Denník SME klame a zavádza
V denníku SME bol dňa 2. februára 2012 na strane 6 uverejnený článok s názvom „Podzemná garáž cloní výhľad“. Autorka Martina Hilbertová v ňom opisuje výstavbu podzemných garáží na Námestí Alexandra Dubčeka v Starom Meste. Denník SME sa opätovne dopustil v článku nielen faktických chýb, ktoré diskvalifikujú prácu novinárskej obce na Slovensku, ale nepravdivými a emocionálne vybičovanými informáciami vedome zavádza a klame verejnosť o výstavbe garáží.
Samospráva Starého Mesta dohliada na zákonnosť realizovania stavby opakovaným štátnym stavebným dohľadom. Pri poslednom vykonaní dohľadu, ktorý na podnet obyvateľky Marty Popluhárovej vykonal stavebný úrad, bolo zistené, že stavba je realizovaná v súlade s vydanými a právoplatnými rozhodnutiami. Je teda zavádzajúce, klamlivé a tendenčné vyjadrenie denníka SME, že „Staré Mesto, ktoré stavbu povolilo, tvrdí, že je to v poriadku“. Staré Mesto nikdy nemohlo tvrdiť, že „je to v poriadku“ nakoľko vždy tvrdilo, že stavba je realizovaná v súlade s právoplatným stavebným povolením. Denník SME spájal už v minulosti, a urobil tak v závere aj dnešného článku, že starostka mestskej časti Táňa Rosová povolila stavbu garáží a aj zmenu stavby, ktorou sa počet garáží zvýšil takmer dvojnásobne. Tieto tvrdenia sú opätovne klamlivé, zavádzajúce a poškodzujúce dobré meno mestskej časti a starostky. Ak by denník SME poctivo dodržiaval etické a morálne zásady novinárskej práce, autorka by si všetky relevantné informácie našla priamo v rozhodnutí č. 2761/54646/2010/URS/Kul-G/117 zo dňa 7. decembra 2010, ktoré vydal stavebný úrad pod vedením predchádzajúceho starostu Ing. arch. Andreja Petreka. Stavebník má platné, účinné a vykonateľné stavebné povolenie vydané na základe stavebného konania, ktoré bolo vykonané v súlade so zákonom.
Stavebný úrad mestskej časti Bratislava-Staré Mesto by vo viacerých prípadoch uvítal možnosť ovplyvniť vzhľad stavby a realizovať želania obyvateľov, je však obmedzený zákonom a môže konať len na základe zákona a v jeho medziach. Stavebný úrad je pripravený v súlade so zákonom a je aj povinný zasiahnuť vždy, keď stavba niekoho protiprávne obmedzuje na jeho zákonných právach. Stavebný úrad Starého Mesta reagoval na všetky podnety, či už telefonické alebo zaslané elektronicky, od pani Marty Popluhárovej, a vždy dospel k rovnakému záveru. Podnety Marty Popluhárovej ako obyvateľky priľahlej nehnuteľnosti boli vždy vyhodnotené ako neopodstatnené, s klamlivými informáciami a stavebný úrad dospel k názoru, že stavba sa realizuje v súlade s právoplatným stavebným povolením. Staré Mesto nemá vedomosť, že by krajský súd, na ktorý sa obrátili občania, vydal predbežné opatrenia na zastavenie prác pre to, že stavba nie je v súlade so stavebným povolením, územným plánom hlavného mesta alebo územným plánom príslušnej zóny.
Za celý čas, čo je spochybňované konanie stavebného úradu, zatiaľ nikto, teda ani prokurátor, ani účastníci, ani novinári, ani Krajský stavebný úrad, neuviedol jediný konkrétny paragraf, s ktorým je, alebo by mala byť stavba v rozpore. Stavba má všetky svetlotechnické, hygienické a iné posudky, ktoré sú komukoľvek k dispozícii. Opakované tvrdenia o údajnom pochybení alebo pochybnosti o správnosti konania úradu sú opierané o domnienky, názory, alebo predstavy účastníkov alebo ďalších osôb, nie však o fakty ani o zákon, ktorým sa ako jediným stavebný úrad môže riadiť a na základe ktorého môže konať. Ak ktokoľvek tvrdí, že stavba je v rozpore so stavebným povolením alebo platnou legislatívou, nemá jedinú prekážku, aby využil príslušné opravné prostriedky proti rozhodnutiam stavebného úradu. Stavebný úrad však nemôže prihliadať na pocity jednej obyvateľky domu, ale musí konať v medziach zákona.
