MFF Bratislava 2008 News
Posledná premiéra 10. ročníka MFF Bratislava – Afganské ženy za volantom – nazrela za hranice kultúr i rodov. Dokument študentky piateho ročníka VŠMU Sahry Karimi počas takmer 60 minút zobrazil jeden zo spôsobov, ktorým sa ženy v Afganistane snažia získať slobodu. "Pred piatimi rokmi som musela napísať námet na dokumentárny film na prijímacie skúšky a na BBC som čítala, že prvé afganské ženy dostali vodičský preukaz. Tak mi to prišlo ako metafora, že ženy tým preukazom začínajú mať základnú slobodu,“ vysvetlila dokumentaristka pre agentúru SITA. Snímka zobrazuje príbeh štyroch žien v Kábule – jedna pracuje ako taxikárka, tri sa rozhodnú naučiť sa šoférovať. Pre mnoho ľudí v našej spoločnosti bežná vec, pre ženy v afganskej kultúre nový pocit samostatnosti a slobody. Dokument sleduje hodiny v autoškole, reakcie ľudí na šoférky a radosť žien z toho, ako sa im plní sen. Prostredníctvom vodičského preukazu snímka nazerá na život žien v hlavnom meste.
Sahraa Karimi pochádza z Afganistanu. Na Slovensko prišla ako 19-ročná v roku 2001 z Iránu, kde predtým študovala. "Chcela som robiť so svojím životom niečo viac, ale nemala som slobodu,“ vysvetlila svoje rozhodnutie odísť. Šanca na odchod prišla s pozvánkou na MFF Bratislava, kde sa mala predstaviť ako herecká hviezda iránskeho filmu Dcéry slnka. Hoci na Slovensko prišla až po skončení festivalu, rozhodla sa tu zostať.
Pri návrate do rodnej krajiny na začiatku nakrúcania snímky Afganské ženy za volantom Karimi ešte nemala slovenský pas a do Afganistanu musela ísť potajomky. Na natáčanie dokumentu nemala oficiálne povolenie a napriek riziku ho natáčala ilegálne. Ako hovorí, začala inak chápať aj afganskú kultúru. "Predtým som strašne negatívne rozmýšľala nad všetkým. Že naše ženy nevedia nič, sú zaostalé, ale teraz som pochopila, že naše ženy majú ambície, len nemajú možnosti. Sú dobré manželky a sú dobré ženy v spoločnosti, ktoré ju môžu zmeniť.“
V súčasnosti Sahraa Karimi pripravuje dokumentárny film o afganskej poetke, ktorá spáchala samovraždu. "Cez tento príbeh chcem povedať, prečo ženy u nás páchajú viac samovrážd,“ dodala. Pripravuje aj debutový hraný film Vôňa divého maku o slovenských vojakoch, ktorí idú do Afganistanu odmínovať cestu medzi horami a o malej dedine na tejto ceste, ktorá je stretnutím dvoch kultúr.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.