Stratil sa Syndikát, čo s ním ?
Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov (SSN) Zuzana Krútka požiadala týždenník Žurnál o opravu a odpoveď. "Nevyhoveli sme jej, pretože jej požiadavka nemala oporu v existujúcom zákone, navyše, chcela takýmto spôsobom reagovať na redakčnú glosu," povedala pre TASR šéfredaktorka Žurnálu Nora Slišková.
Krútkej sa nepáčilo, že novinárka so skratkou pt premenovala seminár, ktorý SSN pripravil spoločne s Národným bezpečnostným úradom. Seminár sa volal "Našiel som tajný dokument - čo s ním?", kým v týždenníku ho nazvali "Stratil sa dokument, čo s ním". Autorka ďalej dospela k názoru, že niektorí ľudia vo vedení SSN "stratili rozum".
Seminár sa zaoberal právnymi aspektmi novinárskej práce s tajnými dokumentmi. Akcia bola podľa Krútkej komorná, ale v Žurnále sa objavila ilustračná fotografia zo snemu SSN, na ktorom bolo viac ako 130 ľudí. Žurnál podľa Krútkej neinformoval, že fotografia nepochádza z komentovaného seminára. Predsedníčka SSN sa zatiaľ nerozhodla, či podnikne právne kroky, nazdáva sa, že najprv opätovne požiada o odpoveď.
Inštitút práva na odpoveď bol jedným z najkritizovanejších bodov nového tlačového zákona. Vydavatelia a opozícia upozorňovali, že noviny budú od 1. júna (odvtedy je zákon účinný) zahltené množstvom odpovedí politikov, firiem či celebrít. Ich obavy sa dosiaľ nenaplnili, tlačový zákon však naďalej zostáva politickou témou. SMK ho chce napadnúť na Ústavnom súde SR, prípadne ho upraviť v parlamente.
Inštitút opravy slúži na korekciu nepravdivých skutkových tvrdení, ktoré médium uverejnilo. Na odpoveď má dotknutý právo aj v prípade pravdivých skutkových tvrdení, ktoré sa dotknú cti alebo dobrého mena fyzickej alebo právnickej osoby. Periodikum sa môže rozhodnúť, či odpoveď uverejní, v prípade, že to odmietne, mu hrozí sankcia do 150.000 Sk (4979 eur).
Copyright © TASR 2008