Na otvorení stavby sa zúčastnil primátor hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik a rovnako aj starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Táňa Rosová. Staré Mesto považuje účasť predstaviteľov mesta a mestskej časti pri takýchto významných stavbách, ktoré sú vo verejnom záujme, za samozrejmú. Staré Mesto nevlastní žiadne pozemky, na ktorých by mohla samospráva realizovať podobné projekty, a ani nemá na ne investičné prostriedky. Môže však poskytovať súčinnosť a deklarovať podporu takým projektom, ktoré napĺňajú víziu, pre ktorú starostka Starého Mesta získala hlasy voličov: "dopravu v centre pod zem, na zem zeleň a život".
Pred začatím stavby bol tento pozemok tŕňom v oku pre mnohých obyvateľov z okolia, návštevníkov parlamentu i turistov. Neupravený terén so zvyškami zbúranej pôvodnej zástavby, nadivoko zaparkované autá na pozemku, ktorý bol navyše v územnom pláne vyhradený na zeleň. Starostka Táňa Rosová osobne vyrokovala s investormi parkovanie v podzemných garážach za zlomok ceny pre návštevníkov. O tejto skutočnosti dňa 5. januára 2012 informovala Martu Popluhárovú ako (podľa jej vyjadrenia) zvolenú zástupkyňu obyvateľov. Pani Popluhárová však deň pred tým zrušila stretnutie s tvrdením, že nemá záujem rokovať s mestskou časťou ani so starostkou. Obyvatelia priľahlej nehnuteľnosti, ktorí donedávna načierno parkovali aj na ploche vyhradenej pre zeleň, tak prišli o jedinečnú možnosť získať chránené a kryté parkovanie v centre mesta.
Úpravou tejto časti Starého Mesta získajú Staromešťania, Bratislavčania, ako aj návštevníci nové parkovacie miesta, ale získajú aj novú oddychovú zónu. Mesto získa priestory pre poskytovanie turistických informácií a verejné toalety na mieste, kde sú tieto služby mimoriadne náležité. Staré Mesto má za to, že táto stavba nielen pomôže čiastočne vyriešiť problém parkovania v tejto frekventovanej lokalite, ale prispeje k zlepšeniu kvality života obyvateľov tejto časti mesta.
Denník SME zašiel dokonca tak ďaleko, že v nadväzujúcom článku o investorovi navodzuje dojem, že starostka Táňa Rosová uprednostňuje týchto investorov aj v iných projektoch. Denník SME klamlivo píše, že „starostka Starého Mesta Táňa Rosová mestským poslancom napísala, že proti projektu (Messerschmidtovho múzea) nemá výhrady“. Tieto informácie sú lživé, klamlivé a sú dôkazom toho, že novinárka denníka SME dostatočne neovláda základné pravidlá stanovené pre primátora a starostov mestských častí dané Štatútom hlavného mesta SR Bratislavy. Štatút v článku 8, odseku 3 hovorí, že „k zmluvným prevodom vlastníctva nehnuteľného majetku postačuje predchádzajúce písomné stanovisko starostu. O zaujatie stanoviska požiada primátor starostu dotknutej mestskej časti. Ak starosta neoznámi primátorovi do jedného mesiaca odo dňa požiadania svoje stanovisko, má sa za to, že nemá pripomienky“. Starostka Táňa Rosová sa tak nevyjadrila k projektu Messerschmidtovho múzea, ale splnila len zákonnú povinnosť, ktorá jej vyplýva zo štatútu hlavného mesta, kedy hlavné mesto prenajíma svoje priestory na území Starého Mesta. Keďže táto najdôležitejšia informácia v článku „Chceli aj múzeum grimás“ chýba, článok vyvodzuje dojem a u čitateľa skutočnosť, že starostka Rosová podporuje všetky projekty investora podzemných garáží, ktoré realizuje v Starom Meste.
