25. 3. 2008

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Daniel Bilalian

Čínske ministerstvo zahraničných vecí označilo pondelkové pokusy narušiť slávnostné zapálenie olympijského ohňa v starovekej Olympii a snahu prekaziť štafetu s ohňom za hanebné. "Každý takýto pokus považujeme za mimoriadne hanebný čin a nik, kto sa o takéto pokúsi, nemôže získať podporu," vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Qin Gang. Traja narušitelia slávnostného ceremoniálu v Olympii boli francúzski aktivisti za ľudské práva z organizácie Reportéri bez hraníc (RSF). Neskôr ešte desiati Tibeťania s telami nafarbenými na červeno vyšli z jedného z hotelov, ľahli si na trasu štafety s olympijskou pochodňou a prevolávali slogany na protest proti čínskej správe v Tibete. Oba incidenty vysielali naživo mnohé svetové televízne spoločnosti s výnimkou čínskej. Francúzska verejnoprávna televízia by mohla bojkotovať olympijské hry v Pekingu, ak by čínske úrady zakázali vysielanie záberov z demonštrácií, uviedol to šéf športu tejto spoločnosti Daniel Bilalian v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL Radio. "V súčasnosti nemáme dôvod bojkotovať hry, ale ak budú čínske úrady čokoľvek cenzurovať a Medzinárodný olympijský výbor takéto počínanie akceptuje, mohlo by to viesť k zmene nášho postoja," povedal Bilalian. "V takom prípade by prezident France Televisions mohol bez rozpakov, myslím si, rozhodnúť o bojkote vysielania z OH v Pekingu." Čínska verejnoprávna televízia v pondelok prerušila svoj priamy prenos zo zapálenia olympijskej pochodne v Olympii bezprostredne po tom, ako sa tento slávnostný akt pokúsili narušiť protestujúci členovia organizácie Reportéri bez hraníc.

Súd v českom Trutnove zbavil dnes obžaloby siedmich členov skupiny Ztohoven, ktorí vlani v júni prenikli do vysielania Českej televízie zábermi simulovaného výbuchu atómovej bomby. Skupina Ztohoven čelila obvineniam z trestného činu šírenia poplašnej správy. Jej členovia v obhajobe svojho konania argumentovali tým, že chceli upozorniť na možnú zámenu obrazu sveta predstavovaného médiami za skutočný svet. Uviedli tiež, že nechceli vyvolať paniku ani poškodiť televízne vysielanie. Okresný súd v Trutnove konštatoval, že sa nepodarilo dokázať úmysel trestného činu, aj keď k nemu došlo. "Obraz výbuchu ale nebol schopný spôsobiť znepokojenie obyvateľstva, ľudia boli skôr pobavení, aké ľahké je vysielanie narušiť," odôvodnila verdikt sudkyňa Stanislava Suchánková. Podľa tisícov ľudí, ktorí Ztohoven podporili v internetovej petícii, boli zábery vložené do programu Panorama natoľko absurdné, že ich nemožno považovať za poplašnú správu. Štátna zástupkyňa ešte zváži, či podá proti rozsudku odvolanie, informoval spravodajský server iHNed.cz.

Pápež Benedikt XVI. sa dnes dostal pod paľbu kritiky v súvislosti s krstom prominentného moslimského konvertitu. Jordánsky učenec, zapojený do rozhovorov o zlepšení vzťahov medzi katolíckou cirkvou a islamom, označil sobotňajší krst za provokatívny čin. Počas sobotňajšej veľkonočnej vigílie v Bazilike sv. Petra v Ríme pápež pokrstil Magdiho Allama, prominentného moslimského novinára, ktorý konvertoval na rímskokatolícku vieru. "Je smutné, že intímny a osobný akt náboženského obrátenia bol využitý ako nástroj triumfu," uviedol vo svojom vyhlásení Arif Alí Najíd, riaditeľ Kráľovského islamského centra strategických štúdií v Ammáne. Vatikán podľa neho "zámerne a provokatívne" vykonal krst Allama "pri takej mimoriadnej príležitosti a takým pompéznym spôsobom". Krst bol nešťastne načasovaný práve v dobe, keď úprimní katolíci aj moslimovia tvrdo pracujú na náprave narušených vzťahov. Najíd nedávno absolvoval rozhovory vo Vatikáne za účasti predsedu pápežskej rady pre dialóg medzi náboženstvami kardinála Jeana-Louisa Taurana, ktorých cieľom bola príprava novembrového stretnutia Benedikta XVI. s viac ako stovkou umiernených moslimských duchovných lídrov a učencov. "Celý obrad, so svojou choreografiou, štylizáciou a posolstvami vyvoláva ozajstné otázky nad motívmi, zámermi a plánmi niektorých pápežových poradcov," povedal Najíd na margo sobotňajšieho krstu. Celý incident však súčasne označil len za "nešťastnú epizódu," ktorá by nemala zastaviť pokračovanie snáh o zbližovanie oboch náboženských komunít. Allam (55) sa narodil ako moslim v Egypte, no vzdelania sa mu dostalo medzi katolíkmi a islam nikdy nepraktizoval. V druhých najväčších talianskych novinách Corriere della Sera písal komentáre namierené proti islamskému extrémizmu a podporujúce Izrael. Vatikánske noviny L'Osservatore Romano dnes v reakcii na kritiku arabskej tlače popreli, že by za Allamovým krstom stáli motívy nepriateľské islamu. Vatikán vôbec nemal v úmysle sobotňajší obrad preexponovať a do poslednej chvíle tajil, že sa uskutoční, zdôraznili noviny.

Copyright © TASR 2008