STV NEWS
Vedenie Slovenskej televízie chce získať od ministerstva financií štátnu dotáciu na pokrytie prípadných finančných strát z prehratých súdnych sporov, ktoré zdedilo súčasné vedenie STV. Dotácia by mala tiež pomôcť vyrovnať tohtoročnú prevádzkovú stratu televízie plánovanú na 195 miliónov korún, ktorá je súčasťou už schváleného rozpočtu. Ako povedal generálny riaditeľ STV Radim Hreha, neobáva sa, že by sa odsúhlasením dotácie dostal pod tlak politikov. Doterajšie rokovania nového manažmentu STV na ministerstve financií prebiehali podľa riaditeľa striktne v rovine odbornosti. "Žiadne protihodnoty tam vôbec ani neboli spomenuté. Myslím si, že ak sa na rokovanie vlády dostane materiál s objektívne zdôvodnenou žiadosťou STV o financie, tak ich STV dostane. Ak nie, mohlo by to na konci roka znamenať pre vysielanie kolaps. Isteže, nie je dobré, keď je televízia odkázaná každý rok na akúsi dotáciu - žobračenku, manažment je stále v neistote." Hreha nevie, či to v minulosti bolo spojované s nejakými "odpustkami" politického alebo propagandistického charakteru. Spravodajstvo a publicistika STV dávajú jasne najavo, že chce prinášať korektné a objektívne informácie, tvrdí.
Radim Hreha pripúšťa, že teoreticky je tlak politikov možný. "Ja zatiaľ žiadny tlak nepoznám, ani osobne na mňa vôbec žiadny tlak vyvíjaný nebol," tvrdí. Nikto nenariaďuje publicistom a spravodajcom v STV, ako a čo majú zaznamenať. Obavy o tlak politikov neexistujú. "S vládou budeme rokovať o jej dotácii STV za jasne stanovených podmienok," konštatoval. Odmieta, že by ľudí na posty v STV obsadzoval na základe odporúčaní vládnych strán. Ako povedal, hneď po svojom nástupe pred celým tímom spravodajstva oznámil, že do funkcií chce dosadiť ľudí ešte predtým, ako by mohol byť atakovaný rôznymi záujmovými skupinami. "Mám dnes plejádu desiatich ľudí na takmer každý riadiaci post" s personálnymi odporúčaniami a spravidla sú to vždy ľudia, ktorí prešli televíziou. "Zrejme ich minulosť naučila tomu, že pokiaľ nemajú za sebou akéhosi politického strýčka, tak asi nie sú dostatočne odborne vybavení. I tak, za každou personálnou zmenou si stojím."
Šéf verejnoprávnej televízie čiastočne súhlasí s kritickým postojom predsedu vlády Roberta Fica voči médiám. "Premiér má čiastočne pravdu v tom, že je evidentné, že slovenské médiá sú vo veľkej väčšine neskrývane orientované napravo. Respektíve, nie sú naklonené rôznym reformám sociálneho charakteru." Myslí si, že verejnoprávna televízia je tu hlavne na to, aby prinášala spravodajstvo z diania v parlamente, aj keď si nemyslí, že by to mali byť priame prenosy. STV má ďalej poskytovať maximálny možný priestor členom kabinetu na informovanie o ich zámeroch v konfrontácii s názormi opozície. Hreha pripúšťa, že nedostatok peňazí STV neumožňuje rozšíriť tím spravodajcov o odborníkov na jednotlivé rezorty. Chce to čím skôr zmeniť, momentálne si však nemôžu dovoliť zaplatiť viac kvalitnejších ľudí.
Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov zo súčasných 100 korún na 150 korún mesačne nevylučuje generálny riaditeľ Slovenskej televízie Radim Hreha. V budúcnosti je to možné. Zvyšovanie koncesií podmieňuje schválením pripravovaného zákona o poplatkoch za služby verejnosti poskytované STV a Slovenským rozhlasom (SRo), ktorý by mal zaistiť zrovnoprávnenie platieb a umožniť lepšie vymáhanie poplatkov u neplatičov.
Návrh zákona o poplatkoch za služby verejnosti poskytované STV a SRo, ktorý má nahradiť v súčasnosti platný zákon o koncesionárskych poplatkoch, predložilo Ministerstvo kultúry SR do pripomienkového konania koncom apríla. Návrh vypracovalo MK SR po tom, ako verejnoprávne médiá predchádzajúci odmietli. Podľa Hrehu aktuálny návrh reflektuje ich pripomienky. "V princípe sme sa dohodli. To znamená, že podporujeme zmenu filozofie poplatku za vysielanie verejnoprávnych médií. Rovnako podporujeme aj systém vzniku jedného subjektu, ktorý by vyberal poplatky pre STV a SRo. Zjednotením systémov STV a SRo na výber koncesií sa ušetrí na nákladoch. Pôvodný zámer ministerstva kultúry zriadiť na výber štátny úrad - Úrad pre poplatky za služby verejnosti sa po našich pripomienkach upravil a mala by vzniknúť spoločnosť riadená priamo STV a SRo."
Cieľ zlepšiť situáciu v oblasti vlastnej a pôvodnej tvorby, ktorý Hreha avizoval počas decembrových volieb šéfa STV, sa podľa neho tento rok nedá naplniť. So súčasným rozpočtom "nie sme schopní ani zaistiť normálne vysielanie." STV stále hrozia pokuty od Rady pre vysielanie a retransmisiu ešte za vysielanie z predchádzajúcich rokov. Problémom sú aj súdne spory, napríklad po hromadnom prepúšťaní. Podľa Hrehu, "raz a navždy by bolo potrebné vyriešiť financovanie tejto inštitúcie," aby sa zo zdrojov, ktoré jej plynú, bez problémov pokryli úlohy vo vysielaní. V súčasnosti chýba STV jedna miliarda korún. Bez trojmiliardového rozpočtu je podľa Hrehu prechod na digitálne vysielanie a rozširovanie počtu kanálov STV z dvoch na štyri ťažko predstaviteľný. STV treba systémovo financovať, ak nemá stále žiadať o dotácie, tvrdí Hreha, ktorý by očakával aj podporu opozície. Ministerstvo kultúry odhaduje, že zmenou systému výberu koncesií by sa zdroje STV mali zvýšiť o 300 až 500 miliónov korún ročne. Hreha je však skeptik a odhaduje to na 300 miliónov korún. Stále však ešte bude chýbať približne 700 až 500 miliónov. Pri súčasnom modeli financovania ich však môže STV získať jedine zvýšením koncesionárskych poplatkov, dodal Radim Hreha.