15. 10. 2008

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

V nedeľu 19. októbra TV Nova spustí svoj nový zábavný portál nova.cz, na ktorom chce divákom ponúknuť archív televíznych programov vo vysokej kvalite obrazu a predovšetkým špeciálne stránky pre jednotlivé seriály. "Pri budovaní nášho archívu sme sa inšpirovali v zahraničí. Česko je testovacou krajinou a ak to bude úspešné, podobná služba sa rozbehne aj v ďalších krajinách, kde pôsobí CME," uviedol šéf televízie Petr Dvořák a dodal, že hneď po spustení bude v archíve k dispozícii 5000 videí. Nova odštartovaním novej verzie svojich stránok uzavrie tento rok, počas ktorého sa investície do webu vyšplhali na 200 miliónov Kč (246 miliónov Sk).

Copyright © TASR 2008

Dvaja vietnamskí novinári čelia v utorok súdnemu procesu za články, ktoré podľa obvinenia obsahovali nepravdivé informácie o jednom z najväčších korupčných škandálov v ázijskej krajine. Reportéri Nguyen Van Hai a Nguyen Viet Chien, pracujúci pre dva najväčšie vietnamské denníky a známi svojimi kritickými článkami, boli obžalovaní zo "zneužívania slobody a demokracie", za čo im hrozí sedem rokov väzenia. Z "vedomého vyzradenia štátnych tajomstiev" sú obžalovaní aj dvaja policajti, ktorí údajne obom novinárom poskytovali informácie. Novinárov zadržali 12. mája za nešpecifikované nepresnosti v článkoch o škandále na vietnamskom ministerstve dopravy, ktorý vypukol v roku 2005. V prípade bolo usvedčených deväť ľudí, ktorí podľa žaloby vsádzali na európske futbalové zápasy milióny dolárov, údajne ukradnutých z odboru výstavby mostov a ciest, sčasti financovaného Svetovou bankou a japonskou vládou. Škandál viedol k rezignácii ministra dopravy a zatknutiu jeho námestníka, v marci, šesť týždňov pred zatknutím novinárov však obvinenia voči nemu stiahli. Novinárske združenia vyzvali na prepustenie novinárov a uviedli, že ich uväznenie bude mať odstrašujúci dosah na informovanie o korupcii, boj s ktorou považuje vládnuca komunistická strana za jednu zo svojich priorít. "Súd bude zásadným testom slobody tlače a boja proti korupcii vo Vietname," uviedla v minulotýždňovom vyhlásení organizácia Reportéri bez hraníc so sídlom v Paríži. © 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Prvý živý televízny prenos z vesmírnej lode s ľudskou posádkou sa uskutočnil pred 40 rokmi, 14. septembra 1968, z paluby amerického Apolla 7. Celkom sa odvysielalo sedem krátkych televíznych prenosov, ktoré na Zemi zaznamenali obrovský ohlas. Zo záznamu ich vysielala aj Československá televízia. Krátko po druhom prenose boli údajne všetci traja kozmonauti menovaní Americkým združením televíznych a rozhlasových umelcov za jeho čestných členov. Prvá pilotovaná americká loď k svojej vesmírnej misii odštartovala z mysu Canaveral 11. septembra 1968. Na jej palube boli astronauti Walter Schirra, Donn Eisele a Walter Cunningham, ktorí uskutočnili nielen 163 obletov Zeme, ale taktiež úspešne vykonali celý rad pokusov, medzi ktorými bol aj približovací manéver s pomocou druhého stupňa rakety. Na Zem sa v poriadku vrátili 22. októbra 1968. Po tragickom konci projektu Apollo 1, keď pri skúškach lodi zomrela v januári 1967 celá trojčlenná posádka, znamenal pilotovaný let Apollo 7 pre NASA veľký úspech. Cieľom programu Apollo, ktorý vyhlásil americký prezident John Fitzgerald Kennedy krátko po prvom lete Jurija Alexejeviča Gagarina, bolo dopraviť človeka na Mesiac do konca 60. rokov. Nakoniec sa to Američanom podarilo až v júli 1969, keď sa po mesačnom povrchu prechádzal Neil Armstrong a Edwin Aldrin z lodi Apollo 11.

Copyright © ČTK