27. 10. 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Čínski cenzori v piatok v reakcii na kritický článok v americkom denníku New York Times zrušili prístup k jeho webovej stránke. V populárnej čínskej sociálnej sieť Sina Weibo tiež zablokovali vyhľadávanie výrazov "NYT" a "New York Times". Po ich zadaní sa objaví oznam, že výsledky nie je možné zobraziť "pre porušenie zákona". V súvislosti s americkými novinami sú scenzurované aj výsledky v najpopulárnejšom čínskom vyhľadávači Baidu.
Úrady v Pekingu k týmto opatreniam pristúpili po tom, ako jeden z najčítanejších denníkov v Spojených štátoch zverejnil kritickú reportáž o rodinných príslušníkoch čínskeho premiéra Wena Ťia-paa. Rodinný klan Wenovcov podľa NYT disponuje majetkom v hodnote najmenej 2,7 miliardy amerických dolárov (1,7 miliardy eur). Predseda čínskej vlády má pritom v komunistickej strane imidž bojovníka proti rodinkárstvu a korupcii. New York Times len v júni spustil aj čínsku verziu svojho spravodajského portálu, aj tá je však teraz zablokovaná.


©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Líderka feministického hnutia FEMEN France Inna Ševčenková si v priamom prenose vysielania panarabskej televízie al-Džazíra odhalila poprsie - údajne na protest proti stredovekým predsudkom.
Stalo sa tak vo večernom programe The Stream, ktorý bol tentoraz venovaný vzťahom medzi feminizmom a islamom, informoval ukrajinský denník Kyiv Post.
Keď sa moderátorka prostredníctvom telemostu s Parížom obrátila na Ševčenkovú s otázkou, čo je lepšie pre ženy: nahota či parandža (čierny závoj zakrývajúci s výnimkou očí celú hlavu ženy), mladá žena "odpovedala" vyzlečením trička.
Záber sa vo vysielaní neocitol, moderátorka len reagovala vyhlásením, že zábery nahých žien sú vo vysielaní al-Džazíry neprijateľné.
Hnutie FEMEN k Ševčenkovej gestu vydalo vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že odhalením poprsia "dala praktickú odpoveď, keď vzťah k obnaženej žene označila za indikátor slobody".
Hnutie FEMEN vzniklo na Ukrajine v roku 2008 a veľkú publicitu získalo práve podobnými protestmi v rôznych krajinách. Začiatkom septembra sa Ševčenková presťahovala z Ukrajiny do Francúzska. Francúzske úrady v polovici septembra zaregistrovali FEMEN ako medzinárodnú organizáciu pôsobiacu na území Francúzska.



Bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho odsúdil dnes súd v Miláne na štyri roky väzenia za daňové úniky. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, Berlusconi sa proti nemu môže odvolať.
Verdikt, podľa ktorého by Berlusconi tiež nemohol tri roky zastávať verejnú funkciu, prišiel niekoľko dní po tom, ako 76-ročný mediálny magnát a politik oznámil, že sa v budúcoročných voľbách nebude znova uchádzať o post predsedu vlády.
Berlusconi bol jedným z 11 obžalovaných v procese týkajúceho sa nezrovnalostí v obchodoch jeho koncernu Mediaset, ktorý sa začal pred šiestimi rokmi.
Podľa žaloby mal byť v 90. rokoch osobne zapletený do série predajov televíznych práv, ktorých cena bola umelo nadhodnotená o stovky miliónov dolárov. Mediasetu to umožnilo získať na daňových únikoch 14 miliárd eur a financovať čierny fond, tvrdil prokurátor, ktorý pre Berlusconiho žiadal o tri roky a osem mesiacov väzenia.
Berlusconi vinu opakovane popieral, rovnako ako v ďalších procesoch voči svojej osobe. Nie je jasné, či verdikt nadobudne právoplatnosť, pretože v prípade očakávaného odvolania by konanie odvolacieho súdu nemuseli uzavrieť skôr, ako dôjde k premlčaniu. Počas pôsobenia Berlusconiho vo vláde schválili v Taliansku viacero zákonov, ktoré procesy voči nemu prerušili, čím sa oddialilo ich ukončenie a tým aj priblížila premlčacia lehota.


Českým parlamentom prešla novela s ambíciou stíšiť televíznu reklamu. Schválili ju dnes senátori a predloha putuje na podpis k prezidentovi. Novelu ešte musí doplniť vykonávacia vyhláška spracovaná Radou pre rozhlasové a televízne vysielanie, informoval český spravodajský server iDNES.cz.

Za schválenie novely hlasovalo 38 senátorov zo 42 prítomných. Proti nebol ani jeden.
Novelu zákona navrhla skupina poslancov naprieč politickými stranami. Tí pôvodne zamýšľali, aby zmena platila už od augusta, proces schvaľovania sa však zdržal a tretím čítaním v Snemovni novela prešla až v septembri.
Novelu poslanci predložili po sťažnostiach divákov na to, že ich hlučná reklama doma ruší. "Ste sami svedkami, že hlasná reklama skutočne existuje. Niektorých ruší pri vysielaní a niektorých, napríklad mňa, ruší, keď pri televízii zaspím," povedal senátorom pred hlasovaním Václav Mencl, poslanec a spoluautor zmeny.
Samotná novela je pomerne stručná. Do zákona o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania vkladá v podstate iba niekoľko viet. Tá kľúčová znie: "Prevádzkovateľ televízneho vysielania je povinný zaistiť, aby reklamy, teleshopping a označenie sponzora neboli vysielané takým spôsobom, že zvuková intenzita ich vysielania je vyššia ako zvuková intenzita programov a ďalších častí vysielania vysielaných v čase predchádzajúcom vysielaniu reklamy, teleshoppingu alebo označeniu sponzora, a taktiež v čase nasledujúcom po ich odvysielaní."



Copyright © TASR 2012