SLOVAK MEDIA NEWS
Je predčasné hodnotiť, či verejnoprávna televízia zaujala divákov svojím športovým kanálom STV3. Nový kanál vysiela necelé dva mesiace. Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča hodnotenie nemôže byť objektívne aj preto, že STV3 štartovala počas letnej olympiády v Pekingu. „Po skončení OH prišlo k celkom prirodzenej diváckej únave zo športu a ťažko prísť hneď následne s niečím porovnateľne atraktívnym,“ povedal počas parlamentnej Hodiny otázok Maďarič. Na hodnotenie STV3 sa ho pýtal nezaradený poslanec Pavol Minárik.
Úspech STV3 treba hodnotiť aj podľa toho, čo prináša na obrazovky, domnieva sa šéf rezortu kultúry. „Efektivita nemôže byť meraná len sledovanosťou,“ dodal Maďarič s tým, že špecializovaná STV3 by mala vysielať okrem športových prenosov aj prezentácie voľnočasových aktivít, relácie o zdravom životnom štýle a mládežníckych športoch, ktoré by nemali priestor na iných kanáloch. Podľa Maďariča sledovanosť STV3 sa zvýši štartom jesenných ligových súťaží. Myslí si, že STV3 napokon dosiahne predpovedanú úroveň a sledovať ju bude 0,5 až 0,9 % divákov.
Podľa Maďariča športový kanál STV zatiaľ minul 13,7 milióna korún (455 tisíc €) z vyše 90 miliónov korún (2,99 milióna €), ktoré dostal od ministerstva kultúry. Verejnoprávna televízia z týchto peňazí nenakupuje licencie na vysielanie športových zápasov, smie ich míňať len na výrobu programov.
Delegácia europoslancov z frakcie európskych socialistov sa bude v piatok zaoberať slovensko-maďarskými vzťahmi a tlačovým zákonom. Pracovnú skupinu povedie Rakúšan Hannes Swoboda a Holanďan Jan Marinus Wiersma. Zo slovenských europoslancov ich bude sprevádzať Monika Flašíková-Beňová a Vladimír Maňka. Za maďarskú stranu sa na ceste zúčastní Csaba Tabajdi a Zita Gurmayová. Poslanci budú najskôr v Bratislave v rozhovore so zástupcami médií skúmať dopady nového tlačového zákona. K slovensko-maďarským vzťahom sa stretnú aj s predsedom SMK Pálom Csákym. Následne odídu do maďarskej obce Mlynky, aby na mieste zistili situáciu, ktorá vznikla po sporoch medzi miestnou a slovenskou samosprávou v obci o Slovenský dom. Následne budú v Budapešti rokovať s maďarskou ministerskou zahraničných vecí Kingou Gönczovou.
Slovenský veľvyslanec v Pretórii Ladislav Straka odovzdal dnes poverovacie listiny prezidentovi Juhoafrickej republiky Thabovi Mvuyelwovi Mbekimu. Pri hodnotení súčasnej úrovne vzájomných vzťahov obidve strany vyjadrili zámer pokračovať v spolupráci s dôrazom na prehĺbenie politického dialógu, hospodárskych a obchodných stykov a kontaktov v oblasti školstva a vedy. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový a komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.
Straka bol do 31. júla členom Rady Slovenskej televízie (STV) a postu veľvyslanca Slovenska v Juhoafrickej republike (JAR) sa ujal 1. augusta. V televíznej rade pôsobil od marca 2004, mandát mal do konca marca 2010. V Afrike už v minulosti pôsobil, bol tiež v riadiacich funkciách v SARIO a na ministerstve hospodárstva.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.