-právo na odpoveď, ktoré by zaviazalo vydavateľa poskytnúť priestor na vyjadrenie každému, kto si myslí, že v tlači boli informácie, ktoré sa dotýkajú jeho cti, dôstojnosti, súkromia, alebo dobrej povesti.
OBSE to považuje za nepredstaviteľné: "Takéto ustanovenie zakotvuje povinnosť zverejňovať odpovede na názory. To by poskytlo politikom neobmedzený a svojvoľný prístup k vlastnej publicite," uvádza sa v oficiálnom stanovisku organizácie, ktorá sa tak stotožnila s kritickým názorom slovenských vydavateľov tlače.
Ministerstvo kultúry SR tvrdí, že je to "štandardná súčasť tlačového zákonodarstva v európskych krajinách." Ako príklad, kde právo na odpoveď funguje podobným spôsobom, uvádza Francúzsko, Nemecko a Českú republiku.
-sankcionovanie vydavateľa za zverejňovanie informácií, ktoré propagujú vojnu, kruté neľudské správanie, drogy, či iné trestné činy. Posúdenie, či ide o propagáciu alebo len informovanie o udalosti by bolo na štáte.
OBSE v tejto súvislosti špeciálne poukázalo na zoznam šestnástich druhov nenávisti, ktoré by vydavateľ mohol podnecovať, vrátane "nenávisti založenej na politickom alebo inom spôsobe myslenia." Takéto ustanovenia považuje za neobvyklé pre štandardné demokracie, keďže "vážne obmedzujú slobodu tlače."
"Tento paragraf je súčasťou platného Tlačového zákona," bráni sa MK SR. Podotýka, že sa doň dostal v rámci novelizácie v roku 2000: "Ak tieto paragrafy podľa OBSE tak poškodzujú slobodu tlače, prečo organizácia neprotestovala už v roku 2000?" Možnosť sankcionovať vydavateľa až do výšky 200 tisíc korún na základe rozhodnutia štátnej autority považuje OBSE za neprijateľné: "To jednoznačne prekračuje hranice obmedzenia prejavu, akceptované v demokraciách," uvádza Haraszti. Ministerstvo tvrdí, že pokuta pre vydavateľa je v novom zákone znížená na 200 tisíc z pôvodných dvoch miliónov. Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že list OBSE dostalo a pripravuje odpoveď. Dokument poslalo ministerstvu kultúry a odporučilo zaoberať sa konkrétnymi výhradami.
Zdroj : www.euractiv.sk