14. 3. 2023

RTVS si pripomenie osobnosť Karola Mikuláša

RTVS si pripomenie osobnosť 
Prenasledoval ho fašistický aj komunistický režim - Správy RTVS
 
Karola Mikuláša

Osobnosť 100-ročného Karola Mikuláša, najstaršieho československého baníka, ktorý zomrel v pondelok (13. 3.), si pripomenie vo vysielaní RTVS. V utorok o 20.00 h odvysiela na Dvojke portrét Karol Mikuláš: Baník, povstalec aj politický väzeň zo série Naše storočie. TASR o tom informoval PR manažér Filip Púchovský.
Karol Mikuláš sa narodil 2. júla 1922 v Handlovej. Jeho život bol od detstva spojený s baníckou tradíciou, baníkom bol i jeho otec. Zapojil sa i do SNP a zúčastnil sa napríklad na ťažkých bojoch pri Telgárte. Až po skončení vojny sa dozvedel, že jeho otca zatklo gestapo a zomrel v koncentračnom tábore v Sachsenhausene. Podľa jeho vzoru sa vrátil k baníckej profesii.
Najstarší handlovský baník bol i autorom viacerých inovácií, ktorých cieľom bolo uľahčiť robotníkom prácu pod zemou. Jeho snaha sa však stala zámienkou, pre ktorú bol predmetom záujmu komunistickej štátnej bezpečnosti. "V roku 1955 ho po vykonštruovanom obvinení, že založil protištátnu skupinu, obvinili zo sabotáže a z podpaľačstva 30.000-tonovej kopy uhlia. V roku 1955 ho odsúdili na štyri a pol roka vo väzení," uvádza mesto Handlová na svojom webe. V rámci výkonu trestu sa Mikuláš ocitol v uránovej bani, po jeho odpykaní nezanevrel na banícku profesiu a opäť sa k nej vrátil.
Začiatkom tohto roka Mikulášovi prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie Rád Ľudovíta Štúra 1. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.