V koncoročnom rozhovore uverejnenom 10. decembra 2011 položila pani Martina Hilbertová takúto otázku: „Hovorí sa však, že projekt podporujete aj preto, že vás dotyčná stavebná firma (IPP Services) podporila v predvolebnej kampani...“ K tomuto tvrdeniu neuviedla žiaden dôkaz ani žiadneho autora. Táto informácia je samozrejme nepravdivá a je iba výmyslom autorky. Domnievame sa, že na základe tohto vykonštruovaného tvrdenia pripravuje p. Hilbertová svoje články o tejto téme a MČ Staré Mesto bude žiadať od redaktorky ospravedlnenie a opravu týchto článkov, v opačnom prípade pristúpi k právnym krokom na očistenie mena starostky, stavebného úradu a miestneho úradu MČ Bratislava-Staré Mesto.
Doterajšie chybné, klamlivé a tendenčné informácie vydané denníkom SME (v chronologickom poradí)
Článok „Školu predanú cirkvou chcú zrušiť“ zo dňa 8. decembra 2011
Autorka Martina Hilbertová v článku píše, že škola mala „prijať 42 prvákov na tento školský rok“. Údaj, ktorým disponuje denník SME, je nepravdivý. Zápis do prvých ročníkov škôl sa v Starom Meste vykonáva v januári, pričom informácia z 9. februára hovorí o 18 prihlásených deťoch. Rozhodnutie o prijatí žiakov do ZŠ je na samotnej ZŠ. Tento údaj nahlásila zriaďovateľovi, MČ Bratislava-Staré Mesto samotná škola dňa 1. apríla 2011 (teda v čase, kedy ešte neboli známe nové majetkovoprávne skutočnosti ohľadom nového majiteľa budovy). Nastúpiť do školy chcelo napokon iba 13 žiakov (z toho iba 8 staromestských, pričom žiaci si podávajú prihlášky na viacero škôl).
Miestnemu úradu Bratislava-Staré Mesto nie je známa skutočnosť, že by denník SME žiadal Referát komunikácie s verejnosťou o informáciu, koľko žiakov - prvákov sa na školu do školského roka 2011/ 2012 prihlásilo alebo zapísalo a denník SME neuvádza zdroj, odkiaľ túto informáciu získal. Konštatovanie, že Staré Mesto znížilo počet žiakov na škole a preto dnes škola nespĺňa normatív, je teda nepravdivé, manipulatívne a poškodzuje dobré meno mestskej časti Bratislava – Staré Mesto.
Autorka v rovnakom článku píše, že „úradníci zrátali, že po skončení školského roka a odchode deviatakov, prípadne aj piatakov a ôsmakov na gymnáziá, bude na Jesenského len 120 detí. Dnes ich tam je 154. „A viete, koľkí sa nám hlásia?“ vraví riaditeľka.“ Miestny úrad Bratislava–Staré Mesto nemá známosť a ani písomný doklad o tom, že by sa na ZŠ Jesenského hlásili nejaké deti navyše. Ak takouto informáciou disponuje pani riaditeľka PaeDr. Viera Zavřelová, mala o skutočnosti neodkladne informovať mestskú časť. Ak tak neurobila, mestská časť má právo voči nej vyvodiť z tejto skutočnosti dôsledky. Z tohto dôvodu pokladáme informáciu o tom, koľko detí sa hlási na školu, za jednoznačnú. Uvedený citát je preto špekulatívny a nezodpovedá realite.
