Toronto International Film Festival
V poradí 33. ročník Medzinárodného filmového festivalu v kanadskom Toronte navštívilo viacero hollywoodskych hviezd. Svoju účasť na podujatí, ktoré sa uskutoční 4. až 13. septembra a premietnu na ňom 249 filmov a 63 krátkometrážnych snímok až zo 64 krajín sveta, potvrdili herci Ben Kingsley, George Clooney, Peter O'Toole či režiséri Ethan a Joel Coenovci. Prvým festivalovým filmom bude epická dráma z časov prvej svetovej vojny režiséra Paula Grossa s názvom Passchendaele (2008). Horlivo očakávaným bude film bratov Coenovcov Burn After Reading (2008) s obsadením bohatým na slávne mená - zahrali si tu Frances McDormand, Brad Pitt, John Malkovich či George Clooney. Romantická snímka Passchendaele z obdobia prvej svetovej vojny vo štvrtok v noci otvorila desaťdňový Medzinárodný filmový festival v Toronte. Do 13. septembra premietnu na jednom z najvýznamnejších filmových festivalov na svete viac ako 300 snímok a privítajú hviezdy ako George Clooney, Brad Pitt alebo Paris Hilton. Vo štvrtok patrila pozornosť Kanaďanovi Paulovi Grossovi, ktorý bol scenáristom a režisérom filmu Passchendaele, v ktorom si aj zahral. Príbeh lásky na pozadí kanadských bojov v prvej svetovej vojne zameriava pozornosť na triedne i rasové konflikty v krajine a podáva aj kúsok národného patriotizmu. "Trvalo neobyčajne dlho, kým sa nakrúcanie filmu uviedlo do pohybu a zapojené do toho boli stovky ľudí," uviedol Gross. Od nápadu po nakrútenie filmu pritom ubehlo 15 rokov.Prvý večer festivalu priniesol tiež snímku britského režiséra Guya Ritchieho s názvom RocknRolla, v ktorej si zahrali aj Thandie Newton, Jeremy Piven a raper Chris "Ludacris" Bridges. RocknRolla nebude na festivale jediným filmom z Hollywoodu. Oscaroví režiséri Joel a Ethan Coenovci predstavia novú komédiu Burn After Reading, v hlavnej úlohe s Pittom a Clooneym. Štrnásťročná Dakota Fanning, ktorá si získala srdcia divákov a diváčok v snímke Vojna svetov (2005), sa objaví vo filme The Secret Life of Bees. Svoje filmové diela predstaví aj americký režisér Spike Lee a čínsky Kar Wai Wong.
Dedička hotelového impéria Paris Hilton si získala mediálnu pozornosť po tom, čo sa v denníku New York Post objavila informácia o jej neobyčajnej požiadavke na organizátorov. Mala ich žiadať, aby namiesto dvoch premietaní dokumentu Paris, Not France pripravili iba jedno, ktoré by si tak vyslúžilo viac pozornosti. Organizátori ani hovorca Hilton sa k tomu zatiaľ nevyjadrili, ale filmoví tvorcovia vydali vyhlásenie, podľa ktorého "pre viacero príčin, o ktorých nemôžeme hovoriť, budú film premietať iba raz".
Hlavnú festivalu cenu, o ktorej rozhodujú diváci, získal film Eastern Promises kanadského kultového režiséra Davida Cronenberga. Je to príbeh z prostredia ruskej mafie v Londýne. Cenu medzinárodných kritikov FIPRESCI získala mexická dráma La Zona režiséra Rodriga Pláa. Ako najlepší kanadský celovečerný film bol vybraný film Guya Maddinsa My Winnipeg. Kanadský filmár v ňom s humorom zobrazuje tvár svojho rodného mesta. Najlepším kanadským celovečerným debutom sa stala snímka Stéphana Lafleura Continental, un film sans fusil - o štyroch samotároch, cesty ktorých sa nečakane stretnú. Cenu za najlepší kanadský krátky film získal film Pool režiséra Chrisa Chong Chan Fuiho. Porota ho označila za nezabudnuteľný film o tom, ako zvládnuť devastáciu – hlavnou hrdinkou filmu je práve vodná nádrž, podľa ktorej je pomenovaný.