Reakcia na nepravdivé, zavádzajúce
informácie denníka Sme
Ministerstvo obrany SR odmieta nepravdivé a nepresné informácie redaktora Vladimíra Šnídla v článkoch denníka Sme: "Glváč utajil nákup pušiek" a "Glváč tajne nakúpil české zbrane" uverejnené dňa 28.11.2014. Informácie redaktora považujeme za hrubé zneužitie práva na objektívne informovanie verejnosti. Nie je pravda, že ministerstvo obrany nakupuje v tichosti a tajne zbrane. O potrebe unifikácie, teda zjednocovaní výzbroje, ako aj o spolupráci s českou stranou už niekoľko mesiacov informujeme verejnosť prostredníctvom médií. Napriek tomu redaktor denníka Sme píše o týchto skutočnostiach ako obrovskej novinke, o ktorej nikdy nepočul.
Celý procesom sa spustil na základe spoločného rokovania vlád SR a ČR v Skalici 24. apríla 2014, kde obe strany deklarovali spoločný záujem zefektívnenia spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany. Výsledkom bolo slávnostné podpísanie "Deklarácie o spolupráci pri vytváraní podmienok pri obstaraní ručných zbraní" za účasti premiérov SR a ČR v Novákoch pri príležitosti otvorenia výrobného podniku Českej zbrojovky (200 novovytvorených pracovných miest).
V auguste prerokovala Bezpečnostná rada SR – Hodnotenie bezpečnostnej situácie, kde boli priamo deklarované prioritné ciele a potreby Ozbrojených síl SR, ktoré je potrebné riešiť bezpodmienečne. Po schválení tohto materiálu v Bezpečnostnej rade SR bol následne prerokovaný aj vládou SR, ktorá uznesením poverila ministra obrany, aby postupoval v tomto procese.
Nákupom zbraní pre nový prápor ISTAR neprezbrojujeme celé ozbrojené sily, ako sa to snaží podsúvať redaktor denníka Sme Vladimír Šnídl. Niekoľkokrát mu osobne bolo povedané, že sa určite nebavíme iba o konkrétnych českých značkách. Vždy pre nás budú najdôležitejšie požiadavky vojakov, ktorí musia zadefinovať, aké zbrane potrebujú. V prípade nákupu Brenov pre ISTAR mu náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Milan Maxim ako aj veliteľ Pozemných síl OS SR brig. gen. Ondřej Novosad vysvetlili, že táto zbraň sa najviac priblížila tomu, čo požadovali. Ministerstvo obrany si preto nevie vysvetliť zavádzajúce informácie, ktoré publikuje, pričom vo svojich článkoch neustále dáva do popredia belgickú zbrojovku FN Herstal, ktorá neuspela v súťaži pre české ministerstvo obrany.
Redaktor za každú cenu degraduje tento projekt, ignoruje potrebu unifikácie, ktorú nespochybňujú ani bezpečnostní analytici a je plne v súlade so závermi samitu NATO v Chicagu 2012, kde sa členské krajiny zaviazali postupovať na báze "Pooling ang sharing". Pán redaktor sa zrejme nevie zmieriť s tým, že vojaci sa nebudú rozhodovať o svojich zbraniach a potrebách podľa jeho záujmov. Za každú cenu chce spochybniť čistotu tohto nákupu, ktorý je plne v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní.
Redaktorovi denníka Sme Vladimírovi Šnídlovi sme zaslali stanovisko a požiadali ho o jeho zverejnenie v plnom znení, našu požiadavku ignoroval. V ňom sme ho upozornili, že pravdepodobne narába s informáciami, ktoré sú nepravdivé a zavádzajúce a môžu pochádzať z lobistického prostredia. Napriek tomu použil nepotvrdené, zavádzajúce a nepravdivé informácie napr. aj o nákupe pištolí, ktoré ministerstvo obrany v žiadnom prípade nenakupuje. Je absolútne zarážajúce, že po tlačovej konferencii ministra obrany, kde jednoznačne bolo vyhlásené, že pištole nenakupujeme, Vladimír Šnídl opätovne v článku "Glváč k nákupu pušiek: Garantujem Vám, že nie som zlodej" napísal, že "Slovenskí vojaci konkrétne dostanú útočné pušky CZ 805 Bren a niektorý z nových modelov pištole CZ 75." Je záujmom denníka Sme takto zavádzajúco, nepravdivo a neobjektívne informovať verejnosť, alebo akceptuje, že klamstvá a zavádzanie sú bežnou výbavou pri informovaní verejnosti.
TASR o informovala hovorkyňa MO SR Martina Balleková.