Článok „Bratislavská Vydrica zarastie výškovými stavbami“ zo dňa 3. január 2012
Autorka Martina Hilbertová v článku tvrdí, že pod bratislavským hradom vyrastie nová štvrť s osemposchodovými budovami. Autorka denníka SME neuvádza jediný dôkaz, kde by toto svoje tvrdenie aj zdokumentovala. Mestská časť Bratislava-Staré Mesto zaslal denníku SME dňa 4. január 2012 stanovisko, že „Rozhodnutie stavebného úradu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto je v súlade s platným Územným plánom hl. mesta ako aj Územným plánom zóny Podhradie. Územný plán zóny Podhradie definuje limitné výšky budov nadmorskou výškou. Aj v územnom rozhodnutí sú teda definované maximálne možné limitné výšky nadmorskou výškou“. Autorke denníka SME bolo umožnené a odborne pracovníčkou stavebného úradu aj vysvetlená kompletne celá projektová dokumentácia, ktorú stavebný úrad použil pri vydaní územného rozhodnutia. Doteraz však denník SME nezverejnil informáciu, ktorou sa svojim čitateľom ospravedlňuje za nepravdivé a klamlivé informácie aj napriek tomu, že autorka dostala odborné a komplexné stanovisko mestskej časti aj osobnou návštevou.
Článok „Trhovisko na Žilinskej čaká posledný rok“ zo dňa 4. januára 2012
Autorka Martina Hilbertová v článku tvrdí, že trhovisko na Žilinskej „začalo svoj posledný rok“. Na začiatku decembra 2011 sa v blízkosti trhoviska uskutočnila verejná diskusia, na ktorej sa zúčastnila aj samotná autorka denníka SME. Na tomto stretnutí odzneli informácie, že trhovisko čaká ešte minimálne dvojročná prevádzka. Informácie v denníku SME, že trhovisko tento rok končí, vyvolalo vlnu podnetov od občanov dotknutej oblasti. Miestny úrad Bratislava-Staré Mesto musel nespokojným občanom vysvetľovať, že denník SME uverejnil nepravdivú informáciu. V rovnakom článku autorka uviedla, že je „nájomné 1500 eur za pol roka“. Majiteľ trhoviska sa okamžite ohradil proti spomínanej informácii a v ústnom rozhovore dokonca uviedol, že za tieto nepravdivé informácie bude denník SME žalovať.
Článok „Aké sú vaše noviny?“ zo dňa 27. januára 2012
Autorka Viera Juhászová píše, že vydanie 10 čísel Staromestských novín stojí 161 200 eur bez DPH. Noviny vychádzajú 10-x ročne v náklade 25-tisíc kusov, výroba a tlač jedného čísla stojí 1612 eur bez DPH. Túto informáciu síce denník SME zmenil na svojej webovej stránke, no v tlačenej forme vyšiel ako bezplatná verzia bratislavského vydania denníka SME, ktorá je distribuovaná do všetkých domácností v hlavnom meste a to už po tom, ako na túto skutočnosť Staré Mesto upozornilo. Staré Mesto má za to, že táto nepravdivá informácia o nehospodárnom vynakladaní finančných prostriedkov môže poškodiť dobré meno mestskej časti.
Článok „PKO má chrániť uzávera“ zo dňa 1. februára 2012 Autorka Martina Hilbertová v článku píše, že „mesto chce na území PKO vyhlásiť stavebnú uzáveru. Primátor Milan Ftáčnik (blízky Smeru) to poslancom navrhol po tom, čo v novom územnom pláne odobrili hustejšiu zástavbu. Uzáveru žiadali aj aktivisti za zachovanie PKO na nábreží Dunaja. O jej vyhlásení rozhodnú vo štvrtok mestskí poslanci“. Neznalosť základných právnych noriem týkajúci stavebníctva a stavebného konania zapríčinilo ďalšiu nepravdivú informáciu, ktorú denník SME uverejnil. O stavebnej uzávere nerozhoduje ani primátor, ani mestskí poslanci, ale príslušný stavebný úrad. V tomto prípade to bude stavebný úrad mestskej časti Bratislava-Staré Mesto. Staré Mesto má za to, že takouto informáciou sa nepravdivo informuje verejnosť a vyvíja sa nepriamy tlak na stavebný úrad, aby konal tak, ako si želá niektorá skupina obyvateľov a nie aby stavebný úrad konal na základe faktov a v súlade so stavebným zákonom.
Na základe všetkých uvedených informácií pripraví právne oddelenie mestskej časti Bratislava-Staré Mesto právne kroky na očistenie svojho mena, ktoré viacerými lživými, nepravdivými a klamlivými informáciami denník SME poškodil.
S pozdravom, Tomáš HALÁN , hovorca ,Miestny úrad MČ Bratislava - Staré Mesto