri slovenské snímky si odnášajú ceny z 12. Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča 2019.

Tri minúty počítačom simulovanej rave párty na šedivom sídlisku kdesi v ostbloku – to je film Fest (2018)režiséra Nikitu Diakura, ktorý sa stal držiteľom hlavného ocenenia Anča Award na Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča 2019. O jeho víťazstve rozhodla medzinárodná porota zložená z troch britských animátorov: Vera Neubauer, Candy Guard a Tim Webb.

Porotcovia v Medzinárodnej súťaži film ocenila za jeho originalitu a sviežosť režisérovho prístupu. „Cítili sme, že je to niečo prekvapivé, čo sme doteraz nevideli,‟ uviedli vo svojom hodnotení. Fest využíva techniku dynamickej počítačovej simulácie kombinovanú s tradičnými bábkarskými prístupmi.

Diakur je v Nemecku žijúci animátor ruského pôvodu. Za Fest už získal ocenenia napríklad na Animafeste v Záhrebe alebo Fantoche v Badene. Prvý raz upútal filmom Ugly (2017), ktorý bol zaradený v oficiálnom výbere Fest Anče minulý rok. Tento rok si Diakur odnáša hlavnú cenu v hodnote 800 eur.

Porotcovia medzinárodnej súťaže rozhodovali aj o udelení čestného uznania v tejto kategórii a o víťazovi Anča Student Award za najlepší krátky študentský film. Prvé z ocenení si odniesol japonský tvorca Tomoki Misato a jeho film Moje kozliatko (My Little Goat, 2018). „Mimoriadne podmanivý príbeh a roztomilý dizajn postáv skrývajú šokujúco zlovestný záver,‟ vyjadrili sa k filmu členovia poroty.



Cenu za najlepší študentský film v hodnote 400 eur získal český film Prázdniny (2018) animátora Filipa Blažeka. Podľa porotcov pekne zobrazuje každodenný život a pracuje s pútavým príbehom. „Prekvapilo nás, koľko citu sa podarilo vydolovať zbábik s nehybnými tvárami,‟ uviedli vo svojom hodnotení.

Cenu Anča Slovak Award za najlepší slovenský krátky film si odnáša tohtoročný favorit na poli domácej animácie – film Šarkan (2019) režiséra Martina Smatanu. Premiéru mal v januári na filmovom festivale Berlinale. Na príbehu malého chlapca a jeho vzťahu so starým otcom ukazuje, že nikto z nás nemôže žiť večne. „Tento emotívny príbeh nás na chvíľu preniesol späť do detstva. Jeho vizuálna stránka je očarujúca, no predovšetkým slúži príbehu,‟ ocenila porota, v ktorej sa stretli česká filmová teoretička a kurátorka tohtoročného tematického fokusu Fest Anče Eliška Děcká, chorvátska producentka Sanja Borčić a slovenská animátorka a vlaňajšia víťazka kategórie Ivana Šebestová. Šarkan si z 12. Fest Anče odnáša cenu v hodnote 1000 eur, ktorú festival udeľuje v spolupráci s Literárnym fondom.

Čestné uznanie v slovenskej kategórii získala Michaela Mihalyiová za film Rande (2018). „Film nám ukázal skvelý zmysel pre humor, výborný cit pre rytmus a z krátkeho času vyťažil maximum,” zhodnotili porotkyne.

V kategórii hudobných videoklipov si ocenenie odnáša poľský animátor Michał Czyż za klip Odds and Evens (2019). „Je to jednoduchý a čistý videoklip, ktorý je zároveň výrazovo veľmi komplexný. Diváka stiahne na pokojnú plavbu vesmírom. Jednoznačne sme sa zhodli, že za dokonalé vyváženie obrazovej zložky s hudobnou mu udelíme cenu,‟ skonštatovala porota v zložení producentky Sanje Borčić, hudobníka Fera Királya a animátorky Ivany Šebestovej. Finančné ocenenie pre držiteľa Anča Music Video Award je 400 eur.

Čestné uznanie v tejto kategórii porotcovia udelili slovenskému duu Marián Vredík a Jana Vredík Hirnerová za ich klip Flush It Out (2018).„Čestné uznanie udeľujeme za príťažlivú grafiku, silný príbeh a jedinečné vyžarovanie autorského rukopisu, ktoré umocňuje zážitok z hudby a výborne s ňou ladí,‟ vysvetlili.

Aj tento rok o cene v súťaži krátkych animovaných filmov pre deti rozhodovala špeciálna detská porota. Najmladší diváci Fest Anče si vybrali za víťaza snímku Leňoch (Sloth, 2018) nemeckej animátorky Julie Ocker. Tá očarila detské publikum už po druhý krát. Prvý raz si Anča Kid’s Award odniesla v roku 2015 za snímku Zebra.„Julia Ocker dlhodobo dokazuje, že animovaný film pre detského diváka sa dá robiť aj veľmi inteligentne,‟ komentuje výber detí dramaturg festivalu Lukáš Sigmund.„Nie je jednoduché nájsť také detské filmy, ktoré sú aj umelecky zaujímavé. Julia Ocker ukazuje, že sa to dá a že tvorcovia majú voči detskému divákovi aj istú zodpovednosť.‟

Celkovo členovia porôt považujú úroveň kategórií na tohtoročnej Fest Anči za veľmi vysokú, vo viacerých hodnoteniach konštatovali, že rozhodovanie bolo mimoriadne ťažké. „Rôzne filmy boli vynikajúce rôznymi spôsobmi a bolo naj zložité vybrať víťaza,‟ komentovala úroveň výberu porota v hlavnej súťažnej sekcii.

Do súťaže na Fest Anču 2019 sa prihlásilo vyše 1200 filmov, z toho do výberu sa dostalo 240.

S úrovňou súťažných, ale aj nesúťažných filmov je spokojná aj programová riaditeľka festivalu Ivana Sujová. „Každý rok sa snažíme priniesť to najzaujímavejšie, čo sa za posledné roky udialo v slovenskej a svetovej animácii, a ukázať, kam sa animovaná tvorba posúva. Myslím, že sa nám to aj tento rok podarilo. Fakt, že hlavnú cenu z 12. Fest Anče si odnáša práve Nikita Diakur, ktorého tvorba je mimoriadne progresívna, túto skutočnosť len podčiarkuje. Som rada, že naše poroty reflektujú súčasné dianie v animácii,‟ hodnotí.„Teším sa aj z faktu, že sa nám podarilo vyskladať tento rok poroty vo väčšinovo ženskom zložení – na festivaloch animácie to stále nie je bežný jav.‟

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2019 finančne podporil Audiovizuálny fond.
Festival finančne podporil Fond LITA.

Zoznam víťazných filmov:

Anča Kid‘s Award: Julia Ocker – Leňoch (Sloth, Nemecko, 2018)

Anča Slovak Award Special Mention: Michaela Mihalyiová – Rande (Slovensko, 2018)

Anča Slovak Award: Martin Smatana – Šarkan (ČR, 2019)

Anča Music Video Award Special Mention: Marián Vredík a Jana Vredík Hirnerová – Flush It Out (Slovensko, 2018)

Anča Music Video Award: Michał Czyż – Odds and Evens (Poľsko, 2019)

Anča Student Award: Filip Blažek – Prázdniny (ČR, 2018)

Anča Award Special Mention: Tomoki Misato – My Little Goat (Japonsko, 2018)

Anča Award: Nikita Diakur – Fest (Nemecko, 2018)