SLOVAK FREE MEDIA
Podpredseda vládnej ĽS-HZDS Milan Urbáni dnes potvrdil, že v pripravovanom tlačovom zákone by malo ostať aj právo na odpoveď ľudí a inštitúcií dotknutých článkami.
Táto ostro kritizovaná časť návrhu zákona by sa však podľa neho mala ešte upraviť. Novinárom to bez bližších podrobností povedal po rokovaní politického grémia jeho strany.
"Právo na odpoveď rešpektujeme, že by malo byť (...). Ostáva otvorená otázka, v akom rozsahu, kedy a o čom," povedal Urbáni.
Zámer ministerstva kultúry pod vedením nominanta Smeru-SD Mareka Maďariča priznať dotknutým stranám právo na odpoveď aj v prípadoch, že článok bude pravdivý, kritizovali médiá, opozícia i Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Zákon by totiž podľa kritikov umožnil napríklad politikom takmer neobmedzene publikovať v novinách svoje názory proti vôli redakcií.
"Na fakty by sa malo reagovať faktami a v primeranom rozsahu," reagoval Urbáni o navrhovanom práve na odpoveď. Podrobnosti o tom, ako by sa mal sporný paragraf upraviť, však nepovedal.
O zámere upraviť návrh bez bližších podrobností vo štvrtok hovoril aj Urbániho stranícky šéf Vladimír Mečiar. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj však poznamenal, že zmeny budú len minimálne.
Jasnejšie stanovisko k prípadným zmenám zatiaľ nedal ani minister Maďarič. Prípadná nedohoda na tlačovom zákone medzi koalíciou a opozíciou by mohla ohroziť ratifikáciu lisabonskej zmluvy. Opozícia totiž schválením svojich pripomienok k predlohe tlačového zákona podmieňuje svoju podporu dokumentu, ktorý by mal priniesť významné zmeny vo fungovaní únie. Koalícia má dostatok hlasov na schvaľovanie bežných zákonov, k ratifikácii lisabonskej zmluvy však potrebuje širšiu, takzvanú ústavnú väčšinu, ku ktorej jej chýbajú hlasy aspoň časti opozície.
Copyright © ČTK 2008