SLOVAK FREE MEDIA
Podpredseda socialistickej frakcie v Európskom parlamente (EP) Hannes Swoboda nateraz nevidí dôvod na reakciu po schválení nového tlačového zákona na Slovensku. Vyjadril sa tak po stredajšej schôdzi pracovnej skupiny socialistov pod jeho vedením, na ktorej označili slovenský zákon za prijateľný v podmienkach Európskej únie.
"V tejto chvíli nevidím žiadny dôvod na akékoľvek konanie alebo rozhodnutie týkajúce sa tohto mediálneho zákona," uviedol rakúsky europoslanec Swoboda Mnohé ustanovenia slovenského zákona podľa neho platia aj v iných krajinách EÚ. Ako dodal, skupina bude pozorne sledovať interpretáciu zákona a vývoj v nasledujúcich mesiacoch. "Európski socialisti sa k zákonu vrátia v prípade, ak prax ukáže, že spôsobuje problémy," uviedla predtým hovorkyňa slovenských eurosocialistov Gabriela Kečkešová.
Strana európskych socialistov (PES), ku ktorej patrí aj Smer-SD, sa rozhodla podrobiť analýze kontroverzný tlačový zákon potom, ako ho napriek protestom medzinárodných organizácií 9. apríla schválil slovenský parlament. Druhej najsilnejšej frakcii zaslali svoje stanoviská slovenské ministerstvo zahraničných vecí a stále zastúpenie v Bruseli.
Slovenská národná strana oceňuje prístup eurosocialistov, ktorí sa dnes vyjadrili pozitívne o slovenskom tlačovom zákone a potvrdili, že mnohé ustanovenia slovenského zákona platia aj v iných krajinách EÚ. Podľa SNS sa potvrdilo, že nedávno prijatý tlačový zákon je štandardný, európsky, posilňujúci právo na informácie pre občanov a rozširujúci demokratický priestor zvyšovaním plurality v médiách. Zákon v jeho podobe je legitímnym európskym nástrojom na legitímne vyrovnanie práv a povinností, vrátane slobôd médií a slobôd občanov, a mal by zabrániť jednostrannému alebo tendenčnému informovaniu a zavádzaniu verejnosti. Národniari očakávajú, že po podpísaní prezidentom SR a vstupe do platnosti nového tlačového zákona sa štandardizuje úroveň pravdivého informovania médií pri zohľadnení už platných princípov etického kódexu novinárov.