MEDIA NEWS
Egyptského novinára odsúdili v stredu na šesť mesiacov väzenia za články o zdravotných problémoch prezidenta Husního Mubaraka, ktorými podľa súdu spôsobil paniku medzi zahraničnými investormi a ohrozil egyptskú ekonomiku. Ibrahim Eissa, reportér denníka Al-Dustour, sa proti rozsudku odvolal a zaplatil kauciu vo výške 40 dolárov, aby mohol na odvolací proces čakať na slobode. "Ohrozil štát. Zverejnil nepravdivé správy o prezidentovom zdraví, pričom vedel, že sú vykonštruované," povedal sudca Šeríf Mustafa. Dodal, že Eissove články stáli egyptskú ekonomiku asi 350 miliónov dolárov, keďže niektorí investori stiahli svoje investície.
Eissa v auguste publikoval niekoľko článkov o zhoršujúcom sa Mubarakovom zdravotnom stave vrátane článku o tom, že prezident upadol do kómy. Mubarak dal v reakcii rozhovor štátnemu denníku a jeho manželka vystúpila v televízii s vyhlásením, že prezident je zdravý a Eissa by mal byť potrestaný.
Prvá skupina zahraničných novinárov, ktorým Čína umožnila vstup do Tibetu od vypuknutia protičínskych protestov v krajine, pricestovala v stredu do Lhasy. Protesty vrhli zlé svetlo na čínsku vládu pred letnými olympijskými hrami v Pekingu a viedli k nasadeniu čínskych jednotiek v Tibete a zákazu vstupu zahraničným novinárom. Čínske ministerstvo zahraničia v stredu umožnilo malej skupine zahraničných novinárov vstup do Lhasy.
Počas trojdňovej návštevy majú mať novinári možnosť hovoriť s obeťami násilných protestov a obzrieť si vzniknuté škody. "Organizátori umožnia novinárom rozhovory s obeťami kriminálnych činov a návštevy vylúpených a vyhorených miest," povedal hovorca ministra zahraničných vecí. Zahraniční reportéri mali zakázaný vstup do Tibetu alebo susedných provincií s početným tibetským obyvateľstvom, do ktorých sa nepokoje rozšírili, a tak nemohli nezávisle overiť počty obetí a zadržaných osôb.
Protesty proti čínskej nadvláde v Tibete, ktoré sa začali v Lhase 10. marca na výročie neúspešného protičínskeho povstania v roku 1959, prerástli 14. marca v tibetskom hlavnom meste do krvavých nepokojov a rozšírili sa aj do ďalších čínskych oblastí s tibetským obyvateľstvom. Podľa tibetskej exilovej vlády si dvojtýždňové nepokoje vyžiadali 140 obetí, čínske úrady potvrdili 20 mŕtvych. Termín, ktorý čínska vláda určila účastníkom protestov, aby sa vzdali, vypršal minulý týždeň. Vyše 660 ľudí sa doteraz vzdalo čínskej polícii, v Lhase viac ako 280 a v okrese Nkawa na juhozápade provincie S´-čchuan ďalších 381 ľudí, informovala štátna tlačová agentúra Sin-chua (Nová Čína). Súd v Lhase vydal tiež zatykače pre 29 osôb údajne zapojených do vzbury. Na policajnom zozname najhľadanejších osôb je 53 mien, uviedla agentúra Sin-chua.
Problémová hviezda Britney Spears svojím účinkovaním v seriáli How I Met My Mother prilákala k televíznym obrazovkám tri milióny divákov navyše. Televíznu komédiu priemerne sleduje 7,8 milióna fanúšikov, pondelňajšiu šou si však pozrelo takmer 11 miliónov ľudí. "Spears dokázala, že vie hrať rovnako dobre ako spievať," napísal o jej úlohe recepčnej denník New York Daily News. "Brit vyzerala štíhlo, upravene a úžasne," uviedol na svojich stránkach New York Post. Speváčka, ktorej majetok spravuje otec James, si zahrala recepčnú Abby, ktorá sa pokúša flirtovať s hlavným protagonistom seriálu Tedom.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.