6. 8. 2008

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Niekoľko dní pred olympijskými hrami v Pekingu neutíchajú správy o útokoch na novinárov. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc zadržala polícia v Číne najnovšie dvoch japonských žurnalistov, zbila ich a zničila im tiež technické vybavenie. Japonci chceli informovať o pondelňajšom útoku v moslimskom meste Kašgar v nepokojnej provincii Sin-ťiang, pri ktorom zahynulo 16 policajtov. Reportéri bez hraníc hovoria o "nepriateľskom ovzduší" krajine podnecovanom oficiálnou kampaňou proti zahraničným médiám. Aj olympijský výbor nesie podľa organizácie za situáciu zodpovednosť, pretože až po dlhom váhaní požadoval bezpečnostné garancie pre zástupcov zahraničných médií. Japonských žurnalistov, ktorí utrpeli ľahké zranenia nakoniec po dvoch hodinách prepustili a polícia sa im v utorok ospravedlnila. V inom prípade bol spolupracovník tlačovej agentúry AFP zas prinútený vymazať svoje zábery z miesta útoku v Kašgare, kde policajti tiež v civilných šatách sledovali novinárov pohybujúcich sa po meste. Polícia zároveň dočasne zablokovala internetové pripojenie, aby sa z miesta incidentu nedostali von iné informácie ako oficiálne. Páchatelia v pondelok narazili nákladným autom do stanice polovojenskej polície v oblasti Kašgar, kde následne zaútočili na policajtov granátmi a nožmi. Štrnásť policajtov zahynulo na mieste, ďalší dvaja pri prevoze do nemocnice. Okolnosti útoku sú v utorok stále nejasné, štátna tlačová agentúra Sin-chua hovorí o teroristickom útoku.

© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko včera podpísal nový kontroverzný tlačový zákon, ktorý opozícia označuje ako „náhubok“ pre novinárov. Najtvrdšie by mal nový zákon dopadnúť na internetové médiá, ktoré sa budú musieť zaregistrovať rovnako ako všetky ostatné médiá. Novinári pracujúci pre zahraničné médium budú musieť požiadať o zvláštne povolenie na ministerstve zahraničia, žiadne médium tiež nemôže byť zo zahraničia financované. Nový zákon zakazuje aj šírenie informácií, ktoré môžu „poškodiť záujmy štátu alebo spoločnosti“. V prípade porušenia zákona hrozí, že neposlušné médium nechajú štátne orgány zatvoriť. Bielorusko je pokladané za posledný totalitný štát v Európe.

Copyright © ČTK 2008