Fest Anča
Festivalovú ponuku tohto leta obohatí medzinárodný festival animovaného filmu Anča Fest. Jeho prvý ročník sa uskutoční od 1. do 3. augusta na Stanici Žilina-Záriečie. Organizátori pripravili celodenný program pre deti, dospelých, aj pre profesionálov. "Ani jeden zo slovenských festivalov nie je zameraný na profesionálny animovaný film, tak sme sa rozhodli toto prázdne miesto zaplniť," povedala na dnešnej tlačovej konferencii Jana Slezáková z organizačného tímu. O charaktere podujatia hovorí už jeho názov, ktorý sa dotýka pojmu animácia, zároveň nesie istú dávku recesie.
Anča Fest už vo svojom historickom prvom ročníku prichádza s niekoľkými unikátmi. V Slovenskej premiére ponúkne celovečerný animovaný film The Lost World z roku 1925. Na tejto čiernobielej nemej snímke, ktorá je prvou adaptáciou novely Arthura Conana Doyla, sa animátorsky podieľal kameraman Daniel Siakeľ, brat autora prvého slovenského filmu Jánošík. Na festivale ju uvedú v sprievode živej hudby, napríklad aj Sláva Krekoviča. V programovej ponuke svietia i filmy z vydavateľstva Wegart s využitím najnovšej techniky či 1,5-hodinový bábkový film, na ktorom Američanka Christiane Cegavske pracovala 13 rokov.
S tvorbou autora známych komixov Pixy Maxa Anderssona sa návštevníci festivalu zoznámia prostredníctvom jeho piatich experimentálnych filmov. Zároveň bude členom poroty v súťažnej sekcii. Retrospektívu na Anča Feste bude mať aj slovenský umelec žijúci v USA Ondrej Rudavský. Ten sa okrem iného zviditeľnil aj hudobnými videoklipmi pre speváka Mobyho či skupinu Dead Can Dance, získal tiež hlavnú cenu MTV Award za klip Kiko and The Levander Moon pre kapelu Los Lobos či nomináciu na americkú Grammy. Svoje zastúpenie budú mať aj študentské filmy zo slovenskej VŠMU, českej FAMU, maďarskej MOME či belgických akadémií KASK a RITS.
Do súťažnej sekcie animovaných filmov kratších ako 30 minút vybrali 31 zo 185 prihlásených filmov z Brazílie, Španielska, Maďarska, Izraela a ďalších krajín. Tie, čo sa do úzkeho výberu nedostali, premietnu v iných sekciách. Každej projekcii bude predchádzať intro, v ktorom uvedú snímku do kontextu a prezradia viac o jej vzniku. Jednotlivé snímky posúdi päťčlenná porota v zložení Albert Marenčin (Slovensko), József Fülöp (Maďarsko), Mariuzs Frukacz (Poľsko), Max Andersson (Švédsko) a Rory Wilmer (Veľká Británia). Tá udelí tri festivalové ceny - v hodnote 777 eur, 555 eur a 333 eur. Špeciálne slovenským tvorcom je určená MAya award s dotáciou 30 000 korún (996 €), ktorú dostane jeden autor 30-sekundového animovaného spotu alebo znelky. Výsledky Anča award aj MAya award oficiálne oznámia v nedeľu 3. augusta o 18:00 na radnici v Žiline.
Práve kvalitný program a netypický vizuál festivalov podľa organizátorov pritiahol partnerov projektov, ktorými sú napríklad hudobná stanica MTV alebo Visegrad Found. "Podobne ako ďalší umelci alebo festivaly sme si v známej sieti myspace vytvorili konto. Náš profil asi zaujal, pretože mnoho z tých partnerov nás oslovilo samo - bolo to tak, napríklad aj v prípade MTV," hovorí Alica Gurínová. Práve animátori z MTV povedú workshopy pre profesionálov. O tom, ako sa celá animácia vôbec zrodí a kedy kreslená postavička začína žiť, bude hovoriť Jaroslav Baran. Popri workshopoch budú sprievodný program tvoriť aj aktivity pre deti, koncerty alebo performance.