Musím kúpiť kapra,
viete, koľko je iných problémov
Parlament odvolal z funkcie predsedu Telekomunikačného úradu SR Branislava Máčaja. Za odvolanie bolo 75 zo 133 prítomných poslancov, 55 poslancov hlasovalo proti a traja sa zdržali. Predseda SNS Ján Slota, ktorý ešte v sobotu hovoril, že nevidí dôvod na jeho odvolanie, neprišiel na hlasovanie. Chýbal aj šéf ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.
Parlament mal rozhodovať o zosadení Máčaja v tajnej voľbe. Smer-SD však presadil, aby sa hlasovalo verejne.
Vláda minulý týždeň schválila návrh na Máčajove odvolanie. Minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) mu vyčítal meškanie tendra na prevádzkovateľa multiplexov DVB-T a prechod z analógového na digitálne televízne vysielanie. Máčaj odmietol, že zdržiava spustenie digitálneho vysielania, vďaka ktorému by mali vzniknúť ďalšie televízie, čím by sa zvýšila konkurencia. Tvrdí, že vláda kryje silné finančné skupiny, ktoré sa snažia tender zrušiť. Podľa neho vláda ho odvolala, lebo nevyhovel jej politickej objednávke v súvislosti s tendrom.
Máčaj nemohol vystúpiť v pléne parlamentu, pretože mu to nepovolila koalícia, ktorá odmietla procedurálny návrh od poslanca za KDH Daniela Lipšica, aby sa odvolávaný šéf TÚ mohol vyjadriť ku kritike. Návrh podporilo len 53 poslancov.
Verejné hlasovanie Národnej rady SR (NR SR) o návrhu na odvolanie predsedu Telekomunikačného úradu SR (TÚ) Branislava Máčaja bola podľa jeho slov obyčajnou fraškou. „Bol som odvolaný verejným hlasovaním, ja osobne asi ani nepoznám prípad, kedy by bol verejný funkcionár volený NR SR odvolaný takýmto spôsobom,“ povedal po hlasovaní parlamentu Máčaj. Podľa neho by výsledok tajnej voľby nemusel byť istý. „Niekto sa veľmi bál a takýmto spôsobom sa musel poistiť. Ja to považujem za frašku, doslova a do písmena,“ povedal odvolaný predseda TÚ.
Vo vyhlásení Máčaja zverejnenom krátko po hlasovaní sa uvádza, že parlament akceptoval dôvody odvolania, na základe ktorých nie je v zmysle zákona o elektronických komunikáciách možné odvolať predsedu TÚ. „Došlo k hrubému a bezprecedentnému politickému zásahu do nezávislého postavenia regulačného orgánu, ktoré je vyžadované platnou európskou legislatívou. Týmto sa zároveň do budúcnosti otvára priestor pre priame politické zásahy do regulovaného sektora,“ uviedol Máčaj vo svojom vyhlásení.
Bývalý minister rezortu dopravy a súčasný poslanec za SDKÚ-DS Pavol Prokopovič na dôvody Máčajovho odvolania predložené ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym povedal, že sú pre právnikov smiešne a pre laika nepochopiteľné. „Uvádza sa v nich, že nerešpektuje uznesenia vlády, aj keď uznesenia vlády majú pre predsedu TÚ iba odporúčací charakter, pretože je predsedom nezávislého orgánu,“ povedal Prokopovič. Ako ďalej pokračoval, je zarážajúce, aby predseda vlády takýmto spôsobom vstupoval do tendra. „Podľa vyjadrenia už expredsedu TÚ tak robil pán Fico, keď jednoznačne žiadal, aby boli podmienky tendra menené, aby sa náhodou nedostala na trh nová televízia, ktorá by mohla jeho strane ublížiť pred voľbami,“ skonštatoval Prokopovič. Podľa neho je to škandál, ktorý nemá obdobu. Skutočným dôvodom Máčajovho odvolania je podľa Prokopoviča to, že Máčaj nechcel pristúpiť na zmeny v tendrových podmienkach, ktoré by zvýhodňovali skupiny, ktoré sú v pozadí strany Smer-SD.
Ako Máčaj pre agentúru SITA uviedol, je zvedavý, ako na jeho odvolanie zareaguje Európska komisia (EK). „Ja už mám indikácie, že EK sa bude o tento prípad veľmi intenzívne zaujímať,“ povedal odvolaný predseda TÚ. Ako ďalej uviedol, nemá informácie, kto by sa mal stať budúcim predsedom TÚ. „Ja sám si s veľkým záujmom počkám na to, že kto bude budúcim šéfom TÚ, pretože ako človeka, ktorý 12 rokov nepretržite v tejto oblasti pôsobí, ma to mimoriadne zaujíma,“ povedal Máčaj.
Parlament odvolal z funkcie predsedu Telekomunikačného úradu SR Branislava Máčaja. Za odvolanie bolo 75 zo 133 prítomných poslancov, 55 poslancov hlasovalo proti a traja sa zdržali.
Minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD) do konca roka nenavrhne nového šéfa telekomunikačného úradu. Tvrdí, že riešiť bude akútnejšie problémy a riadenie úradu dočasne zvládne jeho podpredseda Juraj Michňa. „Mám na hlave akútnejšie problémy,“ tvrdí Vážny. Na otázku agentúry SITA, čo sú akútnejšie problémy ako nájsť nového riaditeľa, odpovedal: „Musím kúpiť kapra, viete, koľko je iných problémov... Akútnejších úloh je viac, prvý balík PPP, ktorý chceme riešiť a čo sa za chvíľu dozviete hroziaci štrajk a nejaké iné, ktoré mi zaberú viac času a sú oveľa potrebnejšie, akútnejšie ako hľadať teraz do Vianoc niekoho.“
Podľa Vážneho, ak by mal byť nový riaditeľ do konca roka, meno by musel prezradiť už dnes, aby návrh mohol prejsť pripomienkovým konaním a vláda o ňom mohla rozhodnúť 17. decembra na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí. „Teraz to nechcem riešiť, mám iných starostí dosť ako hľadať osobu, ktorá by to vedela robiť. Myslím si, že dva týždne, mesiac to bude fungovať aj pod taktovkou podpredsedu úradu, ktorý tam je,“ dodal Vážny. Kto by mohol viesť úrad, odmietol povedať. Podľa neho odvolanie Branislava Máčaja nie je o spokojnosti či satisfakcii, ale o pokračovaní digitalizácie vysielania.
Máčaj uviedol, že Vážny navrhne na šéfa úradu takého človeka, ktorý nebude brániť jeho zámerom zrušiť tender na prevádzkovateľa multiplexov DVB-T. „Pokiaľ tam neexistuje dohoda medzi budúcim šéfom úradu o zrušení výberového konania, nemohol by sa stať šéfom telekomunikačného úradu,“ dodal Máčaj.
Vážny minulý týždeň v stredu navrhol vláde odvolanie Máčaja. Po schválení návrhu koaliční poslanci presadili, že parlament ho bude odvolávať ešte na tejto schôdzi. Za jeho odvolanie dnes hlasovalo 75 zo 133 prítomných poslancov.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Návrh na zvolenie nového predsedu Telekomunikačného úradu (TÚ) nie je momentálne akútnym problémom. Potom, ako dnes Národná rada (NR) SR odvolala z tejto funkcie Branislava Máčaja (nominant Smeru-SD), to pred novinármi vyhlásil minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer-SD). "Teraz to nechcem riešiť, mám iných starostí dosť," povedal.
Podľa jeho slov bude TÚ fungovať aj pod taktovkou súčasného podpredsedu, "ale myslím si, že začiatkom nového roku budem niekoho navrhovať, ale zatiaľ som nad tým nerozmýšľal". Vážny si totiž myslí, že ak by mal mať úrad nového predsedu do Vianoc, musel by povedať jeho meno už dnes, aby to stihlo prejsť pripomienkovaním a aby to vláda, ktorá bude naposledy zasadať 17. decembra, stihla odobriť. "Medzi menami, ktoré odzneli v médiách, nie je ale ani jedno, ktoré mi víri v hlave," uistil.
Na otázku, či bolo v tomto prípade akútne odvolať Máčaja, odvetil negatívne. "Ale ak chceme dosiahnuť začatie digitalizácie, tak to musíme riešiť," povedal. Na margo odvolania podotkol, že parlament prijal jeho aj vládnu argumentáciu. "Nie je to ale o spokojnosti, ani o satisfakcii, ale o tom, aby digitalizácia vysielania na Slovensku pokračovala," vysvetlil.
Máčaj argumentoval, že ho nemožno odvolávať podľa zákona o digitálnom vysielaní, NR SR ho napokon odvolala na základe zákona o elektronických komunikáciách. "Podľa tohto zákona ho možno odvolať, je to vlastne prierezový zákon a je to akási nadstavba zákona o digitálnom vysielaní," dodal Vážny.
Poslanec SDKÚ-DS a exminister dopravy Pavol Prokopovič označil dnešné odvolanie Máčaja za bezprecedentný čin v slovenskej politike. "Parlament bez tajného hlasovania, ktorý je základným princípom vo všetkých personálnych voľbách, odvolal vlastného nominanta a predsedu nezávislého úradu, ktorý nepodlieha ani vláde SR, ani NR SR," podčiarkol.
Oficiálne dôvody na Máčajovo odvolanie označil za smiešne pre právnikov a nepochopiteľné pre laikov. Nepozdáva sa mu zasahovanie predsedu vlády SR Roberta Fica do tendra na digitalizáciu, o ktorom hovoril Máčaj. "Myslím si, že je to škandál, ktorý nemá obdobu ani v iných demokratických krajinách," povedal. Za skutočný dôvod odvolania predsedu TÚ považuje fakt, že Máčaj nechcel pristúpiť na zmeny v tendrových podmienkach, ktoré by zvýhodňovali skupiny, ktoré sú v pozadí vládneho Smeru-SD.
Oficiálnym dôvodom Máčajovho odvolania bolo neakceptovanie stratégie prechodu na digitálne vysielanie. Minister Vážny v tejto súvislosti tiež podotkol, že záväzok vlády zaviesť digitálne vysielanie do roku 2012 je teraz vážne ohrozený.
TÚ ako orgán štátnej správy nepostupoval vo viacerých oblastiach podľa viacerých uznesení vlády SR, uvádza sa v návrhu na odvolanie s tým, že úrad stanovil podmienky výberového konania v rozpore, resp. nad rámec uznesení vlády SR a neakceptoval poslanie skupiny pre digitálne vysielanie. Následkom je skutočnosť, že sa posúva termín spustenia pravidelného vysielania DVB-T.
Copyright © TASR 2008