4. 7. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Britský protimonopolný úrad začal prešetrovať dominantné postavenie firiem Facebook a Google na trhu digitálnej reklamy. Úrad pre hospodársku súťaž a trhy (CMA) uviedol, že skúma, či internetové platformy nepoškodzujú spotrebiteľov a konkurenciu. CMA poukázal na to, že Google a Facebook podľa odhadu spoločne majú 61-percentný podiel na príjmoch z digitálnej reklamy v Británii. Informuje o tom portál cnbc.com.
Protimonopolný úrad Veľkej Británie konštatoval, že konkrétne preveruje obavy, že spotrebitelia nemajú dostatok kontroly nad svojimi údajmi. "Hoci platformy často užívateľom poskytujú služby zdarma, väčšia konkurencia na trhu by mohla viesť k tomu, že spotrebiteľom sa platí za ich dáta alebo sa im poskytuje väčšia kontrola nad tým, ako sa ich údaje využívajú," uviedol CMA vo vyhlásení. Úrad dodal, že výsledky svojho prešetrovania zverejní najneskôr 2. júla 2020.


Dolná komora francúzskeho parlamentu vo štvrtok schválila uvalenie trojpercentnej dane z príjmu na veľké internetové spoločnosti a služby ako Google, Amazon, Facebook, Uber či Airbnb. Opatrenie ešte musí schváliť aj horná komora parlamentu, čo sa ale predpokladá. Účelom zákona je zabrániť veľkým internetovým firmám, aby sa vyhýbali plateniu daní tým, že majú sídlo v krajinách s nižšou alebo žiadnou sadzbou dane z príjmu. Trojpercentná sadzba môže v budúcnosti stúpať, pričom podľa francúzskych zákonodarcov ide zatiaľ len o úvodný krok v tomto smere, ktorý má poslúžiť aj ako príklad pre ďalšie krajiny.
Francúzsko sa v uplynulých mesiacoch snažilo dosiahnuť dohodu na spoločnom zdanení internetových gigantov aj s ostatnými členskými štátmi EÚ, no nepodarilo sa mu to.
Podľa nového francúzskeho zákona sa bude trojpercentná sadzba týkať všetkých internetových spoločností, ktoré majú ročný obrat viac ako 750 miliónov eur celosvetovo a zároveň viac ako 25 miliónov eur vo Francúzsku.


©2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Dvaja nemeckí novinári, ktorí písali o krajnej pravici, dostali listové zásielky s bielym práškom - ako sa neskôr ukázalo, išlo o prášok do pečiva. Vo štvrtok o tom informovala dortmundská polícia, píše agentúra DPA.
Hovorkyňa polície uviedla, že prípadom sa bude zaoberať špeciálna jednotka, ktorá má na starosti pravicový extrémizmus.
Jeden z listov bol adresovaný novinárovi verejnoprávnej rozhlasovej stanice WDR, ktorý intenzívne pokrýva neonacistickú scénu a už v minulosti sa stal terčom vyhrážok. Druhý list dostal novinár na voľnej nohe, ktorý sa takisto venuje extrémizmu krajnej pravice. Na jeho adresu boli vyslané jednotky hasičského zboru, ktoré list prevzali, aby mohli podozrivý prášok preskúmať.
"Tieto listy sú opäť raz dôkazom, že novinári, ktorí vyšetrujú extrémne pravicové spektrum, sú vystavení zvýšenému riziku," povedal hovorca Zväzu nemeckých novinárov (DJV) Hendrik Zörner. Zároveň vyzval bezpečnostné orgány, aby uznali závažnosť týchto hrozieb.
Ako pripomína DPA, z vraždy nemeckého komunálneho politika Waltera Lübckeho z Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ku ktorej došlo začiatkom júna v meste Wolfhagen v spolkovej krajine Hesensko, je podozrivý 45-ročný pravicový extrémista Stephan E. Ten sa k tomuto násilnému činu aj priznal, no neskôr svoje priznanie odvolal.
Vyšetrovatelia predpokladajú, že išlo o vraždu motivovanú pravicovým extrémizmom, keďže Lübcke sa počas masovej migrácie do Nemecka zasadzoval za práva žiadateľov o azyl, za čo dostával vyhrážky od prívržencov krajnej pravice.
Krajne pravicová a protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) od svojho založenia v roku 2013 dosahuje značnú podporu voličov. V Nemecku sa čoraz častejšie konajú i demonštrácie proti imigrantom, píše DPA.


Copyright © TASR 2019