18. 3. 2023

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 

 Tut.By - WikipediaNa dlhé väzenské tresty odsúdili v Bielorusku dve bývalé členky vedenia tamojšieho najväčšieho nezávislého spravodajského servera Tut.by, uviedla v piatok bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Činnosť servera Tut.by ukončili po historických demonštráciách proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi v roku 2020.
"Bývalá šéfredaktorka Maryna Zolatavová a bývalá generálna riaditeľka Ľudmila Čekinová boli odsúdené na 12 rokov väzenia," uviedla organizácia Viasna po procese, ktorý prebiehal za zatvorenými dverami.
Rozsudky v piatok odsúdila bieloruská asociácia novinárov. "Proces proti Tut.by a verdikt voči jeho pracovníkom je krutou pomstou za pravdu, ktorú Tut.by odovzdal ľudu Bieloruska," uviedla asociácia vo vyhlásení s odvolaním sa na rozsiahle protivládne demonštrácie v Bielorusku po sporných voľbách v roku 2020.
Lukašenko je v bývalej sovietskej republike pri moci už viac než štvrťstoročie. Kritici ho označujú za "posledného európskeho diktátora".
Európska únia ho v dôsledku početných škandálov okolo manipulácie volieb z roku 2020 neuznáva za legitímne zvoleného prezidenta. Masové protesty, ktoré po hlasovaní vypukli, bieloruský režim brutálne potlačil s podporou Ruska.
Lukašenko vlani na začiatku invázie Ruska na Ukrajinu umožnil Moskve, aby vysielala vojakov a odpaľovala rakety na Ukrajinu aj z územia Bieloruska. Do bojov v susednej krajine sa však bieloruská armáda nezapojila.

 

Copyright  © TASR 2023