STV Under Fire
Slovenská televízia podlieha politickým tlakom, myslí si poslanec KDH Pavol Minárik. Usudzuje tak na základe personálnych výmen v STV, ako aj z vyjadrení vládnych politikov.
Za "neuveriteľne cenné" považuje vyjadrenie podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho, ktorý v rozhovore pre denník Sme naznačil záujem koalície ovplyvňovať dianie v STV. Ako skonštatoval v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy, verejnosť sa tak mohla dozvedieť, čo sa chystá. Minárik zdôraznil, že politická manipulácia novinárov nepatrí do slušnej spoločnosti. Podľa poslanca Smeru-SD Dušana Jarjabka je snaha ovplyvňovať verejnoprávne médiá "mimo rozmýšľania" politických strán, ktoré sú vo vláde. "Smer-SD nemá záujem mať riaditeľa akejkoľvek verejnoprávnej inštitúcie," uviedol s tým, že takáto snaha by sa Smeru nemusela vyplatiť. Na podobnú chybu podľa Jarjabka doplatilo KDH, ku ktorému sa hlásil predchádzajúci riaditeľ STV Richard Rybníček. Podpredseda SMK Gyula Bárdos upozornil, že problémom pre nezávislosť verejnoprávnych médií by mohla byť aj zmena v spôsobe ich financovania, ktorú pripravuje ministerstvo kultúry. Jednou z alternatív je aj vznik štátneho úradu, ktorý by vyberal poplatky za služby
reklamaverejnosti, pričom by podliehal priamo ministrovi kultúry. Takáto úprava by podľa Bárdosa mohla predstavovať "nebezpečný útok na nezávislosť médií". Minárik poznamenal, že ak takáto zmena prejde, urobí z riaditeľov verejnoprávnych médií prosebníkov o financie a obmedzí finančnú autonómiu verejnoprávnych médií, ktorá je najdôležitejšou podmienkou ich nezávislosti. Verejnoprávnym médiám by pomohlo, ak by sa zvýšila váha rozhodnutí mediálnych rád, ktoré ich kontrolujú, myslí si šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj (SNS). V dôslednom dodržiavaní zákonnosti vidí prekážku proti prípadným politickým tlakom. Urbániho vyjadrenia, ktoré označil za "improvizáciu", sa podľa Rafaja preceňujú.