K petícii
Vedenie Slovenskej televízie chápe v stredu zverejnenú petičnú akciu za zrušenie koncesií Referendum 2008 ako námet do diskusie. Ako uviedla hovorkyňa verejnoprávnej televízie Želmíra Habánová, "za zaujímavé považujeme, že petícia prichádza až v čase predkladania zákona do parlamentu a nebola predložená už pred rokom." Zároveň pripomína, že snaha o zrušenie koncesií nie je nová, bolo ich už viac. "Iniciatíva na alternatívne financovanie verejnoprávnych médií sa prerokovávala aj vo vláde v apríli 2002 a bola v plnom rozsahu zamietnutá." Bez ohľadu na to, aké je vedenie STV, zostáva zásadnou otázkou doriešenie financovania verejnoprávnych médií, ktoré dlhodobo trpia nedostatkom financií. Z toho dôvodu majú problém plniť zákonom stanovené úlohy najmä v oblasti vysielania vo verejnom záujme, konštatuje sa ďalej v stanovisku STV. "Máme zato, že predkladaný zákon zavádza transparentnejšie mechanizmy ako doterajší," dodala Habánová v reakcii na petíciu na vyhlásenie referenda za zrušenie koncesií.
Iniciatívu na zrušenie koncesionárskych poplatkov nehodnotí generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu (SRo) Miloslava Zemková ani pozitívne, ani negatívne. V Európe podľa nej existujú rozhlasy platené z verejných zdrojov, ale aj prostredníctvom štátnych rozpočtov, v druhom prípade však ide o štátne rozhlasy. "Pokiaľ chce táto republika politicky aj ekonomicky nezávislý rozhlas a televíziu, tak ich bude platiť z verejných zdrojov," uviedla. Ak by sa spomalil proces zavedenia nového systému poplatkov za verejnoprávne médiá, na ktorý sa čaká už štyri roky, STV ani SRo nebudú môcť uvažovať o rozvojových programoch, o pôvodnej slovenskej tvorbe a o digitalizácii, upozornila Zemková.
Členovia petičného výboru pod vedením Richarda Sulíka začali petičnú akciu v stredu. Podľa nich sú koncesie, ktorými nazývajú aj plánované úhrady za vysielanie STV a SRo, za nespravodlivé, nesolidárne a nesociálne. Cieľom petície nie je zrušiť STV a SRo, ale len vyvolať spoločenskú diskusiu o ich financovaní. Podľa výboru je niekoľko možností financovania verejnoprávnych médií, z nich najvhodnejšou je garantované percento z HDP, teda peniaze zo štátneho rozpočtu.
Referendum vyhlasuje prezident a je naň potrebných minimálne 350-tisíc podpisov. Informácie o petícii sú zverejnené na adrese: http://www.referendum2008.sk.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.