12. 5. 2024

Zomrel Roger Corman

Zomrel Roger Corman

Vo veku 98 rokov zomrel Roger Corman, ikonický hollywoodsky režisér, producent, scenárista, herec a držiteľ čestného Oscara, ktorý sa od 50. rokov minulého storočia podieľal na tvorbe viac ako 400 filmov. Týždenníku Variety to dnes potvrdila jeho rodina. V Cormanovej tvorbe, pri "kráľa béčkových filmov", začínalo svoju kariéru niekoľko budúcich amerických filmových hviezd, napríklad Jack Nicholson, Robert de Niro alebo Martin Scorsese.

Corman režíroval či produkoval napríklad Jama a kyvadlo (1961), Zánik domu Usherovcov (1960), Predčasný pohreb (1962) alebo Útok krabích monštier (1957). Ako producent svojim režisérom často prideľoval miniatúrne rozpočty aj krátky čas na dokončenie filmu, niekedy napríklad len päť dní, píše agentúra AP. Jedným z nich bol Ron Howard, ktorý neskôr za svoju Čistú dušu (2001) získal Oscara za najlepšiu réžiu. Howard pri natáčaní v roku 1977 Cormana prosil o jeden natáčací deň navyše. "Ron, môžeš sa vrátiť, ak chceš, ale nikto iný tu už nebude," odpovedal mu Corman.

"Na natáčanie s malým rozpočtom sa viaže mnoho obmedzení, ale má aj svoje výhody," opísal Corman v rozhovore pre dokument v roku 2007, píše AP. "Môžete viac hazardovať, viac experimentovať. Musíte hľadať kreatívne spôsoby ako vyriešiť problém alebo ako predstaviť nápad," dodal producent.

Corman zomrel 9. mája vo svojom dome v Santa Monike v Kalifornii.

"Jeho filmy boli revolučné, obrazoborecké a zachytávali ducha doby. Keď sme sa ho pýtali, ako by chcel, aby si ho ľudia pamätali, odvetil: 'Bol som filmár, jednoducho tak'," uviedla rodina vo vyhlásení.


Zdroj: ČTK