9. 2. 2009

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Srílančan Suresh Joachim prekonal vlastný svetový rekord, keď dokázal pozerať televízne vysielanie nepretržite 72 hodín. Podarilo sa mu to v Štokholme. "Cítim sa dobre, vypil som 25 až 30 šálok kávy denne," uviedol o svojom výkone. Pôvodom Srílančan, ktorí žije v Toronte, si pozrel tri série televízneho seriálu 24 v hlavných úlohách s Kieferom Sutherlandom, povedala hovorkyňa švédskej televízie TV4 Janina Witkowski. Predchádzajúci svetový rekord sa Joachimovi podarilo vytvoriť v roku 2005, keď sledoval televízor 69 hodín a 48 minút.
Egyptská polícia zatkla propalestínskeho blogera a odviezla ho na zatiaľ neznáme miesto, informovala v pondelok tamojšia ľudskoprávna organizácia. V uplynulých dňoch ide už druhý podobný prípad. Dvadsaťdvaročného Diaeddína Gáda, ktorý publikuje na blogerskej stránke Sawt Ghadid (Nahnevaný hlas), zatkli v piatok v meste Garbíja v provincii Delta Nílu, uviedol predstaviteľ bezpečnostných síl bez poskytnutia ďalších podrobností. Ten istý zdroj dodal, že Gáda zadržali pre kritiku káhirskej vlády počas 22-dennej izraelskej ofenzívy v Pásme Gazy, ktorá sa začala 27. decembra. Arabská pobočka organizácie Human Rights Information (ANHRI) požaduje okamžité vyšetrenie prípadu. Študenta mala polícia najskôr zbiť na ulici a následne ho v jeho dome zatknúť. "Blogeri sa stali hlavnými cieľmi policajných orgánov v Egypte a všetky tieto zatknutia sa uskutočnili protiprávne alebo na základe zákona o mimoriadnom stave," píše sa vo vyhlásení ANHRI. Egyptská legislatíva zaoberajúca sa výnimočným stavom platí od roku 1981 a často je terčom kritiky organizácií na ochranu ľudských práv. Ďalší podobný prípad v krajine sa odohral rovnako v piatok. Nemecko-egyptského 26-ročného blogera Philipa Rizka vtedy zatkli po tom, ako zorganizoval protest na podporu obyvateľov Pásma Gazy.
Spoločnosť BBC zrušila v pásme FM vysielanie na Srí Lanke z dôvodu "úmyselného zasahovania" do vysielania. Ako dnes uviedla vo vyhlásení, jej programy a spravodajstvo v angličtine, sinhalčine a tamilskom jazyku Srílanská vysielacia spoločnosť SLBC zablokovala a poslucháčom na ostrove neodvysielala. "Nemali sme inú možnosť, ako zastaviť vysielanie, kým SLBC nezaručí prenos nášho vysielania bez zasahovania," uviedol riaditeľ BBC World Service Nigel Chapman. BBC svoje znepokojenie v súvislosti so zásahmi do vysielania vyjadrila v listoch a na stretnutiach v decembri a januári priamo predsedovi SLBC Hudsonovi Samarsinghovi. Program britskej spoločnosti je však na Srí Lanke naďalej dostupný, ale na krátkych vlnách, cez internet, prípadne prostredníctvom srílanskej komerčnej rozhlasovej stanice MBC.
Bývalý televízny moderátor, ktorý sa preslávil informovaním o doteraz najväčších lesných požiaroch v Austrálii pred 26 rokmi, zahynul cez víkend spolu s manželkou v ich dome v Kinglake West v štáte Victoria. Sedemdesiatosemročný Brian Naylor, ktorý bol počas 40-ročnej kariéry tvárou spravodajstva vo Victorii a moderátorom televíznych sietí Seven a Nine, sa stal jednou z najmenej 130 obetí najhorších lesných požiarov v histórii kontinentu. "Realita straty nadobudla smrťou Briana Naylora a jeho manželky Moiree blízku podobu. Patrím k miliónom obyvateľov Victorie, ktorí roky prijímali správy len preto, že nám ich povedal Brian. Bol milovaný a vážený ako spoľahlivý strýčko," uviedla vicepremiérka Julia Gillard na pôde parlamentu. Naylor s manželkou zahynuli v sobotu, keď požiar zasiahol ich dom, kde aj našli ich telá údajne ležiace v náručí. Ako povedal bývalý šéf spravodajstva televízie Nine a dlhoročný priateľ Naylorovcov John Sorrel, nemohli inak zomrieť ako spolu. "Keď sa na seba pozreli, vždy im oči zažiarili. Veľmi sa milovali." Austrálske noviny dnes zverejnili fotografiu Naylora stojaceho s mikrofónom uprostred trosiek domu počas ničivých lesných požiarov v roku 1983, keď zahynulo 75 ľudí.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.